Chociaż rak tarczycy nie jest zjawiskiem zbyt powszechnym, coraz częściej dotyka bardzo młodych ludzi, w tym nastolatków i dzieci. Dobra wiadomość jest taka, że szanse na wyzdrowienie są dość duże.
Nie jest to jednak powód do nadmiernego optymizmu i ignorowania początkowych objawów. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej.
Na szczęście rak tarczycy występuje stosunkowo rzadko
Lekarze wyróżniają kilka typów raka tarczycy, z których najczęstszym jest tzw. rak brodawkowaty tarczycy. Na szczęście nie jest to częsty typ nowotworu, ale pojawia się także u osób młodych, zwykle tylko w jednym płacie tarczycy, rośnie powoli i dlatego przez długi czas pozostaje niewykryty.
Na raka tarczycy częściej chorują kobiety
Z badań wynika, że na raka tarczycy częściej chorują kobiety, pewną rolę odgrywa także genetyka (czyli występowanie raka tarczycy w rodzinie). Inne czynniki ryzyka obejmują:
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie w dzieciństwie (na przykład promieniowanie rentgenowskie lub radioterapia)
- nadmierne narażenie na pestycydy
- nadwaga lub otyłość
Objawy raka tarczycy mogą przypominać inne choroby
Doktor Kelly Wood ostrzega, że rak tarczycy może imitować inne choroby. Objawy mogą obejmować:
- długotrwała chrypka
- zmiany głosu
- guzek w gardle (może być widoczny lub tylko wyczuwalny)
- obrzęk lub guzki na szyi
- ból szyi (zwykle zaczyna się z przodu i czasami przenosi się do uszu)
- ból szyi
- trudności z połykaniem
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Może to być inna, mniej poważna choroba, ale lepiej się zabezpieczyć.
W przypadku nowotworów obowiązuje zasada, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na jego pomyślne wyleczenie.
Leczenie raka tarczycy zależy od rodzaju nowotworu i jego stadium
Leczenie raka zależy od konkretnego rodzaju i stadium nowotworu. Jeśli jest to mały, ograniczony guz, można go usunąć chirurgicznie.
Jeśli nowotwór rozprzestrzenił się już dalej w organizmie, konieczne może być dalsze leczenie, na przykład chemioterapia lub radioterapia.