5 znaków ostrzegawczych, że gdzieś w organizmie masz zablokowaną żyłę

Zatkane żyły to niebezpieczny problem, który może poważnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Jeśli rozpoznasz jej objawy, lepiej jak najszybciej udać się do lekarza.

Do zatkanych żył najczęściej dochodzi na skutek urazów lub niezdrowego trybu życia, co zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi – tworzą się one w żyłach i jeśli organizm nie jest w stanie ich rozpuścić, mogą być przyczyną groźnych chorób, np. udaru mózgu lub zatorowość płucna.

Jeśli więc chcesz uchronić się przed potencjalnym ryzykiem, ważna jest umiejętność rozpoznawania objawów tego groźnego problemu. A jeśli poczujesz na sobie którykolwiek z nich, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, aby pomógł Ci w leczeniu.

Rodzaje zakrzepów krwi 

Zakrzepy krwi najczęściej tworzą się w żyłach i mają tendencję do powolnego rozwoju.

Mogą pojawić się w wyniku operacji lub po urazie (na przykład złamaniu). Istnieją trzy rodzaje tego problemu, a mianowicie: 

 • Zakrzepica żył głębokich : ten typ skrzepu najczęściej tworzy się w dolnej części nogi, udzie lub miednicy. Może jednak pojawić się również w innych częściach ciała, takich jak ramię, mózg, jelita, nerki, a nawet wątroba.
 • Zatorowość płucna : jest to skrzep, który oddzielił się od źródła, a następnie przedostał się przez krwioobieg do płuc. Ten problem może zagrażać życiu. 
 • Zakrzepica żył powierzchownych : ostatni rodzaj zakrzepów krwi, który zwykle tworzy się w żyłach w pobliżu powierzchni skóry. Często jest bolesna i wymaga leczenia. Najczęściej objawia się zaczerwienieniem skóry nad dotkniętą żyłą, bolesnością, obrzękiem lub stanem zapalnym skóry, a także bólem lub stwardnieniem w dotyku. 
Sprawdź to ➡ ➡  Naturalne leki i środki wykrztuśne na przeziębienie: działają na organizm jak antybiotyki

Najczęstsze objawy problemu

Objawy zakrzepów krwi mogą się różnić w zależności od tego, gdzie się znajdują w organizmie.

Istnieje jednak 5 typowych objawów, z którymi najczęściej borykają się pacjenci i jeśli je rozpoznasz, powinieneś jak najszybciej zwrócić się o profesjonalną pomoc.

Należą do nich w szczególności:

 • Nagły lub stopniowy ból, zwiększona wrażliwość i obrzęk dłoni lub nogi (w niektórych przypadkach występuje również wypadanie włosów na nogach).
 • Silny ból brzucha, wymioty i często biegunka.
 • Osłabienie twarzy, rąk lub nóg, trudności z mówieniem, problemy ze wzrokiem, silny ból głowy , który pojawia się nagle, a także zawroty głowy.
 • Ciężkość lub ból w klatce piersiowej, dyskomfort w innych obszarach górnej części ciała, duszność i zwiększone pocenie.
 • Kołatanie serca, odkrztuszanie krwi i gorączka. 

Jak uchronić się przed ich wystąpieniem 

Chcąc uchronić się przed przykrymi problemami warto skupić się na zasadach zdrowego stylu życia. Należą do nich przede wszystkim: 

 • Zdrowa dieta : przestrzeganie zdrowej diety i stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia i jest niezbędne do zapobiegania zakrzepom krwi.
 • Aktywny tryb życia : Regularne ćwiczenia są niezbędne do utrzymania dobrego krążenia krwi i chronią przed zakrzepami krwi. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby wykonujące pracę siedzącą.
 • Przyjmowanie leków : Leki hormonalne, leki na ciśnienie krwi i niektóre leki przeciwnowotworowe mogą zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi. 
 • Dodaj do swojej diety więcej naturalnych środków : Jeśli chcesz uchronić się przed tworzeniem się zakrzepów krwi, spróbuj dodać pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę E, naturalne antybiotyki, witaminę C i inne skuteczne składniki wspomagające krążenie krwi w organizmie. 

ZOBACZ TAKŻE