Strona głównaZdrowieTętniak: przyczyny, objawy i diagnoza

Tętniak: przyczyny, objawy i diagnoza

Tętniak występuje, gdy ściana tętnicy są osłabione i powoduje nienormalnie duże wybrzuszenie. To wybrzuszenie może pęknąć i spowodować krwawienie wewnętrzne.

Tętniak

Chociaż tętniak może wystąpić w dowolnej części twojego ciała,najczęściej dotyka on:

 • mózgu
 • aorty
 • nóg (pod kolanem)
 • śledziona

Tętniak przyczyny

Chociaż dokładna przyczyna tętniaka jest niejasna, pewne czynniki przyczyniają się do tego stanu. Na przykład uszkodzona tkanka w tętnicach może odgrywać pewną rolę. Tętnice mogą zostać uszkodzone przez blokady, takie jak złogi tłuszczowe. Depozyty te mogą spowodować, że serce będzie pompowało mocniej niż to konieczne, aby przepchnąć krew przez zgromadzenie tłuszczu. Ten stres może uszkodzić tętnice z powodu zwiększonego ciśnienia.

Choroba miażdżycowa

Choroba miażdżycowa może również prowadzić do tętniaka. Osoby z chorobą miażdżycową mają w tętnicach gromadzącą się płytę. To nagromadzenie spowodowane jest twardą substancją, która uszkadza tętnice i uniemożliwia swobodny przepływ krwi.

Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi może również powodować tętniaka. Siła krwi płynącej przez naczynia krwionośne mierzona jest przez nacisk, jaki wywiera na ściany tętnicy. Jeśli ciśnienie wzrośnie powyżej normalnej szybkości, może powiększyć lub osłabić naczynia krwionośne.

Ciśnienie krwi u osoby dorosłej uważa się za normę na poziomie 120/80 mm Hg. Znacznie wyższe ciśnienie krwi może zwiększać ryzyko chorób serca, naczyń krwionośnych i krążenia. Wyższe niż normalne ciśnienie krwi niekoniecznie wiąże się z ryzykiem wystąpienia tętniaka.

Tętniak rodzaje

Tętniak

Tętniak może wystąpić w dowolnym miejscu w twoim ciele, ale najczęstszymi lokalizacjami tętniaków są:

Aorta

Aorta jest największym naczyniem krwionośnym w ciele. Zaczyna się w lewej komorze serca i wędruje w dół brzucha. Aorta jest częstym miejscem dla tętniaków tętniczych.

 • Tętniaki w jamie klatki piersiowej nazywane są tętniakami aorty piersiowej.
 • Tętniaki aorty brzusznej są najczęstszym rodzajem. W rzadkich przypadkach zarówno klatka piersiowa, jak i brzuch mogą być dotknięte uszkodzeniem tętnic.

Mózg

Tętniaki mózgu mogą być dowolnej wielkości. Często tworzą się w naczyniach krwionośnych leżących głęboko w mózgu. Nie mogą również przedstawiać żadnych objawów. Możesz nawet nie wiedzieć, że masz tętniaka. Tętniaki tego typu mogą powodować krwawieniei.

Inne obszary

Możesz również mieć tętniaka w tętnicy za kolanem, w śledzionie lub w jelitach.

Tętniak objawy

Objawy tętniaka różnią się w zależności od rodzaju i umiejscowienia. Ważne jest, aby wiedzieć, że tętniaki występujące w ciele lub mózgu generalnie nie wykazują objawów aż do ich rozerwania.

Tętniaki występujące w pobliżu powierzchni ciała mogą wykazywać oznaki obrzęku i bólu. Objawy pękniętych tętniaków w dowolnym miejscu w ciele mogą obejmować:

 • krwawienie
 • przyspieszone tętno
 • ból
 • uczucie zawrotów głowy lub oszołomienia

Poważne powikłania związane z tętniakami mogą spowodować śmierć, jeśli nie otrzymasz pomocy w nagłych wypadkach.

Tętniak czynniki ryzyka

Rodzaj tętniaka, który może mieć na ciebie wpływ, zależy od określonych czynników ryzyka. Kobiety są bardziej podatne na tętniaki niż mężczyzni. Osoby w wieku powyżej 60 lat również są bardziej zagrożone. Inne czynniki mogą obejmować:

 • dieta bogata w tłuszcze i cholesterol
 • rodzinna historia chorób serca, w tym zawał serca
 • palenie
 • otyłość
 • ciąży, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia tętniaka śledziony

Tętniak diagnoza

Narzędzia diagnostyczne stosowane do wykrywania uszkodzeń tętnic często zależą od lokalizacji problemu. Twój lekarz może skierować Cię do specjalisty, takiego jak chirurg kardiochirurgiczny lub naczyniowy.

Skany tomografii komputerowej i ultradźwiękowe są często używanymi narzędziami do diagnozowania lub wykrywania nieprawidłowości naczyń krwionośnych. Skany CT wykorzystują promieniowanie rentgenowskie do badania wnętrza ciała. To pozwala lekarzowi zobaczyć stan naczyń krwionośnych, a także wszelkie blokady, wybrzuszenia i słabe punkty, które mogą znajdować się w naczyniach krwionośnych.

Metody leczenia tętniaka

Tętniak

Leczenie zwykle zależy od lokalizacji i rodzaju tętniaka. Na przykład, słaby obszar naczynia w klatce piersiowej i brzuchu może wymagać pewnego rodzaju operacji zwanej stent-graftem wewnątrznaczyniowym. Ta minimalnie inwazyjna procedura może być wybrana w stosunku do tradycyjnej otwartej operacji, ponieważ obejmuje naprawę i wzmocnienie uszkodzonych naczyń krwionośnych. Procedura zmniejsza także ryzyko infekcji, powstawania blizn i innych problemów.

Inne terapie mogą obejmować leki, które leczą wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu. Niektóre rodzaje beta-blokerów mogą być również przepisywane w celu obniżenia ciśnienia krwi. Obniżenie ciśnienia krwi może zapobiec pęknięciu tętniaka.

Tętniak zapobieganie

Jedzenie zdrowej diety zawierającej dużo owoców, całych ziaren i warzyw może pomóc w zapobieganiu powstawania tętniaka. Mięso i drób o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu są również dobrym rozwiązaniem. Niskotłuszczowe produkty mleczne są również korzystne.

Regularne ćwiczenia, szczególnie cardio mogą zachęcać do zdrowego krążenia krwi i przepływu krwi przez serce, tętnice i inne naczynia krwionośne. Jeśli palisz wyroby tytoniowe, teraz jest czas na rzucenie palenia. Wyeliminowanie tytoniu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tętniaka. Powinieneś także odwiedzić swojego lekarza na coroczne badania kontrolne.

Zobacz Też: