Obecnie wiele osób spożywa raczej nowoczesną, niskiej jakości żywność, zapominając o sile wcześniejszych, naturalnych produktów.
Szkoda jednak wielka, gdyż wiele z nich, podobnie jak proso, oferuje szereg pozytywnych skutków zdrowotnych dla organizmu człowieka i całego organizmu.
Włączając go do swojej regularnej diety, możesz m.in. wzmocnić swój układ odpornościowy, sprzyjać spalaniu nadmiaru kalorii, a także wzmocnić paznokcie i zęby. Jednak kryje się za tym o wiele więcej, dlatego zdecydowanie warto spróbować.
Proso a zdrowie człowieka
Proso to rodzaj zboża o słodkim smaku i żółto-białej barwie, które można znaleźć w niemal każdym sklepie spożywczym.
Jest to jednak jedyny tego rodzaju pokarm, który nie zawiera glutenu, dlatego może go spożywać absolutnie każdy. Ponadto dostarcza bogatej ilości witamin i minerałów, takich jak wapń, potas, żelazo, jod, magnez, witaminy A, E i B, a także zawiera błonnik.
Jest także doskonałym źródłem naturalnych tłuszczów, które są niezbędne do wchłaniania witamin, w tym karotenu i witaminy D.
Integralną częścią prosa są także kluczowe aminokwasy, które pomagają budować i regenerować mięśnie i komórki skóry, a także wysokiej jakości węglowodany, które organizm musi trawić powoli, dzięki czemu dają uczucie sytości na dłuższy czas, co sprzyja utracie wagi – to jest to również powód, dla którego polecany jest przez wielu diabetyków.
Jednak eksperci uznali ją również za odpowiednią żywność dla osób bardziej podatnych na choroby serca, takie jak zawał serca czy udar, ponieważ jest bogata w potas, który pomaga normalizować ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.
Skutecznie oczyszcza nerki i wątrobę
Ponadto jest także jednym z najlepszych pokarmów oczyszczających nerki i wątrobę, a także zapobiegającym tworzeniu się kamieni nerkowych – korzystnie wpływa także na infekcje dróg moczowych i przyspiesza wydalanie moczu.
Dzięki temu pomaga także w usuwaniu nagromadzonych w organizmie toksyn, a według wielu badań łagodzi objawy astmy i oczyszcza drogi oddechowe.
W porównaniu do innych zbóż, takich jak pszenica czy kukurydza, proso jest niesamowitym cudem leczniczym, który kilkakrotnie przewyższa wszystkie inne.
Jak prawidłowo ugotować proso
Samo przygotowanie kaszy jaglanej jest również proste . Pamiętaj jednak, że maleńkie żółte kuleczki gotują się bardzo szybko, więc trzeba na nie zwracać szczególną uwagę, żeby ich nie rozgotować.
Oto prosty przepis, jak to zrobić – potrzebne będą następujące składniki:
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 2 szklanki bulionu warzywnego (lub wody)
- ¼ łyżeczki soli
- 1 łyżka masła
Najpierw na noc przed gotowaniem namocz kaszę jaglaną w wodzie i odstaw do rana. Następnie odcedź, opłucz i podgrzej w dużym, suchym garnku na średnim ogniu, aż uzyskasz złoty kolor (4 do 5 minut).
Następnie dodaj bulion warzywny i sól, a następnie zagotuj płyn – gdy zacznie wrzeć, zmniejsz ogień do małego, dodaj masło i przykryj patelnię.
Kontynuuj gotowanie, aż ziarna prosa wchłoną większość płynu (około 15 minut) i unikaj nadmiernego mieszania lub zdejmowania pokrywki z patelni. Na koniec zdejmij z ognia i odstaw na kolejne 10 minut.