Rak jelita grubego zaczyna pojawiać się u coraz młodszych osób. Dzieje się tak przede wszystkim na skutek nieodpowiedniego stylu życia. Wczesne wykrycie jest kluczem do leczenia.
Dyskomfort po jedzeniu, częste biegunki na zmianę z zaparciami czy ciągłe bóle brzucha na pewno nie są spowodowane zjedzeniem „złego burrito”. Nieprzyjemne objawy , które mają charakter długotrwały, mogą oznaczać, że masz raka jelita grubego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie bój się zasięgnąć porady lekarza. Obecnie dostępnych jest wiele różnych metod obrazowania, które umożliwiają wykrycie raka jelita grubego.
Jak objawia się rak jelita grubego?
W początkowej fazie rak jelita grubego może objawiać się niewyraźnymi objawami, które jednak można wykryć jeszcze na dwa lata przed samą diagnozą onkologiczną . Wcześnie wykryty nowotwór daje dużą szansę na całkowite wyleczenie. Według strony internetowej CDC objawy, które powinny Cię ostrzec, są następujące :
- Ból brzucha , który powtarza się i utrzymuje przez długi czas. (Nie musi to być bezpośrednio ból, ale jakiś rodzaj dyskomfortu.)
- Biegunka, zaparcie, bolesna potrzeba wypróżnienia i uczucie niepełnego wypróżnienia.
- Krew w stolcu i krwawienie z odbytu (zawsze skonsultuj się z lekarzem).
- Niedokrwistość z niedoboru żelaza (krwawienia z guza i pojawia się anemia).
Rak dotyka nie tylko osoby starsze
Bardzo błędne jest przekonanie, że rak jelita grubego dotyka wyłącznie pacjentów w podeszłym wieku. Rak dotyka coraz młodsze osoby . Wystąpienie któregokolwiek z powyższych objawów nie musi oznaczać, że masz raka jelita grubego, ale zwiększa ryzyko jego rozwoju. To samo dotyczy przypadku, gdy którykolwiek z objawów pojawia się jednorazowo lub sporadycznie. Jeśli jednak pojawią się ponownie bez wyraźnej przyczyny, najlepiej udać się do lekarza i poddać się badaniu.
Profilaktyka raka jelita grubego
Według serwisu Healthline są czynniki, na które nie masz wpływu, takie jak predyspozycje genetyczne, wiek itp. Z drugiej strony są też czynniki, które możesz kontrolować, aby do minimum zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Ryzyko to zwiększa otyłość, palenie tytoniu, alkohol, cukrzyca II. typu, siedzący tryb życia i duże spożycie przetworzonego mięsa i innych nieodpowiednich pokarmów.