Strona głównaZdrowieSyrop z szałwii pomaga na kaszel i złe samopoczucie

Syrop z szałwii pomaga na kaszel i złe samopoczucie

Aromatyczne, aksamitnie miękkie zielono-szare do srebrnoszarych liście są gorzkie, ale ich działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybiotyczne niezawodnie przezwycięża tę wadę smaku.

Gdzie rośnie szałwia?

Rośnie dziko, ale możemy ją również wyhodować w ogródku lub w doniczce. Jest to roślina wieloletnia silnie aromatyczna, dorastająca do wysokości około 70 cm.

Kwitnie purpurowymi kwiatami, ale nie co roku. Ta bylina wymaga przepuszczalnej gleby i słonecznego stanowiska.

Nie jest wymagająca w podlewaniu, wręcz przeciwnie, zimą trzeba uważać na przelanie. Zimą roślina musi być przykryta, aby nie przemarzła.

Dlaczego i jak szałwia leczy?

Ze względu na swoje działanie liście są zbierane, gdy roślina nie kwitnie, ponieważ mają wyższe stężenie substancji czynnych.

Podczas sztucznego suszenia temperatura nie powinna przekraczać 35°C.

Szałwia zawiera głównie olejki eteryczne z różnymi proporcjami cyneolu, tujonu, kamfory, borneolu i salwiolu, garbniki, triterpenoidy, gorycze, laktony, saponiny, żywice, witaminy z grupy B i fitoestrogeny.

Zdolność szałwii do radzenia sobie z cierpieniem psychicznym jest doskonała, ponieważ wzmacnia układ nerwowy.

Odwar z szałwii z miodem przynosi ulgę w krótkim czasie, oczyszcza nos i gardło ze śluzu.

Szałwia poprawia również trawienie, zapobiega biegunkom. Zmniejsza pocenie się, w tym pochodzenia psychicznego, dlatego często stosuje się ją w okresie menopauzy.

Harmonizuje pracę jelit, żołądka, pęcherzyka żółciowego i cykl menstruacyjny. Uwaga szałwia może zatrzymać proces laktacji u kobiet.

kwitnąca szałwia

Odwaru z suszonej lub świeżej szałwii (wystarczy krótko ugotować listki szałwii i pozostawić na 15 minut) możemy użyć jako płukankę, która pomaga na ból gardła, a także dezynfekuje jamę ustną.

Profilaktycznie stosowana chroni przed próchnicą, przyśpiesza gojenie rany po wyrwaniu zęba, ale także nie dopuszcza do paradontozy.

Jak przygotować domowy syrop z szałwii?

Warto zrobić syrop z szałwii, którą hodujemy w domu, ponieważ nie używamy jej dużo w jedzeniu, a wywar z trzech liści wystarczy do przepłukania jamy ustnej i gardła.

Zrywamy szałwię, zanim zakwitnie
Zrywamy szałwię, zanim zakwitnie

Składniki:

  • 300-400 g świeżej szałwii
  • 1 kg cukru
  • 4 łyżki soku z cytryny
  • szczypta cynamonu
  • wódka

Przygotowanie:

Świeżą szałwię dobrze umyć, drobno posiekać, wrzucić do 1 litra wrzącej wody i gotować przez około 1-2 minuty.

Szałwia lecznicza 4

Następnie przykrywamy i pozostawiamy do zaparzenia najlepiej na cały dzień.

Szałwia lecznicza 5

Następnie przecedź napar przez gęste sito i dokładnie wyciśnij liście.

Szałwia lecznicza 6

Do przecedzonego naparu dodajemy cukier (najlepiej trzcinowy), może być trochę mniej, ale należy zachować proporcje jednej części cukru i jednej części płynu.

Gotuj mieszaninę powoli do konsystencji syropu. Do gęstego płynu dodaj sok z cytryny i szczyptę cynamonu, oba działają konserwująco. Dokładnie wymieszać.

Szałwia lecznicza 7

W lodówce syrop wytrzyma około roku. W razie potrzeby spożywać 1 łyżeczkę trzy razy dziennie, dodając go do jakiegoś napoju. Syrop szałwiowy nie jest przeznaczony do stałego stosowania i nie jest odpowiedni dla małych dzieci.

Zobacz Też: