5 znaków ostrzegawczych, że gdzieś w organizmie masz zablokowaną żyłę

Do zatkanych żył najczęściej dochodzi na skutek urazów lub niezdrowego trybu życia, co zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi – tworzą się one w żyłach i jeśli organizm nie jest w stanie ich rozpuścić, mogą być przyczyną groźnych chorób, np. udaru mózgu lub zatorowość płucna.

Jeśli więc chcesz uchronić się przed potencjalnym ryzykiem, ważna jest umiejętność rozpoznawania objawów tego groźnego problemu. A jeśli poczujesz na sobie którykolwiek z nich, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, aby pomógł Ci w leczeniu.

Rodzaje zakrzepów krwi 

Zakrzepy krwi najczęściej tworzą się w żyłach i mają tendencję do powolnego rozwoju.

Mogą pojawić się w wyniku operacji lub po urazie (na przykład złamaniu). Istnieją trzy rodzaje tego problemu, a mianowicie: 

 • Zakrzepica żył głębokich : ten typ skrzepu najczęściej tworzy się w dolnej części nogi, udzie lub miednicy. Może jednak pojawić się również w innych częściach ciała, takich jak ramię, mózg, jelita, nerki, a nawet wątroba.
 • Zatorowość płucna : jest to skrzep, który oddzielił się od źródła, a następnie przedostał się przez krwioobieg do płuc. Ten problem może zagrażać życiu. 
 • Zakrzepica żył powierzchownych : ostatni rodzaj zakrzepów krwi, który zwykle tworzy się w żyłach w pobliżu powierzchni skóry. Często jest bolesna i wymaga leczenia. Najczęściej objawia się zaczerwienieniem skóry nad dotkniętą żyłą, bolesnością, obrzękiem lub stanem zapalnym skóry, a także bólem lub stwardnieniem w dotyku. 

Najczęstsze objawy problemu

Objawy zakrzepów krwi mogą się różnić w zależności od tego, gdzie się znajdują w organizmie.

Istnieje jednak 5 typowych objawów, z którymi najczęściej borykają się pacjenci i jeśli je rozpoznasz, powinieneś jak najszybciej zwrócić się o profesjonalną pomoc.

Należą do nich w szczególności:

 • Nagły lub stopniowy ból, zwiększona wrażliwość i obrzęk dłoni lub nogi (w niektórych przypadkach występuje również wypadanie włosów na nogach).
 • Silny ból brzucha, wymioty i często biegunka.
 • Osłabienie twarzy, rąk lub nóg, trudności z mówieniem, problemy ze wzrokiem, silny ból głowy , który pojawia się nagle, a także zawroty głowy.
 • Ciężkość lub ból w klatce piersiowej, dyskomfort w innych obszarach górnej części ciała, duszność i zwiększone pocenie.
 • Kołatanie serca, odkrztuszanie krwi i gorączka. 

Jak uchronić się przed ich wystąpieniem 

Chcąc uchronić się przed przykrymi problemami warto skupić się na zasadach zdrowego stylu życia. Należą do nich przede wszystkim: 

 • Zdrowa dieta : przestrzeganie zdrowej diety i stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia i jest niezbędne do zapobiegania zakrzepom krwi.
 • Aktywny tryb życia : Regularne ćwiczenia są niezbędne do utrzymania dobrego krążenia krwi i chronią przed zakrzepami krwi. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby wykonujące pracę siedzącą.
 • Przyjmowanie leków : Leki hormonalne, leki na ciśnienie krwi i niektóre leki przeciwnowotworowe mogą zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi. 
 • Dodaj do swojej diety więcej naturalnych środków : Jeśli chcesz uchronić się przed tworzeniem się zakrzepów krwi, spróbuj dodać pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę E, naturalne antybiotyki, witaminę C i inne skuteczne składniki wspomagające krążenie krwi w organizmie.