Wrastający paznokieć: przyczyny, domowe środki zaradcze i zapobieganie

Wrastający paznokieć pojawia się, gdy róg lub krawędź twoich paznokci zaczyna rosnąć w otaczającej skórze. Może to powodować ból, zaczerwienienie i obrzęk. Stan ten występuje bardzo często zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Wrastający paznokieć

Najczęstsze przyczyny wrastających paznokci to:

  • uraz paznokci, taki jak obkurczanie stopy
  • buty, które są zbyt ciasne
  • zbyt krótkie paznokcie u nóg
  • obcinanie paznokci pod kątem

Aby zapobiec zakażeniu, ważne jest leczenie wrastających paznokci tak szybko, jak tylko się pojawią. Łagodne przypadki mogą wymagać niewielkiego leczenia przy pomocy środków domowych. Poważne przypadki mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Domowe środki na wrastający paznokieć

Namoczyć w ciepłej wodzie z mydłem

Moczenie dotkniętej stopy może pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Możesz moczyć stopę w ciepłej wodzie z mydłem trzy razy dziennie przez maksymalnie 20 minut. Kastylia mydło jest dobrym rozwiązaniem. Dodanie soli do wody może przynieść dodatkową ulgę.

Namoczyć w occie jabłkowym

Ocet jabłkowy to środek ludowy na niemal wszystko, w tym wrastające paznokcie. Uważa się, że ma on właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, chociaż dowody naukowe są w najlepszym wypadku ograniczone.

Aby spróbować tego rozwiązania, przygotuj miske z ciepłą wodą w połączeniu z 1/4 szklanki octu jabłkowego. Moczyć dotkniętą stopę przez 20 minut dziennie. Osusz dokładnie stopę.

Zabezpiecz za pomocą nici dentystycznej

Zalecane jest zakładanie małych kawałków bawełny lub woskowanej nici dentystycznej pod krawędzią wrośniętego paznokcia, aby zachęcić go do prawidłowego wzrostu. Nie każda grupa medyczna się zgadza z takim rozwiązaniem.

Według American College of Foot and Ankle Surgeons, umieszczenie bawełny pod paznokciem może zwiększyć ból i umożliwić rozwój szkodliwych bakterii. Namoczenie bawełny lub nici w alkoholu przed nałożeniem może pomóc zmniejszyć to ryzyko.

Zastosuj maść antybiotykową

Stosowanie maści lub kremów antybiotycznych dostępnych bez recepty może promować gojenie i zmniejszyć ryzyko infekcji. Nałóż maść na dotknięty paznokieć zgodnie z instrukcjami producenta, zwykle do trzech razy dziennie.

 Noś wygodne buty i skarpetki

Wrastający paznokieć

Zbyt ciasne buty i skarpetki mogą zniekształcać palce i paznokcie. Jest to uważane za główną przyczynę wrastania paznokci u nóg. Aby zapobiec rozwojowi lub pogorszeniu wrastającego paznokcia u nóg, zakładaj buty, skarpetki lub wyroby pończosznicze, które pasują, ale nadal pozostawiaj wystarczającą ilość miejsca w rozłożeniu palców. Podczas procesu leczenia unikaj butów lub chodź w sandałach tak często, jak to możliwe, aby ograniczyć nacisk na twoje paznokcie u nóg.

Użyj ochraniacza palców

Ochraniacz palców zapewnia barierę ochronną dla wrastających paznokci. Ochraniacze palców są dostępne jako pierścienie, które pasują do obszaru dotkniętego chorobą lub jako pokrycie całego palca. Niektóre marki ochraniaczy palców, takie jak Dr. Scholl’s, są dostarczane z żelem medycznym, który pomaga zmiękczyć paznokcie w celu łatwego przycinania. Zastosuj leczenie zgodnie z zaleceniami, dopóki nie zniknie wrastający paznokieć.

Wrastający paznokieć klamra

Są zwykle wykonane z cienkiego, klejącego się, kompozytowego materiału i są przyklejone do czubka palca. Mają one pomóc chronić skórę przed ostrym, wrastającym paznokciem i podnosić krawędzie paznokcia w miarę wzrostu paznokcia. Ortezy klamrowe są dostępne online oraz w niektórych aptekach.

Rozważ usunięcie paznokcia

Jeśli wrastający paznokieć nie zniknie po zastosowaniu domowych środków, może być konieczne częściowe lub pełne usunięcie paznokcia. Za pomocą miejscowego znieczulenia lekarz może usunąć część obrzeża paznokcia, leżące pod nim łożysko paznokcia lub część środkowej płytki wzrostu.

W ciężkich, powtarzających się przypadkach cały wrastający paznokieć może zostać usunięty. Jest to ostateczność i potencjalnie bolesne rozwiązanie, które może zwiększyć ryzyko infekcji. Zwiększa to również ryzyko, że paznokieć u nogi będzie zniekształcony, gdy odrośnie.

Kiedy iść do lekarza?

Wrastający paznokieć

Drobne problemy ze stopami, takie jak wrastanie paznokci u nóg mogą powodować poważne komplikacje u niektórych osób. Jeśli masz wrośnięty paznokieć i masz cukrzycę lub inny stan, który powoduje słabe krążenie lub masz osłabiony układ odpornościowy, skontaktuj się z lekarzem.

Powinieneś także odwiedzić lekarza, jeśli:

  • Ból i obrzęk się nasila.
  • Środki domowe nie poprawiają stanu.
  • Masz alergiczną reakcję skóry na środek domowy.

Perspektywy i zapobieganie

Większość wrastających paznokci nie jest poważnym stanem. Stan powinien ulec poprawie w ciągu tygodnia, nie powodując trwałych uszkodzeń przy odpowiedniej opiece domowej. Nieleczone, wrastające paznokcie u nóg mogą powodować silny ból i infekcje, które mogą rozprzestrzenić się na kość.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

  • Jeśli chodzisz boso, poruszaj się ostrożnie, aby uniknąć urazu paznokci.
  • Przycinaj paznokcie u stóp, nie krócej niż czubek palca.
  • Jeśli twoja praca zwiększa ryzyko obrażeń paznokci u nóg, noś obuwie ochronne.