Brakuje Ci energii i często czujesz się osłabiony i zmęczony? Być może brakuje Ci potasu w organizmie i powinieneś uzupełniać go we właściwy sposób. Jej niedobór ma również inne charakterystyczne objawy.
Potas jest jedną z niezbędnych substancji, bez których organizm ludzki nie mógłby prawidłowo funkcjonować.
Jest to ważny minerał, który dostarczamy z pożywieniem. Ponieważ potas wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przekaźników między komórkami, jego niedobór objawia się wieloma objawami.
Dlatego włącz do swojej diety produkty bogate w ten minerał.
Potas
Jest ważnym minerałem, który utrzymuje prawidłową pracę nerwów w naszym organizmie, przyczynia się do prawidłowej regulacji skurczów mięśni, reguluje gospodarkę wodną, pomaga w trawieniu białek i cukrów oraz reguluje ciśnienie krwi.
Niestety przez niewłaściwą dietę wielu z nas w ostatnich latach ma jego niedobory.
Hipokaliemia
Tak zwana hipokaliemia jest spowodowana głównie spożywaniem przetworzonej żywności oraz brakiem w diecie warzyw, owoców, roślin strączkowych, nasion i orzechów.
Brak potasu w organizmie, oprócz złej diety może również spowodować nagły brak płynów w organizmie.
Tradycyjne przyczyny niedoboru potasu to przewlekłe wymioty, biegunka, nadmierne pocenie się i utrata krwi.
Niedobór definiuje się jako poziom potasu we krwi poniżej 3,5 mmol na 1 litr. A jakie są typowe objawy?
Nadmierne zmęczenie i osłabienie
Nawet jeśli śpisz wystarczająco dużo, pracujesz i odpoczywasz w normalny sposób, możesz odczuwać chroniczne zmęczenie, gdy brakuje Ci potasu w organizmie.
Typowe jest wówczas ogólne osłabienie i znacznie zmniejszona zdolność koncentracji.
Ból głowy
Ponieważ potas bierze udział w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, powinien być dostatecznie reprezentowany w organizmie. Jego nagłe spadki mogą wtedy objawiać się silnym bólem głowy.
Skurcze mięśni
Przy niskim stężeniu potasu we krwi mogą wystąpić nagłe, niekontrolowane skurcze mięśni, powodujące bolesne skurcze.
Dzieje się tak dlatego, że będzie zmniejszony sygnał skurczu z mózgu do komórek mięśniowych.
Skurcze występują w ciągu dnia, ale są częstsze i silniejsze w nocy. Dlatego często negatywnie wpływają na spokojny sen.
Trudności z trawieniem
Brak tego minerału może również powodować problemy trawienne. Potas pomaga przekazywać sygnały z mózgu do mięśni przewodu pokarmowego, a gdy jego poziom jest niski, mięśnie nie działają tak dobrze, jak powinny.
Często objawia się wzdęciami, zaparciami i wymiotami. Silny brak potasu może wręcz całkowicie sparaliżować układ pokarmowy.
Wysokie ciśnienie krwi i kołatanie serca
Niski poziom potasu często skutkuje zwężeniem naczyń krwionośnych i zaburzeniem równowagi sodowej w organizmie, co często skutkuje nadciśnieniem.
U niektórych osób niedobór tego minerału może objawiać się również nagłym przyspieszonym i nieregularnym biciem serca, co może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.