Zapalenie ucha środkowego – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego zwane również infekcją ucha środkowego występuje, gdy wirus lub bakteria powodują stan zapalny obszaru za błoną bębenkową.

Czym jest zapalenie ucha środkowego?

Choroba występuje najczęściej u dzieci. Według statystyk infekcje ucha środkowego występują u 80 procent dzieci do czasu osiągnięcia wieku 3 lat.

Większość infekcji ucha środkowego występuje zimą i wczesną wiosną. Często infekcje ucha mijają bez leków. Należy jednak zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli ból utrzymuje się lub występuje gorączka.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są rodzaje infekcji ucha środkowego?

Istnieją dwa rodzaje infekcji ucha środkowego:

Ostre zapalenie ucha środkowego

Ten rodzaj infekcji ucha pojawia się szybko i towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienienie w uchu za i wokół ucha. Gorączka, ból ucha i uszkodzenie słuchu często występują w wyniku uwięzienia płynu i / lub śluzu w uchu środkowym.

[su_box title=”CIEKAWOSTKA” box_color=”#00bbff”]Świecowanie uszu – czy naprawdę działa i jest zdrowe? [/su_box]

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Gdy infekcja zniknie, czasami śluz i płyn będzie narastał w uchu środkowym. Może to spowodować, że ucho będzie „pełne” i wpłynie na zdolność słyszenia.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co powoduje zapalenie ucha środkowego?

Istnieje wiele powodów, często wynikają z wcześniejszej infekcji dróg oddechowych, która rozprzestrzenia się do uszu. Kiedy rura łącząca ucho środkowe z gardłem (trąbka Eustachiusza) zostanie zablokowana, płyn zbierze się za bębenkiem. Bakterie często rosną w płynie, powodując ból i zakażenie.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są objawy infekcji ucha środkowego?

Istnieje wiele różnych objawów związanych z infekcjami ucha środkowego. Niektóre z najczęstszych to:

 • ból ucha
 • drażliwość
 • trudności ze snem
 • ciągnięcie za uszy
 • gorączka
 • żółte, jasne lub krwawe wydzieliny z uszu
 • utrata równowagi
 • problemy ze słuchem
 • nudności i wymioty
 • biegunka
 • zmniejszony apetyt
 • przekrwienie

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak lekarze diagnozują infekcje ucha środkowego?

Twój lekarz upewni się, że ma historię medyczną Twojego dziecka i przeprowadzi badanie fizykalne. Podczas badania lekarz będzie badał ucho zewnętrzne i błonę bębenkową za pomocą otoskopu, aby sprawdzić zaczerwienienie, obrzęk, ropę i płyn.

Twój lekarz może również przeprowadzić test zwany tympanometrią, aby ustalić czy ucho środkowe działa prawidłowo. W tym teście urządzenie wkłada się do kanału słuchowego, zmieniając ciśnienie i powodując wibrację błony bębenkowej. Test mierzy zmiany w wibracjach i zapisuje je na wykresie. Twój lekarz zinterpretuje wyniki.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Zapalenie ucha środkowego leczenie

Istnieje wiele sposobów leczenia infekcji ucha środkowego. Lekarz oprze leczenie na wieku, stanie zdrowia i historii choroby Twojego dziecka. Lekarze będą również brać pod uwagę następujące kwestie:

 • nasilenie infekcji
 • zdolność twojego dziecka do tolerowania antybiotyków
 • opinia lub preferencja rodziców

W zależności od ciężkości zakażenia lekarz może powiedzieć, że najlepszą opcją jest leczenie bólu i czekanie, czy objawy ustąpią.

Objawy trwające dłużej niż trzy dni zwykle oznaczają, że lekarz zaleci antybiotyki. Jednak antybiotyki nie wyleczą infekcji, jeśli są spowodowane przez wirus.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są powikłania związane z infekcjami ucha środkowego?

Powikłania wynikające z infekcji ucha są rzadkie, ale mogą się pojawić. Niektóre powikłania związane z infekcjami ucha środkowego to:

 • infekcja rozprzestrzeniająca się na kości ucha
 • infekcja, która rozprzestrzenia się do płynu wokół mózgu i rdzenia kręgowego
 • trwała utrata słuchu
 • pęknięta błona bębenkowa

Jak mogę zapobiec infekcjom ucha środkowego?

Istnieją sposoby na obniżenie ryzyka infekcji ucha u dziecka:

 • Często myj ręce i dłonie dziecka.
 • Unikaj zadymionych środowisk.
 • Pilnuj szczepienia dziecka na bieżąco.
 • Odsuń dziecko od smoczka przed ukończeniem 1 roku życia.

Lekarze zalecają karmienie piersią, jeśli to możliwe, gdyż może to przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania infekcji ucha środkowego.

PODOBNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

POPULARNE ARTYKUŁY

Maseczka na twarz, która pomoże Ci pozbyć się zaskórników

Soda oczyszczona ma niesamowite właściwości, które nadają jej szeroką gamę zastosowań w kuchni i różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych.Stosując tą maskę w szybkim czasie pozbędziesz...

Umieść trochę pieprzu cayenne w szklance wody i wypij. Efekt jest niesamowity!

Opublikowano szereg badań potwierdzających właściwości lecznicze pieprzu cayenne. W rzeczywistości jest to wysoka zawartość aktywnego składnika kapsaicyny, która odpowiada za liczne korzyści zdrowotne mielonego pieprzu.Ponadto...

Wlała ocet do swojej pralki. To, co uzyskała jest NIEWIARYGODNE!

Ocet to świetny dodatek do dań, ale na na tym zazwyczaj kończy się jego rola w domu. Ma on jednak jeszcze jedno zastosowanie. Jest...

Pozbądź się nieświeżego oddechu na dobre stosując 1 składnik

Nie ma wątpliwości, że soda oczyszczona jest jednym z najczęstszych składników kuchennych. W rzeczywistości prawdopodobnie znajduje się we wszystkich kuchniach na całym świecie. Ale ten wszechstronny...

Herbata z brzozy – naturalne lekarstwo na kamienie nerkowe

Ta wspaniała herbata z brzozy oferuje naturalne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze, które pomagają organizmowi szybko i efektywnie pokonać infekcję.Redukuje negatywne efekt, który spowodowane są...

Chińska metoda, która pomoże Ci przetrwać udar mózgu

Kiedy dochodzi do udaru mózgu igła może uratować życie pacjenta. Metoda ta została wykorzystana przez chińskiego profesora, który mówi, że każdy powinien trzymać igłę...