Jak zapobiegać i leczyć zapalenie powięzi podeszwy w domowym zaciszu

Zapalenie powięzi podeszwy jest w dzisiejszych czasach częstym schorzeniem stóp, obecnie z tym problemem walczy ponad połowa ludzi na świecie. Ból jaki towarzyszy temu schorzeniu jest spowodowany uszkodzeniem powięzi podeszwy, która jest cienkim więzadłem łączy pięty z resztą stopy.

Główną przyczyną tego schorzenia jest nagły przyrost masy ciała i powtarzalny ruch, często problem ten występuje u kobiet w ciąży, sportowców i ludzi, którzy stoją przez dłuższy czas w ciągu dnia.

Leczenie

Te ćwiczenia dostarczają wielkiej ulgi:

Załóż jedną nogę na drugą, a następnie pociągnij do góry za duży palec u nogi i wytrzymaj przez 15 sekund, zrób trzy powtórzenia i wykonaj to samo ćwiczenie z drugą nogą.

2. Przyjmij pozycje zamieszczoną na obrazku poniżej i wytrzymaj w niej przez pół minuty. Zrób trzy powtórzenia, a następnie zmień nogę.

3. Przesuwaj stopę na butelce z wodą przez minutę, a następnie powtórz to ćwiczenie z drugą nogą.

4. Umieść złożony ręcznik pod łukiem stopy i pociągnij w górę, aby rozciągnąć stopę. Wytrzymaj 15 do 30 sekund i wykonaj trzy powtórzenia.

Zapobieganie

Chcąc utrzymać stopy w bezpiecznej pozycji, należy zawsze upewnić się, że buty są wygodne.

Wykonuj krótkie, ale regularne ćwiczenia: To pomoże rozluźnić stawy i mięśnie, dzięki temu też zmniejszysz ryzyko uszkodzeń więzadeł.

Staraj się utrzymać zdrową wagę, pozwoli to uniknąć niepotrzebnego nacisku na ciało, a zwłaszcza nogi.