Strona głównaZdrowieWczesne objawy udaru mózgu, które musi znać każdy z nas

Wczesne objawy udaru mózgu, które musi znać każdy z nas

Każdy doskonale wie, że z wiekiem rośnie też ryzyko udaru mózgu, dlatego już dzisiaj każdy z nas powinien poznać pierwsze objawy tej choroby.

Poniżej przedstawiamy Wam 10 najbardziej rozpoznawalnych objawów

Zaburzenie, niewyraźne widzenie lub utrata wzroku

[quads id=8]

Upośledzone lub niewyraźne widzenie w jednym lub obu oczach może być oznaką udaru. Według statystyk, 44% ludzi, którzy cierpieli z powodu udaru mózgu w Polsce doświadczyło utraty wzroku przed wystąpieniem udaru mózgu.

Nagłe zawroty głowy i ból głowy

[quads id=10]

Zawroty głowy są silnym sygnałem ostrzegawczym ewentualnego udaru, zwłaszcza u kobiet w wieku poniżej 45 lat, tak więc, jeśli czujesz nagłe zawroty głowy lub zamroczenia i huśtawki, natychmiast szukaj pomocy medycznej.

Niespójna mowa

[quads id=9]

Niewyraźna i niespójna mowa jest najwcześniejszym znakiem ostrzegawczym udaru, mogą też wystąpić kłopoty ze zrozumieniem innych osób.

Nagłe drętwienie kończyn

[quads id=5]

Może dojść do porażenia kończyn i upadku.

Szybki test udaru: Podnieś swoje ramiona na zewnątrz z dłońmi skierowanymi w górę przez 10 sekund. Jeśli jedno ramię spada, oznacza to osłabienie mięśni.

Ból po jednej stronie twarzy

[quads id=7]

Nagły ból w jednej z kończyn lub po jednej stronie twarzy może być możliwym objawem udaru mózgu.

Bóle głowy i migreny

[quads id=4]

Migreny i silny ból głowy jest częstym objawem udaru mózgu. Badanie, w którym wzięło udział 588 ochotników wykazały, że ci, którzy mieli ostry ból głowy przed udarem byli w większości młodymi ludźmi.

Sparaliżowanie twarzy lub opadająca jedna połowa twarzy

[quads id=3]

Jeśli czujesz po jednej stronie twarzy opadanie mięśni lub sparaliżowane, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Zmęczenie

Badania wykazały, że u pacjentów, którzy doświadczyli udaru niedokrwiennego często byli bardzo zmęczeni mimo, że jeszcze przed chwilą tryskali energią

Czkawka

Nagły atak stałej czkawki może być oznaką udaru mózgu, gdyż został zaatakowany ośrodek oddechowy w mózgu.

Duszność i kołatanie serca

Nagła duszność, tak jakby ktoś nam usiadł na klatkę piersiową, a dodatkowo kołatanie serca i duża szybkość pracy serca w wyniku niedoboru tlenu jest najczęstszą oznaką udaru mózgu Ten objaw jest dominujący u kobiet, ale nie powinien być ignorowany przez mężczyzn. Jeśli wystąpi jeden z tych objawów, należy natychmiast zadzwonić pod numer 112.

Chcesz zapobiec udarowi mózgu, musisz zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Należy również odpoczywać i utrzymywać zdrową wagę. Unikaj palenia i alkoholu.

Zobacz Też: