Sztywna szyja, kark? Wypróbuj te domowe środki zaradcze!

Sztywna szyja charakteryzuje się trudnością poruszania się lub obracania głowy z powodu bólu i dyskomfortu. Mogą jej towarzyszyć inne objawy, takie jak ból głowy, uczucie dyskomfortu w ramionach, kłucie, bezsenność spowodowana dyskomfortem itp.

Więcej informacji o sztywnym karku

Ból może pojawić się w jednej chwili i znikać równie szybko, jak się pojawił. Jeśli pojawia się nawracający ból, który nie znika po kilku dniach lub często pojawia się kilka razy w miesiącu, mówi się, że jest to chroniczny przypadek, na który należy zwrócić uwagę.

Dlaczego pojawia się ból szyi? Może to być spowodowane wieloma rzeczami, w tym:

  • Skręcenie lub uszkodzenie mięśni
  • Zła postawa
  • Pozostawanie w tej samej pozycji przez kilka godzin (siedząca pozycja, leżenie)
  • Zła jakość snu
  • Zmuszanie szyi do podtrzymywania ciężaru lub nagłych ruchów
  • Ćwiczenia podnoszenia ciężarów

Może również nastąpić w wyniku poważniejszych chorób wymagających pomocy medycznej. Zapalenie opon mózgowych i przepuklina dysku powodują na przykład sztywność karku. Ważne jest, aby nie ignorować objawów, zwłaszcza jeśli stają się one bardziej intensywne.

Czytaj dalej, aby poznać proste rozwiązania pozbycia się sztywnego karku

Proste rozwiązania pozbycia się sztywnego karku

Jak już wspomniano, sztywny kark może być łagodny lub intensywny (przewlekły). W tym ostatnim przypadku nie możesz obrócić głowy bez odczuwania intensywnego bólu. Poznaj niektóre terapie, które przydadzą Ci się, gdy cierpisz na ten problem.

Masaże

To najpopularniejszy środek domowy. Możesz iść do masażysty lub poprosić kogoś w domu o ostrożny masaż szyi. Dla większego efektu można użyć olejków eterycznych. Nie musisz wychodzić i kupować, możesz użyć tych, które już masz w swoim domu, takich jak olej z oliwek czy olejek migdałowy.

Po prostu podgrzej je trochę w podwójnym kotle lub kuchence mikrofalowej. Uważaj, aby nie poparzyć skóry. Ciepło i ruch są dobre dla rozluźnienia mięśni, czy to na szyi, czy gdzie indziej na ciele.

Weź kilka kropli oleju (jeśli używasz olejków eterycznych, spróbuj lawendy lub rozmarynu ) i delikatnie nałóż na bolący obszar okrężnymi ruchami. Dzięki temu dasz odpocząć bolesnym mięśniom i poprawisz przepływ krwi, jednocześnie zmniejszając sztywność karku.

Ciepłe okłady

Ciepłe okłady to doskonały sposób na złagodzenie bólu. Można na przykład wziąć gorący prysznic i pozwolić wodzie płynąć po szyi, zwilżyć ręcznik wrzącą wodą i zastosować jako kompres lub nawet użyć termoforu.

Gdy ta alternatywa nie jest dostępna, możesz podgrzać koc lub coś podobnego w piekarniku (uważaj, aby się nie sparzyć) i umieścić na szyi. Poduszki wypełnione ryżem lub nasionami są przydatne do podgrzewania w piekarniku i spełniają tę samą funkcję.

Kąpiel i sól Epsom

Kąpiel z solą Epsom jest kolejnym doskonałym lekarstwem na sztywną szyję. Sól ta jest bogata w magnez, który wspomaga przepływ krwi i ma zdolność zmniejszania napięcia mięśni.

Napełnij wannę ciepłą wodą i dodaj garść soli Epsom. Zanurz się w wodzie po samą szyję. Dobrą wiadomością jest to, że ten środek zaradczy pomoże ci ogólnie być bardziej zrelaksowanym i rozluźnionym.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy oferuje wiele korzyści dla zdrowia. W przypadku bólów mięśniowych pomaga zmniejszyć obrzęk. Wystarczy zwilżyć ściereczkę octem i umieścić na szyi jako kompres. Inną opcją jest pocieranie obolałego obszaru bezpośrednio octem.

Ćwiczenia

Chociaż możesz nie być w stanie poruszać karkiem, czy to z bólu, czy strachu ważne jest, aby przywrócić elastyczność mięśni. Zacznij od łagodnych i naprawdę powolnych ćwiczeń, uważając na ból.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: