Strona głównaZdrowieZastosowania i zalety mniszka lekarskiego

Zastosowania i zalety mniszka lekarskiego

Gorzki smak liści mniszka lekarskiego wskazuje, że są bogate w składniki odżywcze i są bardzo korzystne dla wątroby, co pomaga w eliminacji toksyn. Rośnie głównie na półkuli północnej, szczególnie w Europie i Ameryce.

Dandelion jest znany z postrzępionych, twardych i szorstkich liści, ale przede wszystkim z kwiatu, który jest żółty i okrągły.

Zawiera następujące składniki odżywcze:

  • Węglowodany
  • Witamina C
  • Betakaroteny
  • Potas
  • Kwas oleinowy
  • Kwas linolowy
  • Taniny

Jakie części mniszka są konsumowane?

Wiosna to najlepszy czas, aby zebrać pędy i liście, jeśli chcesz jeść je świeże w sałatce. Można je również przechowywać w suchym worku.

Korzenie zbiera się pod koniec lata lub w zimie. Przechowywane są w szklanych pojemnikach z hermetycznie zamkniętą pokrywką.

Liście

Są jak szpinak i są spożywane na surowo w sałatkach lub gotowane na przykład jako nadzienie do ciast.  Smakują dość gorzko, gdy osiągną pewien wiek, dlatego radzimy jeść jak najmłodsze.

Niektórzy ludzie piją napary przygotowane z suszonych liści z powodów leczniczych.

Kwiaty

Zanim się otworzą, możesz je zalać solą i octem, mogą być następnie smażone lub dodawane do sałatek.

Korzenie

Gdy roślina ma dwa lata lub więcej możesz zacząć wycinać część korzenia. Następnie możesz użyć go jako zamiennika kofeiny do przygotowywania naparów.

Właściwości lecznicze

Wiesz już o jakiej roślinie mówimy, więc teraz czas poznać jej korzyści zdrowotne … i zacząć ją jeść!

Lek dla cukrzyka

W Europie mniszek lekarski jest często stosowany przez diabetyków. Korzenie zawierają łatwo trawione cukry.

Przewód pokarmowy

Jest łagodnym środkiem przeczyszczającym, gorzkim tonikiem, który pobudza apetyt u pacjentów po wyleczeniu z choroby. Zwiększa produkcję żółci i łagodzi zaparcia oraz zaburzenia żołądkowe.

Zdrowie wątroby

Dmuchawiec jest wysoce zalecany do eliminowania toksyn, które gromadzą się w organizmie.  W związku z tym jest to związane z dobrym zdrowiem wątroby. Zioło to jest stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby, żółtaczki i nowotworów złośliwych.

Ma również właściwości oczyszczające dla krwi i zapobiega zatruciu chemicznemu lub spożywczemu. Oczyszcza również krew z tłuszczów (cholesterol) i kwas moczowy.

Tonik piękności

Roślina ta była używana od wielu lat w leczeniu wyprysków, egzemy lub łuszczycy, a także innych chorób skóry .

Napar można przygotować z jednej garstki kwiatów mniszka w jednym kubku wrzącej wody, pozostaw do ostygnięcia.

Leczenie anemii

Mniszek lekarski ma znaczną ilość żelaza w liściach i może być stosowany do zapobiegania lub zmniejszania niedokrwistości. Pozwala także organizmowi odzyskać zdrowie po długim okresie niedoboru żelaza.

Leczy żylaki i hemoroidy

Wynika to z garbników w tej roślinie. Zapewnia odprężające i uspokajające właściwości w celu złagodzenia zewnętrznych lub obwodowych problemów krążenia, takich jak żylaki i hemoroidy.

Pokarmy, które pomogą Ci kontrolować ciśnienie krwi

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która powoduje, że przepływ krwi przez tętnice jest szybszy niż powinien i może prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Istnieje kilka problemów, które mogą wpłynąć...

W takich przypadkach dobrze jest wziąć kąpiel w wodzie z garścią liści mniszka lekarskiego lub zwilżyć płatek bawełniany w herbacie i rozsmarować w miejscu występowania problemu.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły