Te oznaki mogą być objawami kamicy nerkowej

Choć nigdy nie chorowałam na kamicę nerkową, często słyszę, że jest to stosunkowo powszechna choroba, która może przytrafić się absolutnie każdemu.

Zwykle objawiają się silnym bólem i kilkoma innymi typowymi objawami,  takimi jak parcie na mocz, nudności, a nawet wymioty.

I jak mówi lekarz Angela M. Bell , jeśli je rozpoznasz, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do specjalisty i skonsultować z nim problem, ponieważ dzięki terminowemu leczeniu możesz zapobiec dalszym skutkom i szybko uzyskać ulgę. 

Ból pleców 

Kamienie nerkowe to twarde skupiska minerałów, które mogą tworzyć się w nerkach, jeśli organizm nie jest w stanie ich wyeliminować.

Jest to jednak bardzo dokuczliwy problem, który może powodować rozdzierający ból, zwłaszcza pleców, brzucha i boku  – osoby, które doświadczyły tego bólu, opisują go jako kłucie nożem.

Rozpoczyna się, gdy kamień przedostanie się do wąskiego moczowodu, powodując zablokowanie i aktywację włókien nerwowych przekazujących sygnały bólowe do mózgu.

Nieprzyjemne doznania mogą być tym silniejsze, jeśli kamienie się poruszają. 

Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu

Gdy kamień dostanie się na przejście między moczowodem a pęcherzem, pacjenci mogą zacząć odczuwać silny ból podczas oddawania moczu – może być ostry lub piekący, a ludzie często mylą go z infekcją dróg moczowych.

W każdym przypadku wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem w sprawie tego objawu i jak najszybsze jego wyleczenie, aby jak najszybciej uzyskać ulgę. 

Pilna potrzeba oddania moczu 

Według Healthline kolejnym typowym objawem kamieni nerkowych jest ciągła potrzeba pójścia do łazienki, znacznie częściej niż zwykle.

To już świadczy o tym, że kamień przesunął się do dolnego odcinka dróg moczowych i organizm nie jest już w stanie sobie z nim poradzić.

Być może będziesz musiał częściej oddawać mocz w nocy, co spowoduje wybudzenie Cię i zakłócenie snu.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż tylko w ten sposób można uniknąć potencjalnych konsekwencji tego problemu. 

Krew w moczu

Krew w moczu może być kolejnym objawem kamieni nerkowych, a jeśli się pojawią, nie należy czekać dłużej i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Może być także oznaką poważniejszych chorób, w tym raka jajnika. Jednak kolor moczu może być nie tylko czerwony, ale także różowy lub brązowy, ponieważ mocz podróżował przez układ moczowy przez długi czas.

W każdym razie warto w przypadku wystąpienia tego objawu skonsultować się ze specjalistą.

Gorączka, dreszcze i nudności 

Co nie mniej ważne, pacjenci z kamicą nerkową często doświadczają gorączki i dreszczy, co może już wskazywać na poważne powikłania.

Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli objawom tym towarzyszą nudności lub wymioty, które również są oznaką tego problemu.

Jeśli masz temperaturę powyżej 38°C, prawdopodobnie w organizmie rozwinęła się infekcja i Twój organizm próbuje teraz użyć jak największej siły, aby ją stłumić.

Podobnie mogą w tym przypadku pojawić się drżenia ciała, których nie da się w żaden sposób zatrzymać.