Zdrowe stawy i kości: Jedna łyżka może również chronić przed osteoporozą

Zdrowie to szerokie pojęcie. W każdym razie kości są jednym z elementów budulcowych organizmu, dlatego należy o nie dbać. Bo gdy pojawia się problem, na przykład w postaci osteoporozy, zwykle jest już za późno.

Podstawowym budulcem kości jest kolagen i minerały. Pielęgnacja kości jest ważna od najmłodszych lat i błędem jest sądzić, że kości nie zmieniają się wraz z upływem czasu.

Z reguły kości stają się coraz bardziej kruche wraz z wiekiem. Jeśli chcesz zapobiec osteoporozie kości i stawów i cieszyć się przyjemniejszą starością, wypróbuj ten przepis.

Zdrowe kości

Razem ze stawami kości umożliwiają ruch ciała, a ponadto kości chronią również narządy wewnętrzne przed urazami. Dlatego jest całkiem jasne, że są one absolutnie niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości życia i konieczne jest utrzymanie ich w zdrowiu.

Aby zachować zdrowe kości, konieczne są odpowiednie ćwiczenia i odpowiednia dieta. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, odpowiedni jest jogging, szybki marsz, ale także wchodzenie po schodach czy skakanie, ponieważ podczas tych czynności ciężar jest większy, a kości stają się mocniejsze i gęstsze.

Jeśli chodzi o dietę, należy wybierać produkty bogate w wapń, na przykład produkty mleczne, ale także ryby i zboża.

Osteoporoza

Jedną z najczęstszych chorób kości jest osteoporoza. W Polsce na tę chorobę cierpi wiele osób, ale niestety szacunki pokazują, że tylko około jeden na pięciu pacjentów otrzymuje leczenie, a jeszcze mniejszy odsetek pacjentów przyjmuje leki regularnie.

Jest to przewlekła choroba szkieletu, charakteryzująca się ścieńczeniem kości i w konsekwencji ich zwiększoną łamliwością.

Najbardziej narażone na osteoporozę są kobiety po menopauzie oraz osoby cierpiące na niską wagę i niską siłę fizyczną.

Większe ryzyko stanowią także palacze i osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu.

Przepis wspierający mocne kości i stawy

Krótko mówiąc, ruch to jedna z tych rzeczy, które jak już się ma, to nie ceni się go tak bardzo, ale gdy coś pójdzie nie tak, chciało się to zwrócić i być może nawet pomyśleć o profilaktyce. Więc ciesz się tym, zanim będzie za późno.

Składniki

  • 3 łyżki sezamu
  • 3 łyżki pestek dyni
  • 3 łyżki nasion lnu
  • miód

Jak przygotować

Wszystkie wyżej wymienione nasiona wymieszać i drobno zmielić. Zmielone nasiona wsypać do zamykanego słoika. Nadchodzi odpowiedni moment na miód, dodaj go tyle, aby nasiona nie były suche, a raczej miękkie.

Przygotowany lek można natychmiast spożyć lub umieścić w zamkniętym słoiczku w lodówce. Dawkowanie jest proste, należy przyjmować jedną łyżkę po śniadaniu i drugą po obiedzie.

Dlaczego ten przepis będzie pomocny?

Ponieważ nasiona użyte w tym przepisie i miód mają właściwości wspierające zdrowe kości, to lekarstwo powinno naprawdę „postawić cię na nogi”.

Sezam zawiera znacznie więcej wapnia niż mleko, a także miedź, żelazo i witaminy z grupy B.

Siemię lniane wspiera kości dzięki zawartości manganu, magnezu i tiaminy. Pestki dyni zawierają magnez i miedź oraz witaminy A, C, B i K, które są szczególnie ważne dla zdrowych kości, a miód jest lekiem samym w sobie .

W tym przypadku szczególnie docenisz jego zdolność do pomagania organizmowi w wchłanianiu wapnia.