Strona głównaZdrowieSwędzące stopy: Subtelny sygnał nieprzyjemnej choroby, która lubi powracać

Swędzące stopy: Subtelny sygnał nieprzyjemnej choroby, która lubi powracać

Czy cierpisz na swędzące stopy? Bądź mądry i działaj! Z reguły są to pierwsze objawy choroby, która może niepokoić Cię przez długi czas.

Nigdy nie należy lekceważyć nieprzyjemnego mrowienia w okolicy stóp. W większości przypadków jest to jeden z najczęstszych problemów tej części ciała. Jest to grzybica, czyli bardzo nieprzyjemny grzyb. Niestety jest bardzo odporny i nie jest wyjątkiem, że powraca wielokrotnie. Jak go rozpoznać i jak najszybciej się go pozbyć?

Grzybica

Na początku zupełnie niepozorne mrowienie stóp jest często pierwszym objawem nieprzyjemnej grzybicy. Gdy już zagości na ciele, często trudno jest się go całkowicie pozbyć. Wywołana jest przez dermatofity i jest rodzajem grzyba występującego naturalnie w naszym środowisku. Gdy tylko Cię zaatakują, skóra staje się bardziej sucha, łuszcząca się, a jednocześnie swędzi, a czasem nawet piecze. Kiedy te grzyby rozrastają się, pojawia się stan zapalny.

Gdzie istnieje ryzyko infekcji

Grzyby wywołujące grzybicę rozwijają się w wilgotnych i słabo wentylowanych środowiskach, takich jak baseny, siłownie, wspólne prysznice i szatnie. Mają tu doskonałe warunki do życia i szybkiego rozmnażania się, dlatego jest to jedno z największych źródeł infekcji. Jeśli jednak któryś z domowników cierpi na grzybicę, narażasz się na ryzyko zakażenia również w domu. Zawsze należy przestrzegać ścisłej higieny i leczenia.

Najczęstsze objawy

Jak już wspomniano, infekcja objawia się najpierw nieprzyjemnym swędzeniem, najczęściej między palcami. Stopniowo dodaje się uczucie pieczenia i nieprzyjemny zapach. Sucha skóra ma tendencję do zaczerwienienia, łuszczenia się i pękania z biegiem czasu, gdy istnieje ryzyko nieprzyjemnego stanu zapalnego. Niestety istnieje również ryzyko infekcji w okolicach paznokcia i jego łożyska. Dlatego zawsze należy działać na czas i nie dać grzybicy szansy na rozprzestrzenienie się.

Jak leczyć grzybicę stóp

Gdy tylko poczujesz objawy grzybicy, nie musisz od razu wpadać w panikę. Zacznij odpowiednio dbać o stopy. Wizyta lekarska jest zawsze konieczna w przypadku narastających problemów. A jak pozbyć się nieprzyjemnych drożdżaków w domu? Przede wszystkim nie należy drapać swędzących miejsc, gdyż może to spowodować dalsze rozprzestrzenienie się choroby na inne obszary.

Stała higiena

Należy oddzielić wszystkie rzeczy używane przez osobę chorą na grzybicę, aby infekcja nie dotknęła innego członka rodziny. Dlatego np. skarpetki czy ręczniki zawsze pierz osobno i w wysokiej temperaturze.

Przy pierwszych objawach można zastosować sprawdzoną kąpiel octową w leczeniu grzybicy.

Nie tylko kąpiel octowa

Przy pierwszych objawach można zastosować sprawdzoną kąpiel octową w leczeniu grzybicy. Możesz także natrzeć dotknięte miejsca octem za pomocą kawałka gazy lub płatka kosmetycznego. Świetnie sprawdzi się także wywar ze skrzypu polnego, zielonej herbaty, lawendy i szałwii.

Zobacz Też: