Jest to najczęstszy problem układu moczowego w historii. Są to twarde fragmenty minerałów, które mogą tworzyć się w nerkach.
Jeśli są małe, organizm jest w stanie je wyeliminować wraz z moczem. Jeśli jednak są większe, konieczna jest pomoc lekarzy, aby je usunąć.
Doktor Matt Coward wyjaśnia, że typowymi objawami wskazującymi na kamienie nerkowe są ból przy oddawaniu moczu, ból pleców, brzucha czy boku, ale także konieczność częstszego i pilniejszego korzystania z toalety czy gorączka z dreszczami.
Kamienie nerkowe
Jak wspomniano w artykule na stronie internetowej Mayoclinic, kamienie nerkowe tworzą się w nerkach i są twardymi złogami minerałów i soli.
Powstają w organizmie, gdy w moczu gromadzi się wiele minerałów, co może mieć miejsce np. przy niedostatecznym nawodnieniu organizmu.
Kamienie mogą mieć bardzo różną wielkość – od wielkości kropki po takie, które zajmują niemal całą nerkę.
Jeśli kamień jest mały, bez większego problemu opuści organizm sam, bez leczenia. W przypadku większych kamieni konieczna będzie pomoc lekarza, aby je rozbić i usunąć.
Objawy kamieni nerkowych
Według strony internetowej PennMedicine objawy zwykle pojawiają się tylko wtedy, gdy kamienie nie mogą przesunąć się w dół moczowodów, które odprowadzają mocz do pęcherza.
Blokuje to przepływ moczu z nerek i z tego powodu można powiedzieć, że kamienie moczowe są problemem bardzo bolesnym.
Ból brzucha, pleców lub boku
Ból ten jest czasami nazywany kolką nerkową i jest jednym z najgorszych bólów wszechczasów. Ból często pojawia się, gdy kamień przedostaje się do moczowodu, powodując ucisk na nerki.
Ból pojawia się zwykle nagle, a jego umiejscowienie i intensywność zmieniają się w czasie. Lokalizacja bólu zwykle znajduje się z boku, na plecach, ale może też znajdować się np. pod żebrami.
Pieczenie lub ból podczas oddawania moczu
Kiedy kamień dotrze do styku moczowodu i pęcherza, pojawia się również ból podczas oddawania moczu. Często ten ból jest bardzo ostry.
Jednym z typowych objawów kamieni nerkowych jest częste oddawanie moczu lub potrzeba pójścia do toalety.
Przymus oddania moczu
Kamienie nerkowe wiążą się także z koniecznością częstszego i pilniejszego wypróżnienia, co może być objawem np. menopauzy.
Jeśli jednak kamienie utkną w moczowodzie, przepływ moczu może również spowolnić lub zatrzymać się, co wymaga pomocy lekarskiej.
Mętny mocz lub mocz z domieszką krwi
Krew w moczu jest jednym z częstych objawów kamicy nerkowej, czasami zawartości krwi nie widać gołym okiem, ale pod mikroskopem tak. Możesz także zauważyć zmianę przejrzystości moczu lub silny zapach.
Mdłości
Nudności, którym towarzyszą wymioty, bardzo często występują w związku z kamicą nerkową.
Z jednej strony może to być podrażnienie żołądka, w niektórych przypadkach jest to także reakcja organizmu na ból inwazyjny.
Gorączka
W przypadku kamieni nerkowych zwykle pojawia się gorączka przekraczająca 38°C. Często towarzyszą jej dreszcze.