Od wieków jodły znane są ze swoich leczniczych właściwości. Szyszki, igły i młode pędy jodły służą do przygotowania preparatów leczniczych stosowanych w leczeniu schorzeń gardła, artretyzmu i problemów z układem moczowym
Syrop z pędów jodły to potężna dawka odporności dla naszego osłabionego organizmu. Ten syrop jest idealny na okresy masowych przeziębień i grypy. Leczy zapalenie krtani, gardła, oskrzeli i płuc.
Jodła ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, dzięki czemu nadaje się na źle gojące się rany oraz do leczenia skóry po oparzeniach. Stosowana zewnętrznie może również pomóc w zmniejszeniu objawów łuszczycy.
Spacery po jodłowym lesie mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje nerwy. Zawarte w jodłach olejki eteryczne pomagają uspokoić i zapewnić spokojny sen.
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z syropu jodłowego na układ pokarmowy. Poprawia trawienie i zmniejsza stany zapalne w organizmie, dzięki czemu jest bardzo korzystną substancją.
Niezawodny sposób na przygotowanie syropu jodłowego
Składniki
- 2 szklanki wody
- 2 szklanki cukru
- 2 szklanki posiekanych jodłowych młodych pędów
- 1 – 2 łyżki soku z cytryny (opcjonalnie)
Instrukcje
- Doprowadź cukier i wodę do wrzenia w garnku z pokrywką, mieszając, aby upewnić się, że cały cukier się rozpuścił.
- Kiedy się zagotuje, wyłącz ogrzewanie, dodaj jodłowe pędy, przykryj garnek i pozostaw do ostygnięcia. Im dłużej zaparzasz syrop, tym silniejszy otrzymasz smak jodły. Zostaw go na noc.
- Syrop przecedź przez gazę, dodać sok z cytryny do smaku i przelej do butelek.
Pamiętaj!
Młode pędy to te na końcach gałązek, igły mają jasny, zielony kolor. Starsze pędy stają się zbyt żywiczne, aby były smaczne.
Poruszaj się wokół drzewa i wybieraj z rozproszonych miejsc, aby nie uszkodzić drzewa i nigdy nie urywaj wierzchołka młodego drzewa, ponieważ możesz zahamować jego przyszły wzrost.
Jodłowe igły na wywar, syrop i olejek
Igły jodłowe to doskonały wywar na przeziębienie i grypę, a także dobry środek na kaszel. Olejek z igieł może być również stosowany przy reumatyzmie, zapaleniu stawów i bólu mięśni.
Jodłowe szyszki można wykorzystać w kosmetyce
Szyszki jodły są doskonałym naturalnym składnikiem do stosowania w kosmetyce. Są bogate w witaminy, przeciwutleniacze i minerały. Szyszki mogą być używane do produkcji różnych produktów, w tym kremu pod oczy, balsamu do ust i nie tylko!
Jodła na ból gardła i reumatyzm
Korzeń lub kora maja właściwości ściągające i są używane do płukania gardła przy chronicznym bólu gardła. Stwierdzono również, że działa uspokajająco na autonomiczny układ nerwowy, a także działa przeciwzapalnie.
Są uważane za dobre na bóle reumatyczne i stany zapalne, można je również nakładać na rany lub owrzodzenia.