Strona głównaZdrowieTa potężna herbata jest najlepszym lekarstwem na opuchnięte nogi

Ta potężna herbata jest najlepszym lekarstwem na opuchnięte nogi

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś obrzęku nóg (lub dłoni lub stóp), wiesz, jak bolesne może się to stać.

Istnieje wiele powodów, dla których może wystąpić ten obrzęk, znany jako obrzęk lub zatrzymanie płynów w organizmie.

 • Siedzący tryb życia – zbyt długie siedzenie lub przebywanie w jednej pozycji
 • Spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonej żywności i żywności bogatej w sól
 • Słabe krążenie
 • Zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • Skutki uboczne niektórych leków
 • Ciąża

Często niewielki obrzęk nóg może być normalny po całodniowym staniu lub siedzeniu lub na przykład podczas ciąży.

Jednak przewlekły obrzęk nóg i kostek — obrzęk obwodowy — może również sygnalizować poważniejszy problem, taki jak choroba nerek, niewydolność serca lub wątroby, dlatego zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, jeśli obrzęk nie ustąpi.

Jednak w przypadkach okazjonalnego obrzęku istnieją środki ziołowe, które mogą być pomocne w zmniejszaniu obrzęku i pomaganiu organizmowi w usuwaniu nadmiaru płynów. Jednym z takich ziół jest pietruszka.

Kiedyś polecał ją Hipokrates

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje pietruszki – pietruszka kędzierzawa i pietruszka włoska (płaskie liście), która jest bardziej wytrzymała.

Podczas gdy pietruszka jest używana jako dodatek w prawie każdej restauracji i domu najczęściej wybieramy ją z naczynia i zostawiamy na boku.

Ale badania pokazują, że jedzenie tej dekoracji z pietruszki może pomóc chronić cię przed różnymi chorobami i dolegliwościami.

W tym zaburzeniami trawienia, problemami z układem moczowym, bólami menstruacyjnymi, astmą, alergiami, a także pomóc obniżyć ciśnienie krwi, poprawić zdrowie kości, a nawet pomóc w przypadku zapalenia oskrzeli.

W starożytności Hipokrates zalecał pietruszkę jako ogólny środek wzmacniający na kamienie nerkowe i reumatyzm, a także jako antidotum na trucizny.

Według „The Green Pharmacy Herbal Handbook  pietruszka jest wspaniałym środkiem moczopędnym, który pomaga nerkom usuwać nadmiar płynów z organizmu (obrzęki).

Pietruszka jest naturalnym środkiem moczopędnym

Badanie opublikowane w 2002 roku w Journal of Ethnopharmacology wykazało, że „pietruszka działa moczopędnie poprzez hamowanie pomp jonowych sodu i potasu, wpływając na proces osmozy i zwiększając przepływ moczu”.

Pietruszka jest również bogata w potas, a ponieważ większość chemicznie wytwarzanych leków moczopędnych w rzeczywistości obniża poziom potasu w organizmie, pietruszka zapewnia również, że nie wystąpią skutki uboczne tych leków.

Inne brazylijskie badanie z 2009 roku zatytułowane „Moczopędna i hipotensyjna aktywność wodnego ekstraktu z nasion pietruszki” wykazało podobne wyniki dla pietruszki i sugeruje, że pietruszka może nie tylko zwiększać przepływ moczu, ale także obniżać ciśnienie krwi.

Przepis na herbatę z pietruszki na obrzęki

Według dr Johna R. Christophera, znanego autora i czołowego amerykańskiego zielarza, aby osiągnąć maksymalne rezultaty, należy wypijać co najmniej 1 litr mocnej herbaty pietruszkowej dziennie.

Instrukcje:

 1. Posiekaj liście i korzenie na małe kawałki (możesz również wstępnie posiekać pietruszkę i przechowywać je w hermetycznym szklanym pojemniku w lodówce do tygodnia).
 2. Umieść około ¼ szklanki natki pietruszki w koszyczku do infuzji.
 3. Zalej szklanką przegotowanej wody lub zanurz w czajniczku.
 4. Pozostaw mieszaninę do zaparzenia na 5 do 7 minut.
 5. Wyjmij koszyk lub przecedź herbatę.
 6. W razie potrzeby dodaj miód, cytrynę lub imbir dla smaku.
 7. Zawsze pij ciepłą herbatę z pietruszki, aby uzyskać najlepsze efekty.

Oprócz picia herbaty nie zapomnij zastosować innych technik zmniejszających obrzęk, takich jak podnoszenie nóg poprzez układanie nóg na poduszkach, aby unieść je powyżej serca podczas leżenia.

Zobacz Też: