Wczesne objawy choroby nerek i jak utrzymywać zdrowe nerki

Rola nerek jest często niedoceniana, gdy myślimy o naszym zdrowiu. Nerki odgrywają istotną rolę w usuwaniu toksyn z organizmu. Każda niewydolność nerek może powodować gromadzenie się odpadów, co może poważnie wpłynąć na twoje zdrowie.

Choroba nerek staje się coraz bardziej problemem zdrowotnym, który dotyka ponad 20 milionów ludzi na całym świecie.

Znaczenie nerek

Nerki odgrywają ważną rolę w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Nerki wykonują kilka ważnych funkcji w ciele:

Wydalanie odpadów: Nerki odfiltrowują toksyny, nadmiar soli i mocznik, odpady na bazie azotu powstałe w wyniku metabolizmu komórkowego. Mocznik jest syntetyzowany w wątrobie i transportowany przez krew do nerek w celu usunięcia.

Równoważenie poziomu wody: Nerki są kluczowe dla chemicznego rozkładu moczu i reagują na zmiany poziomu wody w organizmie w ciągu dnia. Tak więc, gdy zmniejsza się spożycie wody, nerki odpowiednio się dostosowują i pozostawiają wodę w ciele zamiast pomagać w jej wydalaniu.

Regulacja ciśnienia krwi: Nerki potrzebują stałego ciśnienia do filtrowania krwi, więc gdy spada ono zbyt nisko, nerki zwiększają ciśnienie.

Regulacja czerwonych krwinek: kiedy nerki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, wysyłają wezwanie pomocy w postaci erytropoetyny, hormonu, który stymuluje szpik kostny do wytwarzania większej liczby czerwonych krwinek przenoszących tlen.

Regulacja kwasu: Kiedy komórki metabolizują się wytwarzają kwasy. Nerki utrzymują zdrową równowagę tych substancji chemicznych.

Co powoduje chorobę nerek?

Choroba nerek może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym infekcją, cukrzycą i nadciśnieniem. Nadciśnienie tętnicze może być później prekursorem choroby nerek. Przy następnej wizycie u lekarza poproś go o sprawdzenie poziomu glukozy i ciśnienia krwi, aby upewnić się, że znajdują się w normalnym zakresie.

Choroba nerek może być również dziedziczna. Na przykład, jeśli w Twojej rodzinie występują policystyczne nerki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to miało wpływ również na ciebie. Inne czynniki przyczyniają się do problemów zdrowotnych związanych z nerkami obejmują nadużywanie leków, picie alkoholu, palenie, niezdrową dietę i brak aktywności fizycznej.

Wczesne objawy choroby nerek

Osoby z chorobą nerek zwykle nie doświadczają objawów, aż do bardzo późnych stadiów, kiedy nerki ulegają awarii lub gdy w moczu znajduje się duża ilość białka. Wczesne objawy są dość ogólne, co często powoduje, że pacjenci ignorują je jako nieistotne lub odnoszą się do innej choroby.

Jest to jeden z powodów, dla których tylko 10% osób z przewlekłą chorobą nerek wie, że ją ma. Ponadto nerki mogą łatwo dostosować się do infekcji, ponieważ tracą one swoją funkcję.

Oto niektóre z pierwszych objawów niewydolności nerek:

 • Zmęczenie i brak siły
 • Zmiany koloru moczu (na przykład krew w moczu lub częstotliwość oddawania moczu)
 • Problemy ze snem
 • Nudności i wymioty
 • Niestrawność
 • Utrata apetytu i metaliczny smak w ustach
 • Brak koncentracji i jasności umysłu
 • Czkawka
 • Opuchnięte nogi lub stopy
 • Ból pleców, tuż powyżej talii (tam, gdzie są nerki)
 • Skurcze mięśni
 • Słabe krążenie
 • Wysypka skórna lub przewlekłe mrowienie

Bardzo ważne jest, aby móc rozpoznać wczesne objawy niewydolności nerek, ponieważ pozostawienie tych objawów niewykrytych lub nieleczonych na wczesnym etapie może spowodować więcej uszkodzeń w późniejszym okresie.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ im szybciej rozwiążesz ten problem, tym lepiej.

Jak wzmocnić nerki?

Zmiany stylu życia

 • Prawidłowa czynność nerek zależy w dużej mierze od normalnego ciśnienia krwi. Dlatego utrzymywanie równowagi ciśnienia krwi (około 130/80) ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia nerek.
 • Należy unikać palenia i picia, ponieważ nawyki te poważnie zagrażają zdrowiu nerek.
 • Ważne są również regularne ćwiczenia. To nie tylko wzmocni twoje mięśnie, ale także zmniejszy ryzyko otyłości, cukrzycy i nadciśnienia, które wpływają na zdrowie nerek.
 • Przyjmuj suplementy wapnia i witaminy D na wypadek niedoboru tych składników odżywczych. Należy najpierw skonsultować się ze specjalistą w celu uzyskania prawidłowego dawkowania.
 • Unikaj przyjmowania środków przeciwbólowych i sterydów, ponieważ ich nadużywanie może poważnie uszkodzić nerki.

Zmiany żywieniowe

 • Uważaj, ile sodu spożywasz. Utrzymuj spożycie soli i potasu na niskim poziomie.
 • Utrzymuj zdrową, zbilansowaną dietę o niskiej zawartości cholesterolu i tłuszczów nasyconych.
 • Utrzymaj dietę niskobiałkową. Nadmierne spożycie białka jest szkodliwe dla nerek.
 • Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać porady żywieniowe.
 • Spożycie wystarczającej ilości kalorii jest niezbędne dla zdrowia nerek, więc głodzenie się w celu utraty wagi nie jest zalecane.
 • Arbuzy, jabłka i jagody powinny zawsze znajdować się na pierwszym miejscu na liście zakupów.
 • Ważne jest również właściwe nawodnienie, więc pij codziennie około 8 szklanek płynu, najlepiej wody.

Choroba nerek to poważny stan zdrowia. Ponieważ uszkodzenia nerek nie można cofnąć, najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie!

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

8 korzyści z kurkumy w leczeniu cukrzycy

Jeśli szukasz sposobów na lepsze radzenie sobie z cukrzycą, kurkuma może być tym, czego potrzebujesz. Niezależnie od tego, czy jesz ją w posiłkach, czy...

Imbirowa pasta – niesamowity naturalny zabójca bólu stawów

Ta tradycyjna receptura jest rozwiązaniem na chorobę zwyrodnieniową stawów. Ta wspaniała pasta wymaga tylko 3 składników: imbiru, soli morskiej i czosnku! Pamiętaj nigdy nie używaj jej na otwarte rany.ImbirImbir...

Cudowny napój pomoże Ci wyeliminować 5 kg toksyn z organizmu

To naturalne lekarstwo oczyści twoje ciało z toksyn, nadmiernej ilości wody i złagodzi wzdęcia.Co więcej, ten napój pomoże ci w leczeniu problemów z moczem...

Niesamowity eliksir na porost włosów

Jeśli istnieje coś, co można określić osobowością kobiety,to nic innego jak jej włosy. Wymagają one pielęgnacji, jednak największym problemem jest bardzo często powolny wzrost.Istnieje wiele...

Jak wpływa na nas przesilenie zimowe? Kiedy przypada i co oznacza?

Przesilenie zimowe to najkrótszy dzień w roku i najdłuższa noc. Na półkuli północnej odbywa się między 20, a 23 grudnia w zależności od roku. (Na odwrót...

Sok z brzozy – właściwości zdrowotne, jak go pozyskać

Sok z brzozy jest lekko słodki, przypomina syrop i oferuje wiele korzyści dla twojego zdrowia, nasycony witaminami, białkami, aminokwasami i minerałami. Jego składniki odżywcze...

Cudowna herbata, która pomaga w procesie odchudzania

Pietruszka jest powszechnie stosowana w celu poprawy smaku naszych potraw, ale ma także wiele innych korzyści zdrowotnych. Z jednej strony, jest to silny środek...

Ta trucizna niszczy kości. Jednak wiele osób spożywa ją co najmniej raz dziennie!

Często delektujemy się jedzeniem lub napojami nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych, które mogą wywołać. Co gorsza często podajemy to jedzenie i napoje naszym...

Jak naprawdę walczyć z osteoporozą

Wiele osób cierpi na osteoporozę. Dotyczy to szczególnie kobiet po menopauzie. Można jednak zastanawiać się dlaczego pomimo codziennego picia mleka masz niedobór wapnia.W tym artykule podamy...

Pij to przed pójściem do łóżka, a pozbędziesz się zbędnych kilogramów

Nagromadzenie tłuszczu jest jednym z najgorszych wrogów kobiet, które chcą schudnąć w bardzo szybkim czasie. Wałeczki tłuszczu, które pojawiają się w okolicach brzucha, pleców, ramion i...