Strona głównaZdrowieUwaga: infekcja może być objawem groźnego nowotworu

Uwaga: infekcja może być objawem groźnego nowotworu

Mogą one być oznaką rzadkiego, ale poważnego nowotworu – raka tarczycy. Wczesne rozpoznanie daje lepsze szanse na wyleczenie, dlatego ważne jest, aby nie ignorować tych sygnałów.

Ponad 4 miliony Polaków ma guzki tarczycy, z czego większość jest niezłośliwa. Rak tarczycy jest rzadszy, jednak liczba przypadków tego nowotworu rośnie.

Według endokrynologów, co roku w Polsce wykrywany jest on u około 4200 osób, a 350 z nich umiera.

Mimo tego, śmiertelność z powodu raka tarczycy nie rośnie, co oznacza, że jest on wykrywany wcześnie i możliwe jest skuteczne leczenie.

Rak tarczycy jest chorobą, która często jest trudna do wykrycia, ponieważ przez długi czas nie daje on objawów. Niektóre typy tego nowotworu rozwijają się powoli, dlatego zgrubienie na szyi czy biegunka, które są jego objawami, mogą pojawić się dopiero gdy choroba jest już zaawansowana.

Przez wiele lat, nowotwór może rosnąć bez dawania jakichkolwiek oznak, dlatego regularne badania profilaktyczne i samobadanie szyi są tak ważne w wykrywaniu raka tarczycy we wczesnym stadium.

Niektóre typy raka tarczycy, takie jak rak rdzeniasty czy rak pęcherzykowy, mogą dawać inne objawy, takie jak ból gardła, trudności z połykaniem czy duszności.

Jednym z objawów raka rdzeniastego tarczycy może być biegunka, mająca związek z wytwarzaniem przez komórki guza hormonu – kalcytoniny.

Jest to ważne, aby pamiętać, że nie każde zgrubienie na szyi jest rakiem tarczycy, a nie każdy objaw jest oznaką raka tarczycy.

Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli występują jakiekolwiek niepokojące objawy lub nieprawidłowości.

Objawy raka tarczycy mogą być trudne do rozpoznania, ponieważ często przypominają objawy przeziębienia. Jednym z takich objawów jest wrażenie, że kołnierz koszuli jest zbyt ciasny pod szyją, a także wydający się większy obwód szyi w lustrze.

Jednakże, wiele symptomów tego nowotworu jest podobnych do tych, które są typowe dla zwykłych infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Są to przede wszystkim:

  • chrypa, zmiany brzmienia głosu
  • kaszel
  • duszności
  • rumieniec na policzkach
  • powiększone węzły chłonne

Zobacz Też: