Zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego zwane również infekcją ucha środkowego występuje, gdy wirus lub bakteria powodują stan zapalny obszaru za błoną bębenkową.

[toc]

Czym jest zapalenie ucha środkowego?

Choroba występuje najczęściej u dzieci. Według statystyk infekcje ucha środkowego występują u 80 procent dzieci do czasu osiągnięcia wieku 3 lat.

Większość infekcji ucha środkowego występuje zimą i wczesną wiosną. Często infekcje ucha mijają bez leków. Należy jednak zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli ból utrzymuje się lub występuje gorączka.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są rodzaje infekcji ucha środkowego?

Istnieją dwa rodzaje infekcji ucha środkowego:

Ostre zapalenie ucha środkowego

Ten rodzaj infekcji ucha pojawia się szybko i towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienienie w uchu za i wokół ucha. Gorączka, ból ucha i uszkodzenie słuchu często występują w wyniku uwięzienia płynu i / lub śluzu w uchu środkowym.

[su_box title=”CIEKAWOSTKA” box_color=”#00bbff”]Świecowanie uszu – czy naprawdę działa i jest zdrowe? [/su_box]

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Gdy infekcja zniknie, czasami śluz i płyn będzie narastał w uchu środkowym. Może to spowodować, że ucho będzie „pełne” i wpłynie na zdolność słyszenia.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co powoduje zapalenie ucha środkowego?

Istnieje wiele powodów, często wynikają z wcześniejszej infekcji dróg oddechowych, która rozprzestrzenia się do uszu. Kiedy rura łącząca ucho środkowe z gardłem (trąbka Eustachiusza) zostanie zablokowana, płyn zbierze się za bębenkiem. Bakterie często rosną w płynie, powodując ból i zakażenie.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są objawy infekcji ucha środkowego?

Istnieje wiele różnych objawów związanych z infekcjami ucha środkowego. Niektóre z najczęstszych to:

 • ból ucha
 • drażliwość
 • trudności ze snem
 • ciągnięcie za uszy
 • gorączka
 • żółte, jasne lub krwawe wydzieliny z uszu
 • utrata równowagi
 • problemy ze słuchem
 • nudności i wymioty
 • biegunka
 • zmniejszony apetyt
 • przekrwienie

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak lekarze diagnozują infekcje ucha środkowego?

Twój lekarz upewni się, że ma historię medyczną Twojego dziecka i przeprowadzi badanie fizykalne. Podczas badania lekarz będzie badał ucho zewnętrzne i błonę bębenkową za pomocą otoskopu, aby sprawdzić zaczerwienienie, obrzęk, ropę i płyn.

Twój lekarz może również przeprowadzić test zwany tympanometrią, aby ustalić czy ucho środkowe działa prawidłowo. W tym teście urządzenie wkłada się do kanału słuchowego, zmieniając ciśnienie i powodując wibrację błony bębenkowej. Test mierzy zmiany w wibracjach i zapisuje je na wykresie. Twój lekarz zinterpretuje wyniki.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Zapalenie ucha środkowego leczenie

Istnieje wiele sposobów leczenia infekcji ucha środkowego. Lekarz oprze leczenie na wieku, stanie zdrowia i historii choroby Twojego dziecka. Lekarze będą również brać pod uwagę następujące kwestie:

 • nasilenie infekcji
 • zdolność twojego dziecka do tolerowania antybiotyków
 • opinia lub preferencja rodziców

W zależności od ciężkości zakażenia lekarz może powiedzieć, że najlepszą opcją jest leczenie bólu i czekanie, czy objawy ustąpią.

Objawy trwające dłużej niż trzy dni zwykle oznaczają, że lekarz zaleci antybiotyki. Jednak antybiotyki nie wyleczą infekcji, jeśli są spowodowane przez wirus.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są powikłania związane z infekcjami ucha środkowego?

Powikłania wynikające z infekcji ucha są rzadkie, ale mogą się pojawić. Niektóre powikłania związane z infekcjami ucha środkowego to:

 • infekcja rozprzestrzeniająca się na kości ucha
 • infekcja, która rozprzestrzenia się do płynu wokół mózgu i rdzenia kręgowego
 • trwała utrata słuchu
 • pęknięta błona bębenkowa

Jak mogę zapobiec infekcjom ucha środkowego?

Istnieją sposoby na obniżenie ryzyka infekcji ucha u dziecka:

 • Często myj ręce i dłonie dziecka.
 • Unikaj zadymionych środowisk.
 • Pilnuj szczepienia dziecka na bieżąco.
 • Odsuń dziecko od smoczka przed ukończeniem 1 roku życia.

Lekarze zalecają karmienie piersią, jeśli to możliwe, gdyż może to przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania infekcji ucha środkowego.


loading...
loading...
-50%

OVASHAPE
PIEKNY I JĘDRNY BIUST

PROMOCJA -50%
Nie tylko poprawi się wielkość piersi, ale staną się bardziej podniesione i jędrne. Nie zapewni Ci tego żadna inna nieinwazyjna metoda dostępna na rynku.
 • AKTYWNIE STYMULUJE WZROST TKANKI GRUCZOŁOWEJ
 • STYMULUJE PRZEPŁYW KRWI
 • ZWIĘKSZA PRODUKCJĘ ESTROGENU

Wybrane dla ciebie

Jeśli masz problem z pójściem do łazienki ze względu na dietę, nie wahaj się przeczytać poniższy artykuł. Brak regularnych ruchów jelit może powodować dyskomfort, ból,...
Chociaż wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy golenie i woskowanie włosów łonowych może poważnie zagrozić zdrowiu. Ten nawyk pielęgnacji stał się tak...
Stłuszczenie wątroby jest chorobą, w której organ ten ma tyle tłuszczu w sobie, że zwiększa swoją masę, aż o 5 do 10% całkowitej wagi. Ta choroba otłuszczenia...
Próbujesz schudnąć od tygodni, a wskazówka na wadze ani drgnie? Złościsz się coraz bardziej i nie wiesz już co robić? Dietonus stworzony został właśnie...

Przeciwnowotworowy, przeciwzapalny purpurowy eliksir, który wzmocni układ trawienny

Kluczem do zmniejszenia stanu zapalnego w ciele jest leczenie jelit poprzez unikanie pokarmów powodujących stany zapalne. Zastąp je pokarmami o silnych właściwościach przeciwzapalnych i...

6 produktów spożywczych, które naturalnie obniżają wysokie ciśnienie krwi

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który dostarcza tlen i ważne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak niektóre warunki,...

6 ważnych powodów dlaczego powinno się spożywać masło klarowane

Według medycyny naturalnej ghee (masło klarowane) zapewnia wiele korzyści zdrowotnych dla umysłu i ducha. Możesz przygotować ghee w bardzo prosty sposób. Musisz tylko ugotować...

10 znaków ostrzegawczych słabego krążenia krwi

Krążenie krwi jest jedną z najważniejszych funkcji w twoim ciele. Umożliwia stały przepływ krwi przez ciało. To krew dostarcza mózgowi i narządom niezbędnych składników...

Stosuj olejek z czarnego pieprzu, aby pozbyć się zapalenia stawów

Czarny pieprz pochodzi z Indii i jest on dzisiaj obecny na prawie każdym stole na całym świecie. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy...