Strona głównaZdrowieZespół Aspergera: objawy, testy, diagnostyka i leczenie

Zespół Aspergera: objawy, testy, diagnostyka i leczenie

Kiedy spotkasz kogoś, kto ma zespół Aspergera możesz zauważyć dwie rzeczy. Jest tak samo inteligentny jak inni, ale ma więcej problemów z umiejętnościami społecznymi. Ma także tendencję do obsesyjnego skupiania się na jednym temacie lub powtarzania tych samych zachowań.

Zespół Aspergera objawy

Zaczynają się wcześnie w życiu. Jeśli jesteś mamą lub tatą dziecka, które je ma możesz zauważyć, że nie może nawiązać kontaktu wzrokowego. Możesz również zauważyć, że Twoje dziecko wydaje się niezręczne w sytuacjach społecznych i nie wie co powiedzieć lub jak zareagować, gdy ktoś z nim rozmawia.

Może on pomijać wskazówki społeczne, które są oczywiste dla innych ludzi, takie jak język ciała lub wyrażenia na twarzach ludzi. Na przykład może nie zdawać sobie sprawy, że gdy ktoś krzyżuje ręce i patrzy, jest zły.

Kolejną oznaką jest to, że Twoje dziecko może nie wykazywać kilka emocji. Może nie uśmiechać się, gdy jest szczęśliwe lub nie śmieje się z żartu. Może mówić w sposób płaski, zautomatyzowany.

Jeśli twoje dziecko ma taki stan, może mówić o sobie przez większość czasu i skupiać się na pojedynczym przedmiocie, takim jak kamienie czy statystyki piłki nożnej. Może się  powtarzać zwłaszcza w jednym temacie, który go interesuje. Może też wykonywać te same ruchy w kółko.

Zespół Aspergera diagnoza

Jeśli zauważysz objawy u Twojego dziecka, skontaktuj się z pediatrą. Może skierować cię do eksperta w dziedzinie zdrowia psychicznego, który specjalizuje się w ASD:

Psycholog. Diagnozuje i leczy problemy związane z emocjami i zachowaniami.

Neurolog dziecięcy . Traktuje warunki zmian w mózgu.

Pediatra rozwojowy. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z mową i językiem oraz innymi problemami rozwojowymi.

Psychiatra. Ma doświadczenie w zakresie zdrowia psychicznego i może przepisać odpowiednie lekarstwo.

Lekarz zada pytania dotyczące zachowania Twojego dziecka, w tym:

  • Jakie ma objawy i kiedy po raz pierwszy je zauważyłaś
  • Kiedy twoje dziecko zaczęło mówić i jak się komunikuje
  • Czy skupia się na jakichkolwiek przedmiotach lub działaniach
  • Czy ma przyjaciół i jak wchodzi w interakcje z innymi

Potem będzie obserwował twoje dziecko w różnych sytuacjach, aby zobaczyć na własne oczy, jak się komunikuje i zachowuje.

Zespół Aspergera leczenie

Każde dziecko jest inne, więc nie ma jednego uniwersalnego podejścia. Twój lekarz może potrzebować kilku terapii, aby znaleźć taką, który działa.

Zabiegi mogą obejmować:

Trening umiejętności społecznych. W grupach lub sesjach jeden-na-jeden terapeuci uczą Twoje dziecko interakcji z innymi i wyrażania siebie w bardziej odpowiedni sposób.

Terapia mowy. Pomaga to poprawić umiejętności komunikacyjne Twojego dziecka. Na przykład nauczy się jak używać normalnego wzorca mowy, a nie stosować ciągle płaski ton. Otrzyma również lekcje na temat prowadzenia dwukierunkowej rozmowy i zrozumienia wskazówek społecznych, takich jak gesty rąk i kontakt wzrokowy.

Cognitive Behavioral Therapy (CBT). Pomaga dziecku zmienić jego sposób myślenia, dzięki czemu może lepiej kontrolować swoje emocje i powtarzające się zachowania. Będzie w stanie poradzić sobie z takimi wyzwaniami, jak wybuchy złości, radości i obsesje.Edukacja i szkolenie rodziców. Nauczysz się wielu takich samych technik, których lekarz uczy twoje dziecko, abyś mógł z nim pracować w domu z umiejętnościami społecznymi.Analiza zachowań stosowanych. Jest to technika, która zachęca pozytywne umiejętności społeczne i komunikacyjne w twoim dziecku i zniechęca do zachowań, których nie powinno być. Terapeuta użyje pochwały lub innego „pozytywnego wzmocnienia”, aby uzyskać wyniki.

Lekarstwo. Nie ma żadnych leków, które specyficznie traktują zaburzenia zespołu Aspergera lub autyzmu. Niektóre leki mogą jednak pomóc w pokrewnych objawach, takich jak depresja i lęk. Twój lekarz może zalecić niektóre z nich:

  • Leki przeciwpsychotyczne
  • Leki pobudzające

Dzięki odpowiedniemu leczeniu twoje dziecko może nauczyć się kontrolować niektóre wyzwania społeczne i komunikacyjne, z którymi się boryka. Będzie potrafiło sobie radzić w szkole i odnieść sukces w życiu.

Zobacz także: Depresja: objawy, znaki ostrzegawcze, typy i komplikacje

 

Zobacz Też: