Na szczęście organizm posiada wiele mechanizmów kompensacyjnych i obronnych, dzięki czemu bez problemu radzi sobie z krótkotrwałymi niedoborami podstawowych składników odżywczych, witamin czy minerałów. W dłuższej perspektywie jego możliwości są już jednak bardzo ograniczone, a brak ważnych substancji zacznie powodować problemy zdrowotne. Megan Soliman ostrzega, że w takim przypadku należy szybko rozwiązać problem, w przeciwnym razie mogą wystąpić poważne komplikacje.
Żelazo jest niezbędne nie tylko dla krwi, ale także dla równowagi hormonalnej
Kiedy ludzie myślą o niedoborze żelaza, zwykle przychodzą im na myśl takie objawy, jak zmęczenie lub duszność, ponieważ wiedzą, że żelazo jest ważne dla tworzenia hemoglobiny, która jest niezbędna do prawidłowego dostarczania tlenu do komórek. Jeśli nie zostanie skorygowany łagodny niedobór żelaza, może rozwinąć się anemia.
Jednak tworzenie hemoglobiny nie jest jedyną rolą żelaza. Minerał ten jest również niezbędny dla równowagi hormonalnej, zdrowia komórek i metabolizmu białek. Konieczne jest zatem dostarczanie go organizmowi w wystarczających ilościach. Jeśli stosujesz zdrową i zbilansowaną dietę, zwykle nie musisz martwić się suplementami żelaza (choć są wyjątki), więc nie zażywaj suplementów, jeśli ich naprawdę nie potrzebujesz. Według badań naukowych nadmiar żelaza może przyczyniać się do rozwoju nowotworów i chorób serca.
Dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze potrzebują więcej żelaza
W normalnych okolicznościach można bez problemu pokryć zapotrzebowanie na żelazo pożywieniem. W niektórych przypadkach jednak jego spożycie wzrasta (np. u dzieci i osób starszych, kobiet w ciąży i kobiet z obfitymi miesiączkami, dawców krwi oraz przy niektórych chorobach) i wskazane jest skupienie się na spożywaniu pokarmów naturalnie zawierających żelazo. Są to np. jaja, wołowina, drób i ryby, soczewica, brokuły i orzechy.
Zmęczenie jest jednym z typowych objawów niedoboru żelaza
Lekarze z Towarzystwa Hematologicznego wyjaśniają, że choć zmęczenie i brak energii to typowe objawy niedoboru żelaza, to z pewnością nie jedyne. Bardzo często pojawia się także:
- bladość twarzy
- blada lub żółta skóra
- duszność, czasami powiązana z bólem w klatce piersiowej (szczególnie podczas aktywności)
- ból głowy, ponownie szczególnie przy aktywności
- ogólna słabość
- szybkie bicie serca
- dudnienie i szum w uszach
- pikofagia (chęć zjedzenia lodu lub gliny)
Weź żelazo z witaminą C
Jeśli występują u Ciebie objawy sugerujące niedobór żelaza, skontaktuj się z lekarzem w celu wykonania badań krwi, które z łatwością wykryją niski poziom żelaza. Jak wspomnieliśmy powyżej, nadmiar żelaza niesie ze sobą pewne ryzyko , dlatego nie zażywaj żelaza, jeśli nie cierpisz na jego niedobór. Objawy mogą również wskazywać na inną chorobę wymagającą innego leczenia, a żelazo nie rozwiąże Twojego problemu.
Jeśli niedobór żelaza zostanie potwierdzony, lekarz prawdopodobnie zaleci przyjmowanie żelaza przez pewien czas w postaci suplementu diety, zwykle w postaci tabletek. Wskazane jest przyjmowanie ich razem z witaminą C, która zwiększa przyswajalność żelaza.
Z drugiej strony unikaj przyjmowania żelaza razem z wapniem lub błonnikiem. Niektóre witaminy i minerały należy przyjmować w odstępie co najmniej dwóch godzin , gdyż wzajemnie na siebie wpływają i organizm nie wyciągnie z nich tak wiele, jak przy zachowaniu dystansu.