Strona główna Zdrowie Zapalenie ucha środkowego - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego zwane również infekcją ucha środkowego występuje, gdy wirus lub bakteria powodują stan zapalny obszaru za błoną bębenkową.

Czym jest zapalenie ucha środkowego?

Choroba występuje najczęściej u dzieci. Według statystyk infekcje ucha środkowego występują u 80 procent dzieci do czasu osiągnięcia wieku 3 lat.

Większość infekcji ucha środkowego występuje zimą i wczesną wiosną. Często infekcje ucha mijają bez leków. Należy jednak zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli ból utrzymuje się lub występuje gorączka.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są rodzaje infekcji ucha środkowego?

Istnieją dwa rodzaje infekcji ucha środkowego:

Ostre zapalenie ucha środkowego

Ten rodzaj infekcji ucha pojawia się szybko i towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienienie w uchu za i wokół ucha. Gorączka, ból ucha i uszkodzenie słuchu często występują w wyniku uwięzienia płynu i / lub śluzu w uchu środkowym.

[su_box title=”CIEKAWOSTKA” box_color=”#00bbff”]Świecowanie uszu – czy naprawdę działa i jest zdrowe? [/su_box]

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Gdy infekcja zniknie, czasami śluz i płyn będzie narastał w uchu środkowym. Może to spowodować, że ucho będzie „pełne” i wpłynie na zdolność słyszenia.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co powoduje zapalenie ucha środkowego?

Istnieje wiele powodów, często wynikają z wcześniejszej infekcji dróg oddechowych, która rozprzestrzenia się do uszu. Kiedy rura łącząca ucho środkowe z gardłem (trąbka Eustachiusza) zostanie zablokowana, płyn zbierze się za bębenkiem. Bakterie często rosną w płynie, powodując ból i zakażenie.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są objawy infekcji ucha środkowego?

Istnieje wiele różnych objawów związanych z infekcjami ucha środkowego. Niektóre z najczęstszych to:

 • ból ucha
 • drażliwość
 • trudności ze snem
 • ciągnięcie za uszy
 • gorączka
 • żółte, jasne lub krwawe wydzieliny z uszu
 • utrata równowagi
 • problemy ze słuchem
 • nudności i wymioty
 • biegunka
 • zmniejszony apetyt
 • przekrwienie

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak lekarze diagnozują infekcje ucha środkowego?

Twój lekarz upewni się, że ma historię medyczną Twojego dziecka i przeprowadzi badanie fizykalne. Podczas badania lekarz będzie badał ucho zewnętrzne i błonę bębenkową za pomocą otoskopu, aby sprawdzić zaczerwienienie, obrzęk, ropę i płyn.

Twój lekarz może również przeprowadzić test zwany tympanometrią, aby ustalić czy ucho środkowe działa prawidłowo. W tym teście urządzenie wkłada się do kanału słuchowego, zmieniając ciśnienie i powodując wibrację błony bębenkowej. Test mierzy zmiany w wibracjach i zapisuje je na wykresie. Twój lekarz zinterpretuje wyniki.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Zapalenie ucha środkowego leczenie

Istnieje wiele sposobów leczenia infekcji ucha środkowego. Lekarz oprze leczenie na wieku, stanie zdrowia i historii choroby Twojego dziecka. Lekarze będą również brać pod uwagę następujące kwestie:

 • nasilenie infekcji
 • zdolność twojego dziecka do tolerowania antybiotyków
 • opinia lub preferencja rodziców

W zależności od ciężkości zakażenia lekarz może powiedzieć, że najlepszą opcją jest leczenie bólu i czekanie, czy objawy ustąpią.

Objawy trwające dłużej niż trzy dni zwykle oznaczają, że lekarz zaleci antybiotyki. Jednak antybiotyki nie wyleczą infekcji, jeśli są spowodowane przez wirus.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są powikłania związane z infekcjami ucha środkowego?

Powikłania wynikające z infekcji ucha są rzadkie, ale mogą się pojawić. Niektóre powikłania związane z infekcjami ucha środkowego to:

 • infekcja rozprzestrzeniająca się na kości ucha
 • infekcja, która rozprzestrzenia się do płynu wokół mózgu i rdzenia kręgowego
 • trwała utrata słuchu
 • pęknięta błona bębenkowa

Jak mogę zapobiec infekcjom ucha środkowego?

Istnieją sposoby na obniżenie ryzyka infekcji ucha u dziecka:

 • Często myj ręce i dłonie dziecka.
 • Unikaj zadymionych środowisk.
 • Pilnuj szczepienia dziecka na bieżąco.
 • Odsuń dziecko od smoczka przed ukończeniem 1 roku życia.

Lekarze zalecają karmienie piersią, jeśli to możliwe, gdyż może to przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania infekcji ucha środkowego.

zobacz także

6 najlepszych ziół do obniżania ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi, znane jako nadciśnienie tętnicze jest jednym z najniebezpieczniejszych schorzeń sercowo-naczyniowych na świecie zagrażających życiu milionów ludzi.Dzieje się tak, gdy twoje tętnice zwężają się...

Proste domowe środki, które pomogą uporać się z uczuciem pieczenia w stopach

Chociaż nie stanowią śmiertelnego problemu, pieczenie w stopach jest dość powszechnym problemem, który może dotyczyć każdego na każdym etapie życia, niezależnie od płci i...

W jelitach może być nawet 20 kg odpadów. Ta metoda zapewni całkowite oczyszczenie jelita!

Ponieważ 80% układu odpornościowego zależy od prawidłowego trawienia, oczyszczenie jelita jest naprawdę ważne, aby utrzymać zdrowe ciało.Po spożyciu pokarm jest rozkładany w żołądku i...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Ból kręgosłupa jest obecnie bardzo częstym problemem i może się zdarzyć każdemu z nas.  Fizyczna bezczynność, siedzący styl życia i niezdrowe nawyki życiowe mogą prowadzić...
Inwazyjny rak piersi dotyka 1 na 8 kobiet na całym świecie. Jest to rodzaj nowotworu o największej częstości występowania u kobiet. Według American Cancer Society do...
Poznaj wspaniały naturalny środek, który pomoże Ci poradzić sobie z zakażeniami dróg moczowych, a co najlepsze szybko i sprawnie.Jeśli miałeś infekcje dróg moczowych, wiesz jak...
Imbir jest korzeniem leczniczym, cenionym od czasów starożytnych ze względu na bogactwo składników odżywczych.Wyróżnia się wspaniałym smakiem i zapachem. Dlatego jest stosowany w wielu kulturach...
Ten artykuł ukazuje w jaki sposób skórka z cytryny może skutecznie leczyć różne problemy zdrowotne, w tym przewlekłe bóle stawów.Cytryny są jednym z najbardziej pożytecznych...