To najstarsza przyprawa świata: niszczy wszelkie pasożyty i grzyby, a nawet chroni wątrobę

Być może znasz czarnuszkę tylko jako ozdobną roślinę jednoroczną. Jednak od czasów starożytnych stosowana była także jako przyprawa, podobnie jak np. mak, sezam czy kminek. Jednak, jak wyjaśnia dietetyczka Rachael Ajmera, MS , czarnuszka ma również wiele pozytywnych skutków zdrowotnych. 

Czarnuszka to jedna z najstarszych przypraw świata 

W Biblii wspomniano już o czarnym kminku (Nigella sativa), a w grobowcu słynnego faraona znaleziono nawet słoje pełne nasion czarnuszki. Uprawiano ją w średniowiecznych ogrodach klasztornych, gdyż stosowano ją nie tylko jako przyprawę, ale także jako lekarstwo na wiele dolegliwości. Jej właściwości zdrowotne potwierdziła także współczesna nauka.

Jest bogata w witaminę E, miedź, potas, cynk i żelazo. Jednak zawarte w niej substancje bioaktywne, takie jak alkaloidy, flawonoidy, sterydy i olejki eteryczne mają ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Zawiera także nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-9, ale także omega-3 i omega-6.

W czym może Ci pomóc czarnuszka?

Eksperci z portalu o zdrowiu MedicineNet szczególnie podkreślają zdolność czarnuszki do zwalczania grzybów i pasożytów, w tym drożdżaków Candida albicans, które mogą być przyczyną nawet poważnych infekcji przewodu pokarmowego.

Czarny kminek ma też inne właściwości takie jak:

  • Zmniejsza stężenie kwasu moczowego: Jest zatem korzystny dla osób podatnych na kamienie nerkowe.
  • Wspomaga zdrowie skóry: Może pomóc na przykład przy egzemie atopowej, łuszczycy lub trądziku.
  • Jest pełen przeciwutleniaczy: chroni przed uszkodzeniem komórek, przedwczesnym starzeniem się i chorobami, w tym niektórymi rodzajami raka.
  • Wspomaga układ trawienny: Największy wpływ ma na wątrobę i trzustkę.
  • Pomaga przy anemii: Ponieważ zawiera żelazo, ale także związki ułatwiające jego wchłanianie, jest bardzo odpowiedni dla osób cierpiących na anemię.
  • Pomaga diabetykom: obniża poziom glukozy we krwi, utrzymując poziom insuliny.
  • Zwalcza alergeny i bakterieBadania potwierdziły również zdolność czarnuszki do zapobiegania rozwojowi gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA) i kilku rodzajów infekcji bakteryjnych.
  • Obniża cholesterol: Od dawna stosowany jest w Ajurwedzie w celu obniżenia poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
  • Pomaga schudnąć: Czarny kminek zmniejsza apetyt i pomaga szybciej rozkładać tłuszcz.
  • Wzmacnia pamięć i koncentrację: Może być również skuteczny w zapobieganiu chorobom zwyrodnieniowym mózgu, takim jak choroba Alzheimera.
  • Łagodzi stany zapalne: Podobnie jak na przykład propolis, który ma zdolność zwalczania przewlekłych stanów zapalnych, czarnuszka również ma te zdolności, a tym samym wspiera ogólny stan zdrowia.
  • Wspomaga zdrowie jamy ustnej: Jest również niezwykle korzystna dla zdrowia zębów i dziąseł.

Czernuszkę można stosować jako przyprawę lub do produkcji oleju

Możesz uprawiać czarny kminek lub kupić go w wyspecjalizowanych sklepach. Nasiona można jeść na surowo lub prażone. Można je zmielić i dodać do dań, koktajli, jogurtów czy kaszek. Można je dodać także do domowych wypieków.

Jeśli zrobisz olej z nasion czarnuszki (można go również kupić w postaci gotowej), możesz go stosować miejscowo jako naturalny środek przyspieszający porost włosów, zmniejszający stany zapalne skóry i leczący niektóre schorzenia skóry.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: