Zastosowania i zalety mniszka lekarskiego

Gorzki smak liści mniszka lekarskiego wskazuje, że są bogate w składniki odżywcze i są bardzo korzystne dla wątroby, co pomaga w eliminacji toksyn. Rośnie głównie na półkuli północnej, szczególnie w Europie i Ameryce.

Dandelion jest znany z postrzępionych, twardych i szorstkich liści, ale przede wszystkim z kwiatu, który jest żółty i okrągły.

Zawiera następujące składniki odżywcze:

  • Węglowodany
  • Witamina C
  • Betakaroteny
  • Potas
  • Kwas oleinowy
  • Kwas linolowy
  • Taniny

Jakie części mniszka są konsumowane?

Wiosna to najlepszy czas, aby zebrać pędy i liście, jeśli chcesz jeść je świeże w sałatce. Można je również przechowywać w suchym worku.

Korzenie zbiera się pod koniec lata lub w zimie. Przechowywane są w szklanych pojemnikach z hermetycznie zamkniętą pokrywką.

Liście

Są jak szpinak i są spożywane na surowo w sałatkach lub gotowane na przykład jako nadzienie do ciast.  Smakują dość gorzko, gdy osiągną pewien wiek, dlatego radzimy jeść jak najmłodsze.

Niektórzy ludzie piją napary przygotowane z suszonych liści z powodów leczniczych.

Kwiaty

Zanim się otworzą, możesz je zalać solą i octem, mogą być następnie smażone lub dodawane do sałatek.

Sprawdź to ➡ ➡  Przepuklina pępkowa u dorosłych i u niemowląt - objawy, leczenie

Korzenie

Gdy roślina ma dwa lata lub więcej możesz zacząć wycinać część korzenia. Następnie możesz użyć go jako zamiennika kofeiny do przygotowywania naparów.

Właściwości lecznicze

Wiesz już o jakiej roślinie mówimy, więc teraz czas poznać jej korzyści zdrowotne … i zacząć ją jeść!

Lek dla cukrzyka

W Europie mniszek lekarski jest często stosowany przez diabetyków. Korzenie zawierają łatwo trawione cukry.

Przewód pokarmowy

Jest łagodnym środkiem przeczyszczającym, gorzkim tonikiem, który pobudza apetyt u pacjentów po wyleczeniu z choroby. Zwiększa produkcję żółci i łagodzi zaparcia oraz zaburzenia żołądkowe.

Zdrowie wątroby

Dmuchawiec jest wysoce zalecany do eliminowania toksyn, które gromadzą się w organizmie.  W związku z tym jest to związane z dobrym zdrowiem wątroby. Zioło to jest stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby, żółtaczki i nowotworów złośliwych.

Ma również właściwości oczyszczające dla krwi i zapobiega zatruciu chemicznemu lub spożywczemu. Oczyszcza również krew z tłuszczów (cholesterol) i kwas moczowy.

Tonik piękności

Roślina ta była używana od wielu lat w leczeniu wyprysków, egzemy lub łuszczycy, a także innych chorób skóry .

Napar można przygotować z jednej garstki kwiatów mniszka w jednym kubku wrzącej wody, pozostaw do ostygnięcia.

Sprawdź to ➡ ➡  Oczyszczanie organizmu gorzką solą - wszystko, co musisz wiedzieć o tym lekarstwie

Leczenie anemii

Mniszek lekarski ma znaczną ilość żelaza w liściach i może być stosowany do zapobiegania lub zmniejszania niedokrwistości. Pozwala także organizmowi odzyskać zdrowie po długim okresie niedoboru żelaza.

Leczy żylaki i hemoroidy

Wynika to z garbników w tej roślinie. Zapewnia odprężające i uspokajające właściwości w celu złagodzenia zewnętrznych lub obwodowych problemów krążenia, takich jak żylaki i hemoroidy.

W takich przypadkach dobrze jest wziąć kąpiel w wodzie z garścią liści mniszka lekarskiego lub zwilżyć płatek bawełniany w herbacie i rozsmarować w miejscu występowania problemu.


ZOBACZ TAKŻE