Ten neurohormon przyspiesza proces regeneracji serca po zawale

Badanie na zwierzętach przeprowadzone przez naukowców z Michigan State University wykazało, że oksytocyna przyspiesza naprawę serca po zawale, co zostało opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Cell and Developmental Biology.

zawał serca
  • Neurohormon oksytocyna jest powszechnie znany ze swojej zdolności do wywoływania radosnych przeżyć w kontakcie ze sztuką, ćwiczeniami lub seksem.
  • Oksytocyna pobudza również komórki macierzyste wytwarzane z nasierdzia do migracji do mięśnia sercowego i przekształcania się w kardiomiocyty, komórki mięśniowe powodujące skurcze serca.
  • Oksytocyna reguluje również laktację i skurcze macicy u kobiet, a także wytrysk, transport plemników i produkcję testosteronu u mężczyzn.

Nowe właściwości oksytocyny

Naukowcy z Michigan State University odkryli, że oksytocyna pełni jeszcze jedną, nieznaną wcześniej funkcję w kulturach komórkowych ryb (danio pręgowanego) i ludzi: stymuluje komórki macierzyste pochodzące z zewnętrznej warstwy serca (nasierdzia) do migracji do jego środkowej warstwy (mięśnia sercowego) i przekształcania się w kardiomiocyty, komórki mięśniowe powodujące skurcze serca. Przełom ten może kiedyś zostać wykorzystany do odbudowy ludzkiego serca po ataku serca.

Neuropeptyd oksytocyna, znany również jako hormon miłości może aktywować mechanizmy naprawy serca w uszkodzonych sercach u gryzoni, potencjalnie otwierając drzwi do nowych terapii regeneracji ludzkiego serca, powiedział dr Aitor Aguirre, adiunkt w Departamencie Inżynierii Biomedycznej na Michigan State University i starszy autor badania.

Kardiomiocyty zazwyczaj umierają w dużej ilości po zawale serca. Nie mogą się replikować, ponieważ są komórkami wysoce wyspecjalizowanymi.

Poprzednie badania wykazały, że subpopulacja komórek w nasierdziu, znana jako epicardial-derived progenitor cells, może być przeprogramowana do stania się komórkami macierzystymi (EpiPCs).

Komórki te mają zdolność do przekształcania się nie tylko w kardiomiocyty, ale także w inne typy komórek serca. Niestety, EpiPCs nie są w stanie odbudować ludzkiego serca w normalnych warunkach.

Mała rybka danio paskowany znany jest z niezwykłej zdolności do odtwarzania narządów. Posiada zdolność do replikacji mózgu, siatkówki, narządów wewnętrznych, kości i skóry.

Chociaż nie ma zawałów serca, to jednak często ulega obrażeniom w wyniku ataków drapieżników, niekiedy tracąc część serca. Nawet w tak tragicznych okolicznościach ryba ta może zregenerować do jednej piątej swojego serca.

Umożliwia to po części proliferacja kardiomiocytów, ale także EpiPC. Według autorów badania, EpiPC pozwoli człowiekowi odtworzyć serce.

Żródło: frontiersin.org