Strona głównaZdrowieWzięła łyżeczkę musztardy i dodała ją do kąpieli. Efekt jest niesamowity!

Wzięła łyżeczkę musztardy i dodała ją do kąpieli. Efekt jest niesamowity!

Musztarda to popularna przyprawa, którą wiele osób dodaje do posiłków (szczególnie do dań mięsnych i tłustych).

Jednak większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że jest to także wspaniały lek naturalny, który oferuje szereg korzyści zdrowotnych – zawiera białko, błonnik, witaminy i minerały, które wspierają organizm człowieka i pomagają leczyć szereg problemów.

Nawet starożytni Rzymianie i Egipcjanie znali to naturalne lekarstwo. Zrobili to poprzez zmieszanie niesfermentowanego wina i nasion gorczycy.

1) Zatrzymuje drgawki

Skurcze mogą bardzo łatwo utrudnić Ci wykonywanie codziennych zadań. Jeśli jednak często się z nimi spotykasz, nie musisz szukać komercyjnych leków ani przestrzegać rygorystycznej diety.

Korzystanie z musztardy jest dla Ciebie świetne – jeśli czujesz, że się zbliża,  weź jedną łyżkę tego popularnego produktu  i wetrzyj ją w dotknięty obszar.

Substancje zawarte w musztardzie skutecznie łagodzą skurcze, a nawet zapobiegają ich nawrotom.

Aby zwiększyć jego skuteczność, można stosować także suplementy diety zawierające magnez.

2) Łagodzi oparzenia

Jeśli masz niewielkie oparzenia, najpierw polej je zimną wodą, a następnie natrzyj odrobiną musztardy.

W ten sposób nie tylko skutecznie zabezpieczysz się przed powstawaniem pęcherzy, ale także zniknie nieprzyjemny ból.

Ten wyjątkowy preparat zapachowy zawiera silne substancje  , które zapobiegają podrażnieniom, łagodzą skórę i pomagają ją zregenerować.

Jeśli jednak problem jest zbyt duży, należy najpierw skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Musztardę można stosować tylko na drobne oparzenia.

3) Łagodzi ból gardła

Wyjątkowa moc musztardy pomoże Ci także na ból gardła. Wystarczy wymieszać 1 łyżkę nasion gorczycy, sok z połowy cytryny, 1 łyżkę miodu i 1/4 szklanki wrzącej wody.

Składniki dobrze wymieszać  do uzyskania jednolitej masy, a następnie odstawić na chwilę.

Tak przygotowany lek regularnie płucz gardło, a wszelkie nieprzyjemne doznania znikną w ciągu kilku dni – najlepsze efekty osiągniesz, jeśli będziesz wykonywać tę metodę przynajmniej 3 razy dziennie. 

4) Może przeciwdziałać rakowi

Naukowcy uważają, że związek izotiocyjanianu allilu (AITC) występujący w nasionach gorczycy jest świetnym środkiem przeciwnowotworowym  według badań opublikowanych w jednym z czasopism, AITC jest szczególnie pomocny  w ochronie przed rakiem pęcherza moczowego.

Naukowcy uważają również, że musztarda i zawarte w niej substancje mogą nawet całkowicie wyleczyć niektóre rodzaje raka. Aby potwierdzić ten fakt, potrzebne są jednak dalsze badania specjalistyczne. 

5) Relaks dla zmęczonych mięśni

Musztarda może również pomóc, jeśli cierpisz na ból mięśni po urazie (w zależności od intensywności i umiejscowienia bólu).

Najlepszym rozwiązaniem jest kąpiel, podczas której substancje aktywne z łatwością przenikają do całego organizmu i pomagają się zrelaksować.

Wystarczy zmieszać dwie łyżki  tego wyjątkowego środka z solą do kąpieli, a następnie wziąć kąpiel  – leżeć w niej przez 20 minut.

Aby pozbyć się bólu w określonym miejscu, na przykład w dolnej części pleców, przygotuj pastę do wcierania w dotknięte obszary: 

  • Wymieszaj jedną część nasion gorczycy, dwie części mąki i dodaj trochę wody.
  • Nałóż pastę na bolesne miejsce i zawiąż bandaż.

Zobacz Też: