Masz żylaki lub boisz się, że je będziesz mieć? Wypróbuj domową maść, którą z łatwością przygotujesz samodzielnie.
Żylaki nie są wadą urody
Żylaki są najczęstszą chorobą kończyn dolnych i są zauważalne na pierwszy rzut oka. Problem na pewno nie jest tylko estetyczny.
Żylakom towarzyszą również obrzęki nóg, ból lub mrowienie oraz częste stany zapalne. Przyczyn jest wiele, od predyspozycji genetycznych po otyłość, palenie tytoniu czy siedzący tryb pracy. Ale nawet w czasie ciąży często pojawiają się żylaki.
O ile możliwe jest zapobieganie problemom z żylakami za pomocą preparatów ziołowych i łagodzenie ewentualnego rozwoju lub objawów choroby, o tyle uszkodzonym w ten sposób żyłom nie można przywrócić pięknego wyglądu ani pierwotnej funkcjonalności.
Domowa maść na żylaki
Medycyna ludowa stosuje wiele różnych środków poprawiających stan żył. Należą do nich na przykład maść z pokrzywy.
W kąpieli wodnej rozpuścić łącznie 250 g oleju kokosowego, a następnie wlać do blendera. Dodaj trzy garście umytych świeżych pokrzyw i wszystko dokładnie wymieszaj.
Następnie wystarczy przecedzić maść przez gazę do wysterylizowanego kubka.
Zioła pomogą żyłom
Co jeszcze medycyna ludowa ma w zanadrzu? Wiele herbat ziołowych wzmacnia również żyły.
Obejmuje to głównie mieszanki równych ilości krwawnika, kwiaty ślazu i liści mniszka lekarskiego.
Parzyć wrzącą wodą i pozostawić do zaparzenia na 5 minut. Codziennie spożywa się od dwóch do trzech filiżanek tej ziołowej herbaty.
Badania naukowe zalecają również rozmaryn, jemiołę, głóg, grykę, aronię, kasztan, nagietek na żyły.
Jeśli nie chcesz samodzielnie szukać i suszyć mieszanki lub zioła, w aptekach znajdziesz również herbatki ziołowe przeznaczone do leczenia żylaków.
Ziołowe nalewki, kąpiele i masaże
Możesz zrobić nalewkę z co najmniej 40% wysokiej jakości alkoholu. Do jednego litra alkoholu dodaj 50 g zmielonego korzenia gorczycy żółtej i pozostaw na 10 do 14 dni. Odcedź lub przefiltruj i weź jedną łyżeczkę dwa lub trzy razy dziennie.
Nalewkę można również zrobić z kasztanowca. Zdaniem naukowców kasztan ma wyraźnie pozytywne działanie, a medycyna wykorzystuje również jego właściwości lecznicze.
Ogólnie rzecz biorąc, pomaga poprawić jakość krążenia krwi, a zwłaszcza dobry stan żył.
Kąpiele są tylko zapobiegawcze, ale kompresy na żylaki złagodzą obrzęki i ból. Możesz owinąć nogi gotowanymi na parze liśćmi kapusty. Wkłada się je głównie do gorącej wody, aby stały się miękkie i łatwe w użyciu.
Możesz jednak również masować stopy za pomocą octu. Ocet jabłkowy i winny są dobre i mogą być również stosowane wewnętrznie. Wymieszaj dwie łyżeczki octu w szklance wody i wypij dwa razy dziennie.