Tanie przyprawy usuwają śluz z nosa i gardła, zapewne masz je w swojej kuchni

Stosuje się ją od ponad tysiąca lat, ale czy wiecie, że jest świetnym pomocnikiem nie tylko jako przyprawa w kuchni, ale także na przeziębienie i grypę? Mówimy o popularnej przyprawie, tymianku.

W kuchni tymianek jest numerem jeden. Stosowany jest jako przyprawa, głównie dla dodania wspaniałego smaku mięsu, ale jest też częstym składnikiem zup, sałatek czy sosów.

Świetnie komponuje się nawet ze słodyczami, olejek tymiankowy dodaje się do deserów. Jeśli uciekniesz z kuchni i zajrzysz do swojej łazienki, możliwe, że go tam też znajdziesz.

Często go używa się w kosmetyce, ponieważ ma działanie antyoksydacyjne, a więc jest zdrowy dla skóry. Olejek tymiankowy można znaleźć w szamponach, balsamach i mydłach do rąk.

Penicylina dla biednych ludzi

Tak też nazywa się tymianek, choć nazwa ta może wydawać się niegrzeczna. Ale we wszystkim jest trochę prawdy, tymianek zawiera olejki eteryczne, które działają przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i antybakteryjnie.

Zawiera także bardzo silne przeciwutleniacze, które świetnie działają przeciwzapalnie. Dlatego w przeszłości stosowano go jako środek dezynfekujący.

Podczas I wojny światowej odegrał ważną rolę jako pomocnik rannych żołnierzy. W starożytnej Grecji pełnił ważną funkcję, gdyż używano go w sanktuariach podczas magicznych ceremonii. 

Herbata usuwa śluz z nosa i gardła

Przy tak wielu pozytywnych skutkach dla zdrowia, nic dziwnego, że naprawdę działa na przeziębienia i flegmę. Najlepszym sposobem jest zaparzenie herbaty tymiankowej.

Usuwa zatkany nos i łagodzi stany zapalne błony śluzowej nosa. Wystarczy włożyć do kubka jedną łyżeczkę suszonego tymianku i zalać gorącą wodą.

Parzyć przez pięć do dziesięciu minut, a następnie odcedzić herbatę. Prawdopodobnie będzie bardzo gorzka, więc nie bój się dodać łyżeczkę lub dwie miodu. 

Jednak herbata to nie jedyny sposób, w jaki możesz wykorzystać tymianek dla swojego zdrowia.

Można go także wdychać, co jest szczególnie wskazane przy problemach z zatkanymi zatokami.

Opary są cudem dla lepszego oddychania

Weź miskę z gorącą wodą, wlej do niej kilka kropel olejku tymiankowego. Połóż głowę nad miską i zarzuć na głowę ręcznik, aby zdrowe opary nie ulatniały się.

Wdychaj przez pięć do dziesięciu minut. Możesz także użyć olejku tymiankowego w dyfuzorze. Nie tylko sprawi, że w Twoim domu będzie miło pachnieć, ale także ułatwi oddychanie podczas przeziębienia.