Strona głównaZdrowieSuche i szorstkie łokcie...

Suche i szorstkie łokcie jako objaw poważnej choroby – nie bagatelizuj ich!

Suche i szorstkie łokcie mogą być sygnałem poważnej choroby, dlatego nigdy nie powinno się ich lekceważyć. Gdy się pojawią, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Związek pomiędzy suchymi i szorstkimi łokciami a chorobami

Stan łokci, ich świąd oraz zaczerwienienie mogą wskazywać na poważne schorzenia, w tym łuszczycę czy też obniżoną wrażliwość na insulinę.

Według doktor Svetlany Žaboevy, specjalistki w dziedzinie medycyny, skóra w tych obszarach jest powiązana z wieloma narządami i funkcjami ciała, co oznacza, że ​​wszelkie negatywne zmiany w organizmie mogą się na niej odbić.

Dlatego ważne jest, aby w przypadku zauważenia tych nieprzyjemnych objawów nie zwlekać i skonsultować się z lekarzem.

Sucha suchość łokci – ostrzeżenie

Świąd i pęknięcia na łokciach powinny zawsze być wyraźnym znakiem do podjęcia badania. Często są to pierwsze sygnały niebezpiecznego uszkodzenia narządów wewnętrznych i ich funkcji.

„Nie próbuj naprawiać tej sytuacji domowym kremem”, ostrzega doktor. Sucha skóra i łuszczenie się skóry na łokciach mogą być także objawem choroby dermatologicznej.

Warto skontaktować się z ekspertem również w przypadku, gdy suchość i swędzenie łokci pojawią się w trakcie odchudzania (może to być związane z zaburzeniem metabolicznym).

Jeśli suchość jest silna, pojawia się zaczerwienienie i swędzenie, mogą to być objawy łuszczycy. „Skóra jest wtedy nierówna i pokryta pęknięciami, które mogą przypominać łuskę ryby – w takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z dermatologiem.

Sprawdź to ➡ ➡  Co to jest autyzm dziecięcy. Jakie są przyczyny i objawy autyzmu?

Głównym leczeniem jest regularne stosowanie specjalnych preparatów nawilżających, zarówno rano, jak i wieczorem”, tłumaczy specjalistka.

Inną przyczyną suchych łokci może być krótko- lub długotrwałe zmniejszenie wrażliwości komórek na insulinę, co może prowadzić do cukrzycy i innych problemów hormonalnych.

Jak złagodzić swędzenie

Jeśli cierpisz na stałe swędzenie i suchość łokci, możesz podjąć proste kroki, które pomogą złagodzić ten objaw. Obejmują one:

1. Nawilżanie

Regularnie aplikuj krem nawilżający lub naturalny olej na łokcie, aby je utrzymać w dobrej kondycji. Skuteczne mogą być na przykład olej kokosowy, oliwa z oliwek lub olej jojoba.

2. Unikanie silnych środków czyszczących

Kiedy łokieć ma kontakt z płynem, może to prowadzić do podrażnienia i innych nieprzyjemności.

3. Unikanie długich i gorących kąpieli

Staraj się ograniczyć długość i temperaturę kąpieli, ponieważ długie i gorące kąpiele mogą usuwać naturalne oleje z skóry, co może prowadzić do suchości łokci.

4. Ochrona przed nadmiernym tarcie

Jeśli nosisz ciasne ubrania lub często opierasz łokcie o twarde powierzchnie, możesz jeszcze bardziej pogorszyć swoje objawy. Spróbuj unikać nadmiernego pocierania łokciami.

Sprawdź to ➡ ➡  Lek na przeziębienie wycofany z obrotu! Koniecznie przeczytaj!

5. Picie wystarczającej ilości wody

Dostateczne nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania nawilżenia skóry, w tym okolic łokci. Staraj się pić co najmniej zalecaną ilość wody codziennie.

6. Żel aloesowy

Jeśli nadal borykasz się ze swędzeniem łokci, nałóż żel z aloesu na dotknięty obszar. Ma on unikalne właściwości przeciwzapalne, które pomogą rozwiązać ten problem.

W przypadku braku poprawy po wypróbowaniu powyższych metod, warto ponownie skonsultować się z lekarzem – tak samo powinieneś zrobić przed ich zastosowaniem.

Podsumowanie

Suche i szorstkie łokcie mogą być sygnałem poważnej choroby, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Objawy te mogą wskazywać na różne schorzenia, włącznie z dermatologicznymi i metabolicznymi.

Ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu złagodzenia tych objawów, takie jak nawilżanie, unikanie nadmiernego tarcia i utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu.

W razie braku poprawy warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i leczenia. Pamiętaj, że troska o zdrowie skóry to także troska o ogólny stan organizmu.


przeczytaj to też!

POPULARNE

Ta niesamowita receptura wyleczy wszystkie problemy ze wzrokiem

Zupełnie naturalna receptura przedstawiona w tym artykule została wykonana przez rosyjskiego lekarza chirurga, okulistę, niemal pół wieku temu. Ponieważ zabieg miał wysoką skuteczność, lekarz zalecał ją wszystkim jego pacjentom cierpiących na...

Mieszanka cytryny z czosnkiem, zabezpieczenie przed zawałem

Wysoki poziom cholesterolu i dieta bogata w  niezdrową żywność jest receptą na katastrofę. I dlatego też tego powodu warto zapobiegać takim sytuacją spożywając odpowiednie składniki. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia...

Neurolodzy biją na alarm: wszystkie kobiety powinny posłuchać tej rady

Czy wiesz, że sen ma ogromne znaczenie dla regeneracji zarówno ciała, jak i umysłu? To nieodłączny proces, który pozwala na odzyskanie sił po męczącym dniu pracy. Niestety, wiele osób bagatelizuje...

Moczyła ręce w occie jabłkowym, 2 razy w tygodniu.

Cierpienie z powodu bólu w stawach jest jednym z najbardziej potwornych problemów, ponieważ dotyka praktycznie każdego aspektu Twojego życia. Co więcej konwencjonalne leki do zwalczenia tego problemu zwykle oferują tylko...