Ciągły szum, hałas, dzwonienie, a nawet gwizdy w uszach. Tak objawia się szum w uszach, który potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Nie ma na to lekarstwa, a wielu specjalistów ogranicza się do wmawiania pacjentom, że muszą nauczyć się żyć z problemem.
Niemniej jednak istnieją sposoby, dzięki którym osoby te mogą w pewnym stopniu złagodzić swoje kłopoty.
Specjaliści od uszu twierdzą, że coraz częściej spotykają w swoich gabinetach osoby, które skarżą się na dziwne i ciągłe dzwonienie w jednym lub obu uszach.
Jest głośny, uciążliwy i nieustanny. Szacuje się, że nawet 15% populacji może cierpieć na ten problem zwany szumem usznym.
Ten stan występuje najczęściej u osób w średnim wieku, ale może również wystąpić u osób młodszych, w tym nastolatków.
Co powoduje szum w uszach?
Lekarze i naukowcy nie są jeszcze całkowicie pewni, co powoduje ten problem i skąd dokładnie pochodzi dźwięk.
Niektórzy eksperci twierdzą, że szum w uszach jest generowany w uchu, inni zakładają, że jego produkcja jest zlokalizowana w mózgu.
Wiele na temat tego stanu pozostaje nieodkrytych, ale lekarze i badacze wiedzą, że jedną z rzeczy, które mogą wywołać szum w uszach są głośne dźwięki.
Przyczyną często są instrumenty elektryczne, głośna muzyka, ciężki sprzęt, a nawet broń palna. To dlatego szum w uszach dotyka wielu ludzi w wojsku.
Wystarczy jednorazowa ekspozycja na głośny dźwięk, który lekarze nazywają urazem akustycznym i już jest problem.
Dobrą wiadomością jest to, że większość z tych problemów jest tymczasowa.
Inne czynniki, które mogą powodować lub przyczyniać się do szumu w uszach, obejmują infekcje zatok, gorączkę, grypę, stres emocjonalny, kofeinę, nikotynę, alkohol i niektóre rodzaje leków.
Czasami jednak szum w uszach może być objawem niektórych chorób, takich jak choroba Ménière’a (choroba ucha wewnętrznego) lub choroba neurologiczna.
W rzadkich przypadkach szum w uszach w jednym uchu może być związany z guzem w tym obszarze.
Szumy uszne i stres
Osoby, u których pojawiają się szumy uszne, powinny przejść dokładne badanie w specjalistycznej placówce, aby wykluczyć proste i łatwe do wyleczenia przyczyny, takie jak nagromadzenie woskowiny, uszkodzona błona bębenkowa czy infekcja.
Powinni również przejść kompleksowe badanie słuchu. Lekarze zwracają uwagę, że zanim osoby w ten sposób dotknięte trafią do lekarza, wielu z nich już wpada w błędne koło: szum w uszach wzmaga stres, stres nasila szum w uszach, co z kolei skutkuje zwiększonym poziomem stresu i tak to już jest ciągle.
Z tego też powodu konieczne jest, aby specjalista upewniał pacjentów, że szum w uszach w ich przypadku nie jest niebezpieczny ani zagrażający życiu, a nawet nie jest objawem poważniejszej choroby.
To proste zapewnienie jest często wystarczającą motywacją dla większości ludzi, aby zdecydować się walczyć ze swoim stanem, a nie rozpaczać.
Co dotyczy szumów usznych?
Jednak wielu pacjentów skarży się, że wielu lekarzy bagatelizuje ich problem lub podchodzi do niego obojętnie.
Mówią, że nic nie da się zrobić i trzeba po prostu nauczyć się żyć z problemem i pożegnać się z pacjentami.
Chociaż nie ma lekarstwa na szum w uszach, istnieją pewne strategie, które mogą ułatwić życie osobom z problemem i złagodzić ich dyskomfort.
Na przykład „szum” w tle często zagłusza szum w uszach, a na przykład na YouTube jest wiele filmów generujących dźwięk, które mogą w tym pomóc.
Niektóre z nich mają czarny ekran, więc nawet nie zakłócają nocnego snu. Istnieją również aplikacje na smartfony i/lub urządzenia audio, które pasują do ucha i pomagają zwalczać szum w uszach.
Zostały zaprogramowane we współpracy z ekspertami i emitują dźwięk o tej samej wysokości co szum w uszach użytkownika, pomagając zneutralizować dźwięk w uchu wewnętrznym.
Z czasem problem może ulec samoistnej poprawie
Osoby, które mają wrażenie, że słyszą puls w jednym lub obu uszach i często opisują swój problem jako jęk odpowiadający rytmowi bicia serca, powinny zgłosić się do lekarza.
Problem może być spowodowany nieprawidłowością w jednym z naczyń krwionośnych w pobliżu ucha. Zwykle są one stosunkowo łatwe do wyleczenia, a ten rodzaj szumu w uszach można znacznie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować.
Podobnie pacjenci, którzy skarżą się na odgłosy przypominające klikanie lub łomotanie, szczególnie po wybudzeniu ze snu, powinni zostać poddani badaniu, ponieważ może to być przejaw rzadkiej postaci szumu w uszach.
Lekarze mają jednak dobrą wiadomość dla osób cierpiących na szumy uszne. Z biegiem czasu, od kilku miesięcy do kilku lat może nastąpić samoistna poprawa i znaczne zmniejszenie występowania uciążliwych dźwięków.
Źródło: NHS UK, Klinika Mayo, Klinika w Cleveland, WebMD