Uciskanie tych punktów przez minutę pomoże przy bólach głowy, oczu i karku

Starożytna chińska dyscyplina polegająca na masowaniu punktów nacisku na ciele oferuje alternatywną ulgę w bólach głowy. Naciśnij odpowiedni punkt na ciele, a efekt powinien pojawić się wkrótce.

Punkty nacisku to miejsca na ciele, które są wrażliwe na dotyk. Akupunkturzysta Kerry Boyle wyjaśnia, że ​​stymulując te punkty można poprawić swoje zdrowie, złagodzić różnego rodzaju bóle czy pomóc przywrócić równowagę w organizmie.

Cała ta teoria opiera się na refleksologii, dyscyplinie medycyny chińskiej, która opiera się na założeniu, że części ludzkiego ciała są ze sobą połączone.

Oznacza to, że jeśli masujesz określone miejsce, pomoże ci to wyleczyć, usunąć dany ból.

Masaż tzw. trzeciego oka

Punkt nacisku, czasami nazywany trzecim okiem, znajduje się dokładnie między brwiami. Być może właśnie zdałeś sobie sprawę, że kiedy boli cię głowa, intuicyjnie masujesz ten obszar.

Jeśli tak, masz dobrą intuicję. Masowanie tego punktu pomaga pozbyć się bólów głowy, rozluźnia okolice oczu (przydatne, jeśli często przemęczasz oczy), zmniejsza ogólne napięcie i pomaga lepiej się skoncentrować.

Pobudzenie tego punktu wcale nie jest trudne. Wystarczy lekko nacisnąć miejsce między brwiami i masować palcem od góry do dołu.

Ważne jest, aby uciskać odpowiedni obszar przez około jedną minutę. To aktywuje obszar mózgu, który pomoże zmniejszyć napięcie nerwowe w całym ciele i zainicjować procesy gojenia.

Punkty na grzbiecie nosa (UB2)

Dotykanie punktów nacisku, które znajdują się w zagłębieniach po obu stronach miejsca, w którym grzbiet nosa styka się z łukiem brwiowym, pomoże złagodzić ból głowy.

Działa głównie na bóle głowy spowodowane przemęczeniem oczu i bólem zatok. Aby nacisnąć te punkty, będziesz potrzebować obu rąk, a konkretnie palców wskazujących.

Obydwoma palcami wskazującymi musisz jednocześnie naciskać oba punkty przez 10 sekund. Zwolnij i powtórz. Wynik powinien nadejść wkrótce.

Młoda kobieta robi masaż punktowy na twarzy

A co z nauką?

Niestety, istnieje zbyt mało opracowań na temat refleksologii. Większość z nich jest przeprowadzana na małej próbie osób i należy je rozszerzyć, aby uzyskać lepszą wartość predykcyjną.

Jednak badanie z 2002 roku, w którym zbadano, w jaki sposób masaż może pomóc czterem dorosłym pacjentom z przewlekłymi napięciowymi bólami głowy, jest bardzo interesujące.

Wyniki zaskoczyły naukowców. Liczba epizodów bólu głowy spadła z siedmiu tygodniowo do zaledwie dwóch tygodniowo dla każdego uczestnika.

Nawet długość bólu głowy została zmniejszona o połowę. Dlatego zanim sięgniesz po tabletki przeciwbólowe, spróbuj najpierw samodzielnie wykonać masaż.