Te nietypowe objawy mogą zwiastować raka jajnika

Oprócz raka piersi, u kobiet czai się znacznie bardziej podstępny nowotwór, którego nie są w stanie wykryć poprzez samobadanie. To rak jajnika, którego mogą wykryć tylko wtedy, gdy słuchają swojego organizmu i zwracają uwagę na objawy, które dają im znać, że coś się zmienia.

Wzdęcia i ból brzucha

Ucisk w jamie brzusznej, wzdęcia, uczucie pełności lub ból brzucha mogą być objawami problemów trawiennych. Mogą być również związane z cyklem menstruacyjnym.

Ból podczas stosunku

Jak podaje także witryna Healthline, jednym z objawów raka jajnika jest ból podczas stosunku. Rozwój nowotworu często powoduje torbiele jajników. Odpowiadają one za zwiększoną wrażliwość szyjki macicy i ścian pochwy. Właśnie z tego powodu często odczuwa się ból podczas stosunku.

Pamiętaj jednak, że ból podczas stosunku nie zawsze oznacza nowotwór. Mogą za tym stać także inne choroby przenoszone drogą płciową, infekcje czy zespół policystycznych jajników. W każdym razie skonsultuj się z lekarzem.

Nieregularny cykl

Jakiekolwiek zmiany w Twoim wcześniej regularnym cyklu powinny Cię ostrzec, że coś złego dzieje się w Twoim organizmie. Nieregularny cykl menstruacyjny jest jednym z pierwszych objawów raka jajnika. Jakie zmiany mogą nastąpić? W zasadzie wszystko.

Cykl może zostać pominięty lub opóźniony lub wręcz przeciwnie, może pojawić się wcześniej. Obejmuje to również długie, obfite lub nieregularne krwawienie podczas cyklu.

Krwawienie z pochwy

Krwawienie z pochwy i krew menstruacyjna różnią się od siebie. Krew menstruacyjna jest zwykle gęstsza i ciemniejsza, krwawienie z pochwy ma inną konsystencję i często jest bolesne. Jeśli wystąpi krwawienie poza cyklem, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Utrata apetytu

Utrata apetytu występuje bardzo często w przypadku raka jajnika. Obrzęk w okolicy brzucha powoduje ogólny dyskomfort w jamie brzusznej, nic więc dziwnego, że kobiety tracą zainteresowanie jedzeniem. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku nowotworów może również wystąpić utrata masy ciała, która może nie być związana ze spożyciem pokarmu.

Według strony internetowej MayoClinic za zmniejszonym przyjmowaniem pokarmu może odpowiadać uczucie sytości, przez co kobiety czują się syte już po kilku kęsach.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Natychmiast. Jeśli masz kilka tych objawów lub po prostu nie jesteś czegoś pewna, umów się na wizytę do ginekologa na badanie. Rak jajnika można wykryć wcześnie. Wczesne wykrycie pozwala na odpowiednie leczenie i zwiększa szansę na wyleczenie.