Wczesne objawy choroby nerek i jak utrzymywać zdrowe nerki

Rola nerek jest często niedoceniana, gdy myślimy o naszym zdrowiu. Nerki odgrywają istotną rolę w usuwaniu toksyn z organizmu. Każda niewydolność nerek może powodować gromadzenie się odpadów, co może poważnie wpłynąć na twoje zdrowie.

Choroba nerek staje się coraz bardziej problemem zdrowotnym, który dotyka ponad 20 milionów ludzi na całym świecie.

Znaczenie nerek

Nerki odgrywają ważną rolę w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Nerki wykonują kilka ważnych funkcji w ciele:

Wydalanie odpadów: Nerki odfiltrowują toksyny, nadmiar soli i mocznik, odpady na bazie azotu powstałe w wyniku metabolizmu komórkowego. Mocznik jest syntetyzowany w wątrobie i transportowany przez krew do nerek w celu usunięcia.

Równoważenie poziomu wody: Nerki są kluczowe dla chemicznego rozkładu moczu i reagują na zmiany poziomu wody w organizmie w ciągu dnia. Tak więc, gdy zmniejsza się spożycie wody, nerki odpowiednio się dostosowują i pozostawiają wodę w ciele zamiast pomagać w jej wydalaniu.

Regulacja ciśnienia krwi: Nerki potrzebują stałego ciśnienia do filtrowania krwi, więc gdy spada ono zbyt nisko, nerki zwiększają ciśnienie.


Regulacja czerwonych krwinek: kiedy nerki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, wysyłają wezwanie pomocy w postaci erytropoetyny, hormonu, który stymuluje szpik kostny do wytwarzania większej liczby czerwonych krwinek przenoszących tlen.

Regulacja kwasu: Kiedy komórki metabolizują się wytwarzają kwasy. Nerki utrzymują zdrową równowagę tych substancji chemicznych.

Co powoduje chorobę nerek?

Choroba nerek może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym infekcją, cukrzycą i nadciśnieniem. Nadciśnienie tętnicze może być później prekursorem choroby nerek. Przy następnej wizycie u lekarza poproś go o sprawdzenie poziomu glukozy i ciśnienia krwi, aby upewnić się, że znajdują się w normalnym zakresie.

Choroba nerek może być również dziedziczna. Na przykład, jeśli w Twojej rodzinie występują policystyczne nerki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to miało wpływ również na ciebie. Inne czynniki przyczyniają się do problemów zdrowotnych związanych z nerkami obejmują nadużywanie leków, picie alkoholu, palenie, niezdrową dietę i brak aktywności fizycznej.

Wczesne objawy choroby nerek

Osoby z chorobą nerek zwykle nie doświadczają objawów, aż do bardzo późnych stadiów, kiedy nerki ulegają awarii lub gdy w moczu znajduje się duża ilość białka. Wczesne objawy są dość ogólne, co często powoduje, że pacjenci ignorują je jako nieistotne lub odnoszą się do innej choroby.

Jest to jeden z powodów, dla których tylko 10% osób z przewlekłą chorobą nerek wie, że ją ma. Ponadto nerki mogą łatwo dostosować się do infekcji, ponieważ tracą one swoją funkcję.

Oto niektóre z pierwszych objawów niewydolności nerek:

 • Zmęczenie i brak siły
 • Zmiany koloru moczu (na przykład krew w moczu lub częstotliwość oddawania moczu)
 • Problemy ze snem
 • Nudności i wymioty
 • Niestrawność
 • Utrata apetytu i metaliczny smak w ustach
 • Brak koncentracji i jasności umysłu
 • Czkawka
 • Opuchnięte nogi lub stopy
 • Ból pleców, tuż powyżej talii (tam, gdzie są nerki)
 • Skurcze mięśni
 • Słabe krążenie
 • Wysypka skórna lub przewlekłe mrowienie

Bardzo ważne jest, aby móc rozpoznać wczesne objawy niewydolności nerek, ponieważ pozostawienie tych objawów niewykrytych lub nieleczonych na wczesnym etapie może spowodować więcej uszkodzeń w późniejszym okresie.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ im szybciej rozwiążesz ten problem, tym lepiej.

Jak wzmocnić nerki?

Zmiany stylu życia

 • Prawidłowa czynność nerek zależy w dużej mierze od normalnego ciśnienia krwi. Dlatego utrzymywanie równowagi ciśnienia krwi (około 130/80) ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia nerek.
 • Należy unikać palenia i picia, ponieważ nawyki te poważnie zagrażają zdrowiu nerek.
 • Ważne są również regularne ćwiczenia. To nie tylko wzmocni twoje mięśnie, ale także zmniejszy ryzyko otyłości, cukrzycy i nadciśnienia, które wpływają na zdrowie nerek.
 • Przyjmuj suplementy wapnia i witaminy D na wypadek niedoboru tych składników odżywczych. Należy najpierw skonsultować się ze specjalistą w celu uzyskania prawidłowego dawkowania.
 • Unikaj przyjmowania środków przeciwbólowych i sterydów, ponieważ ich nadużywanie może poważnie uszkodzić nerki.

Zmiany żywieniowe

 • Uważaj, ile sodu spożywasz. Utrzymuj spożycie soli i potasu na niskim poziomie.
 • Utrzymuj zdrową, zbilansowaną dietę o niskiej zawartości cholesterolu i tłuszczów nasyconych.
 • Utrzymaj dietę niskobiałkową. Nadmierne spożycie białka jest szkodliwe dla nerek.
 • Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać porady żywieniowe.
 • Spożycie wystarczającej ilości kalorii jest niezbędne dla zdrowia nerek, więc głodzenie się w celu utraty wagi nie jest zalecane.
 • Arbuzy, jabłka i jagody powinny zawsze znajdować się na pierwszym miejscu na liście zakupów.
 • Ważne jest również właściwe nawodnienie, więc pij codziennie około 8 szklanek płynu, najlepiej wody.

Choroba nerek to poważny stan zdrowia. Ponieważ uszkodzenia nerek nie można cofnąć, najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie!


loading...
loading...
-70%

PLANUJESZ ZAKUPY?
SKORZYSTAJ Z PROMOCJI

PROMOCJE -70%
Setki promocji i kuponów rabatowych do najpopularniejszych sklepów czeka na Ciebie!
 • UNIKALNE KODY RABATOWE
 • WSPANIAŁE WYPRZEDAŻE I PROMOCJE
 • OSZCZĘDZAJ KUPUJĄC ULUBIONE PRODUKTY

Wybrane dla ciebie

Dłonie i twarz to główne części ciała, na które my jak i inne osoby zwracają uwagę podczas spotkania, relacji z klientami. Dlatego warto o nie...
Musi istnieć kilka rzeczy tak cudownych w naturze jak miód, który jest wytwarzany przez pszczoły i nie tylko jest on stosowany w przemyśle spożywczym. Miód jest...
Ta metoda jest niezwykle korzystna, ponieważ znacznie poprawia jakość włosów, przywraca równowagę pH, stymuluje wzrost włosów i czyni skórę głowy zdrowszą. Organiczny ocet jabłkowy (ACV)...
Pająki to zdecydowanie coś czego nie lubisz w domu. Zapewne nie uszkodzą twojego domu jak niektóre szkodniki, ale mogą być naprawdę irytujące, a nawet...

Przeciwnowotworowy, przeciwzapalny purpurowy eliksir, który wzmocni układ trawienny

Kluczem do zmniejszenia stanu zapalnego w ciele jest leczenie jelit poprzez unikanie pokarmów powodujących stany zapalne. Zastąp je pokarmami o silnych właściwościach przeciwzapalnych i...

6 produktów spożywczych, które naturalnie obniżają wysokie ciśnienie krwi

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który dostarcza tlen i ważne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak niektóre warunki,...

6 ważnych powodów dlaczego powinno się spożywać masło klarowane

Według medycyny naturalnej ghee (masło klarowane) zapewnia wiele korzyści zdrowotnych dla umysłu i ducha. Możesz przygotować ghee w bardzo prosty sposób. Musisz tylko ugotować...

10 znaków ostrzegawczych słabego krążenia krwi

Krążenie krwi jest jedną z najważniejszych funkcji w twoim ciele. Umożliwia stały przepływ krwi przez ciało. To krew dostarcza mózgowi i narządom niezbędnych składników...

Stosuj olejek z czarnego pieprzu, aby pozbyć się zapalenia stawów

Czarny pieprz pochodzi z Indii i jest on dzisiaj obecny na prawie każdym stole na całym świecie. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy...