Oprócz dobrze znanych objawów cukrzycy istnieją inne, mniej znane, ale bardzo ważne i jednoznaczne. Są to objawy skórne spowodowane wysokim poziomem cukru we krwi. Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z podejrzanych objawów skórnych, powinieneś udać się do lekarza. Może to być niezdiagnozowana cukrzyca.
Plamy na skórze
W przypadku nieleczonej cukrzycy na skórze mogą pojawić się żółtawe, czerwonawe lub brązowe plamy. Plamy te początkowo wyglądają jak mały trądzik, ale potem się rozprzestrzeniają, puchną i twardnieją. Okolica zmienionego złogu jest zazwyczaj porcelanowa, błyszcząca i często prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Ból i swędzenie nie są niczym niezwykłym.
Zmiana jakości skóry
Ciemna, aksamitna w dotyku zmiana, spowodowana wysokim poziomem insuliny we krwi, często pojawia się głównie na szyi, pod pachami i w pachwinie. Inny rodzaj zmian skórnych może wystąpić na dłoniach i palcach. Są to zmiany woskowate, skóra jest szorstka, twarda i opuchnięta na tyle, że powoduje sztywność palców.
Jeśli cukrzyca nie będzie leczona wcześnie, zmiany mogą rozprzestrzenić się na przedramię i ramię. Drętwienie dłoni może być również jednym z objawów.
Infekcja skóry
Diabetycy są na ogół bardziej podatni na uszkodzenia skóry i późniejsze infekcje. Zapalenie skóry można rozpoznać po ciepłej, opuchniętej i bolesnej skórze. Objawom może towarzyszyć swędząca wysypka, pęcherze lub sucha, łuszcząca się skóra. Infekcje grzybicze stóp, skóry głowy, dłoni i paznokci są bardzo częste.
Otwarte rany
Przyczyną niegojących się ran jest wysoki poziom cukru we krwi, który upośledza krążenie i dopływ krwi do organizmu. Według strony internetowej ClevelandClinic prowadzi to do słabego gojenia, co dotyczy głównie kończyn dolnych.
Sucha i swędząca skóra
Jak wspomniano powyżej, skóra cukrzycowa jest podatna nie tylko na urazy, ale także na wysuszenie. Sucha skóra często swędzi. Winę za to ponosi wysoki poziom cukru we krwi i słabe krążenie krwi.
Jeśli cukrzyca nie zostanie wyleczona na czas, pogarszające się krążenie krwi może skutkować udarem mózgu, problemami z sercem czy nerkami.
Inne objawy cukrzycy
Oprócz objawów skórnych należy zwrócić uwagę na ogólny stan zdrowia. Według strony internetowej Healthline, jeśli w niewyjaśniony sposób tracisz na wadze, stale odczuwasz głód, często oddajesz mocz i jesteś bardzo spragniony jest to powód, aby udać się do lekarza. Sprawdzenie poziomu cukru jest bardzo proste, wykonuje się je na czczo, po kropli krwi z palca. Twój lekarz prawdopodobnie będzie chciał również zbadać poranny mocz.