Strona głównaZdrowieWykonywanie tych ćwiczeń przez zaledwie 10 minut dziennie pomoże Ci pozbyć się...

Wykonywanie tych ćwiczeń przez zaledwie 10 minut dziennie pomoże Ci pozbyć się skoliozy

Skolioza dotyka tysiące ludzi na całym świecie. Istnieje jednak wiele sposobów, aby temu zapobiec poprzez odpowiednie leczenie lub pozbyć się go, jeśli już go masz.

Istnieje kilka stosunkowo łatwych ćwiczeń, które można wykonać w zaciszu własnego domu i nie trzeba od razu udawać się na siłownię.

W dzisiejszym artykule publikujemy właśnie te proste triki, które pomogą Ci pozbyć się bólu czy dyskomfortu, jaki zwykle niesie ze sobą skolioza.

1. Wydłużenie miednicy

Co należy zrobić: Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami, tak aby stopy dotykały podłogi. Napnij mięśnie brzucha i wyprostuj plecy.

Pozostań w tej pozycji przez 5 sekund, a następnie połóż się ponownie. Wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.

Działanie: Wzmacnia mięśnie bioder i dolnej części pleców.

2. Podnoszenie ręki i nogi

Co robić: Połóż się na brzuchu, opierając czoło o podłogę. Podnieś się do stania na rękach. Podnieś jedno ramię z ziemi i jednocześnie przeciwną nogę.

Jeśli nie możesz tego zrobić, podnoś tylko jedną kończynę na raz. Utrzymaj pozycję przez 2 pełne oddechy, a następnie połóż się na podłodze.

Wykonaj 15 powtórzeń na każdą stronę.

Działanie: Wzmacnia dolną część pleców.

3. Pozycje kot – krowa

Co należy zrobić: Uklęknij i połóż dłonie na ziemi. Wygnij plecy i jednocześnie napnij mięśnie brzucha, naśladując grzbiet kota.

Zrelaksuj się, pozwól, aby żołądek opadł i podnieś głowę w stronę sufitu, naśladując grzbiet krowy. Wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.

Działanie: Łagodzi bóle pleców i pomaga poprawić ich elastyczność.

4. Pies ptasi

Co należy zrobić:  To ćwiczenie jest podobne do unoszenia rąk i nóg, ale wykonujesz je w pozycji klęczącej, z dłońmi opartymi na podłodze. Wyciągnij jedno ramię i przeciwną nogę i przytrzymaj przez 5 oddechów.

Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie drugą nogą. Wykonaj około 10 do 15 powtórzeń na każdą stronę.

Działanie: Wzmacnia i stabilizuje tułów i dolną część pleców.

5. Rozciąganie szerokiego mięśnia pleców

Co robić: Stań z rękami nad głową. Połóż prawą rękę na boku, zegnij ciało w lewo i wróć do pozycji stojącej, naciskając lewą stopę.

Teraz pochyl się w prawo i wróć do pozycji stojącej. Wykonaj około 5 do 10 powtórzeń na każdą stronę.

Działanie: Wzmacnia mięsień najszerszy grzbietu.

6. Prasa brzuszna

Co należy zrobić: Połóż się na plecach ze stopami płasko na podłodze i unieś nogi, aż osiągną kąt 90⁰. Przesuń się w stronę kolan, aby zaangażować mięśnie brzucha.

Podczas pchania nie poruszaj rękami ani nogami. Przytrzymaj przez 3 oddechy, a następnie zwolnij. Wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.

Co robi: Pomaga mięśniom brzucha , co pomaga odciążyć plecy.

7. Stań na jednej nodze

Co należy zrobić: Stojąc, zegnij kolano i unieś je do góry, balansując na jednej nodze. Aby sobie było łatwiej, trzymaj się czegoś, ale gdy stanie się to dla Ciebie łatwiejsze, rozłóż ramiona.

Następnie dołącz do nich przed skrzynią. Po 10–20 sekundach takiego stania zmień nogę. Powtórz 5 razy z każdej strony.

Działanie: Prostuje kręgosłup.

8. Deska boczna

Badanie przeprowadzone przez lekarzy i chirurgów z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku wykazało, że deska boczna, prosta pozycja jogi, może pomóc osobom ze skoliozą.

W tej pozycji leżysz na boku, podpierając się łokciem i przedramieniem. Stwierdzono, że trzymanie tej pozycji przez 90 sekund przynajmniej 3 dni w tygodniu może pomóc w skrzywieniu kręgosłupa w ciągu 3 miesięcy.

Zobacz Też: