Strona głównaZdrowieWczesne objawy udaru mózgu, które musi znać każdy z nas

Wczesne objawy udaru mózgu, które musi znać każdy z nas

Każdy doskonale wie, że z wiekiem rośnie też ryzyko udaru mózgu, dlatego już dzisiaj każdy z nas powinien poznać pierwsze objawy tej choroby.

Poniżej przedstawiamy Wam 10 najbardziej rozpoznawalnych objawów

  1. Zaburzenie, niewyraźne widzenie lub utrata wzroku

Upośledzone lub niewyraźne widzenie w jednym lub obu oczach może być oznaką udaru. Według statystyk, 44% ludzi, którzy cierpieli z powodu udaru mózgu w Polsce doświadczyło utraty wzroku przed wystąpieniem udaru mózgu.

  1. Nagłe zawroty głowy i ból głowy

Zawroty głowy są silnym sygnałem ostrzegawczym ewentualnego udaru, zwłaszcza u kobiet w wieku poniżej 45 lat, tak więc, jeśli czujesz nagłe zawroty głowy lub zamroczenia i huśtawki, natychmiast szukaj pomocy medycznej.

  1. Niespójna mowa

Niewyraźna i niespójna mowa jest najwcześniejszym znakiem ostrzegawczym udaru, mogą też wystąpić kłopoty ze zrozumieniem innych osób.

  1. Nagłe drętwienie kończyn

Może dojść do porażenia kończyn i upadku.

Szybki test udaru: Podnieś swoje ramiona na zewnątrz z dłońmi skierowanymi w górę przez 10 sekund. Jeśli jedno ramię spada, oznacza to osłabienie mięśni.

  1. Ból po jednej stronie twarzy

Nagły ból w jednej z kończyn lub po jednej stronie twarzy może być możliwym objawem udaru mózgu.

  1. Bóle głowy i migreny

Migreny i silny ból głowy jest częstym objawem udaru mózgu. Badanie, w którym wzięło udział 588 ochotników wykazały, że ci, którzy mieli ostry ból głowy przed udarem byli w większości młodymi ludźmi.

  1. Sparaliżowanie twarzy lub opadająca jedna połowa twarzy

Jeśli czujesz po jednej stronie twarzy opadanie mięśni lub sparaliżowane, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

  1. Zmęczenie

Badania wykazały, że u pacjentów, którzy doświadczyli udaru niedokrwiennego często byli bardzo zmęczeni mimo, że jeszcze przed chwilą tryskali energią

  1. Czkawka

Nagły atak stałej czkawki może być oznaką udaru mózgu, gdyż został zaatakowany ośrodek oddechowy w mózgu.

  1. Duszność i kołatanie serca

Nagła duszność, tak jakby ktoś nam usiadł na klatkę piersiową, a dodatkowo kołatanie serca i duża szybkość pracy serca w wyniku niedoboru tlenu jest najczęstszą oznaką udaru mózgu Ten objaw jest dominujący u kobiet, ale nie powinien być ignorowany przez mężczyzn. Jeśli wystąpi jeden z tych objawów, należy natychmiast zadzwonić pod numer 112.

Chcesz zapobiec udarowi mózgu, musisz zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Należy również odpoczywać i utrzymywać zdrową wagę. Unikaj palenia i alkoholu.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły