Strona głównaZdrowieZawał serca - te objawy mogą pojawić się już z miesięcznym wyprzedzeniem

Zawał serca – te objawy mogą pojawić się już z miesięcznym wyprzedzeniem

Zawał serca to bardzo niebezpieczna choroba będąca jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Najczęściej jest to spowodowane niezdrowym trybem życia, takim jak zdaniem lekarki  Megan Soliman częste spożywanie przetworzonej żywności, palenie tytoniu,  nadmierne spożywanie alkoholu czy siedzący tryb życia.

Poza tym wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że objawy problemu mogą pojawić się już na miesiąc przed jego wybuchem. Dlatego jeśli je rozpoznasz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu i rozpocznij leczenie. 

1) Osłabienie i zmęczenie 

W większości przypadków choroba zaczyna objawiać się zwiększonym zmęczeniem i osłabieniem, które pojawia się z niejasnych przyczyn. Jednocześnie możesz je odczuwać regularnie, zwłaszcza po przebudzeniu.

Dodatkowo może pojawić się także poczucie braku motywacji życiowej, a codzienne zadania stają się coraz trudniejsze, włączając w to proste branie prysznica i sprzątanie domu. Jeśli rozpoznajesz u siebie te objawy i utrzymują się one jeszcze przez kilka dni, lepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.  

2) Ciągłe pocenie się 

Inną oznaką zawału serca jest nadmierne pocenie się, które pojawia się szczególnie w nocy i zazwyczaj jest to zimny pot. Głównym powodem jest fakt, że w przypadku tej choroby układ nerwowy zaczyna wprowadzać organizm w tryb „walki lub ucieczki”, podczas którego  wytwarzana jest duża ilość hormonów stresu

Według MedicalNewsToday objaw ten może wystąpić między innymi niezależnie od temperatury na zewnątrz czy poziomu aktywności fizycznej, jaką wykonywałeś danego dnia.

3) Duszność i zawroty głowy 

Wczesne objawy zawału serca mogą również obejmować duszność i zawroty głowy. Mogą one być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym odwodnieniem, pomijaniem posiłków lub po prostu spadkiem objętości krwi i ciśnienia krwi z powodu nieprawidłowej pracy serca.

Dlatego jeśli  zaczniesz odczuwać oba objawy jednocześnie, natychmiast zwróć się o profesjonalną pomoc, ponieważ groźna choroba mogła już się rozpocząć. W niektórych przypadkach zarówno duszność, jak i nieprzyjemne zawroty głowy mogą zacząć pojawiać się nawet na kilka tygodni przed przybyciem. 

4) Ból brzucha i obrzęk nóg

Wielu pacjentów potwierdziło, że zawałowi serca często towarzyszy ból brzucha – w niewiarygodnych 50% przypadków. Często mogą mu towarzyszyć nudności  lub uczucie wzdęcia, które zmusza do pomijania posiłków i dłuższego odpoczynku.

Objawy mogą pojawiać się w różnych odstępach czasu, a ich intensywność zależy wyłącznie od mechanizmów obronnych organizmu. Należy także uważać na obrzęki nóg, które są oznaką, że serce nie pompuje krwi skutecznie.

5) Silne kołatanie serca

Kiedy serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi, może spowodować jego pobudzenie, co z kolei prowadzi do silnego kołatania serca. Często jednak taki problem wynika z łagodniejszych przyczyn, takich jak nadmierne spożycie kofeiny czy brak snu.

Jeśli wystąpią jednocześnie inne objawy wymienione powyżej, należy natychmiast wezwać pogotowie, ponieważ najprawdopodobniej jest to zawał serca. 

Zobacz Też: