Zmiana wyglądu stawów, sztywność i ból: może to być choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów to nieprzyjemna choroba, która dotyka głównie osoby po 65 roku życia.

Jednak, jak mówi lekarz William Morrison może ona wystąpić u każdego, także u młodszych osób dorosłych, u których również często występują objawy tego problemu, takie jak sztywność i ból stawów czy zmiana ich wyglądu.

Sztywność stawów i ból ciała 

U większości osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów sztywność jest najgorsza rano i po okresach bezczynności lub odpoczynku.

W takim przypadku organizm nie jest w stanie natychmiast przesłać energii do wszystkich części ciała, dlatego może minąć dużo czasu, zanim osoba dotknięta chorobą będzie mogła  ponownie bezproblemowo poruszać wszystkimi stawami.

Podobnie jest z bólem, który pojawia się na całym ciele, nawet w otaczających tkankach. Dokucza także pacjentom najczęściej po śnie lub po krótkim odpoczynku.

Często ból pojawia się także podczas poruszania stawami i wykonywania codziennych czynności. 

Obrzęk i zwiększona wrażliwość stawów

Według strony internetowej Mayoclinic oprócz bólu i sztywności, choroba zwyrodnieniowa stawów może również powodować tkliwość stawów.

Najczęściej występuje, gdy kości i stawy zbyt mocno ocierają się o siebie, jeśli występuje stan zapalny stawów, ostrogi kostne  lub ucisk nerwów i przemieszczenie tkanki stawowej.

Kolejnym nieprzyjemnym objawem, który może powodować ta choroba, jest obrzęk. Jest to zazwyczaj reakcja organizmu na drażniące problemy, takie jak kontakt kości z inną kością – niestety jej obecność również przyczynia się do sztywności i nieprzyjemnego bólu w dotkniętym obszarze. 

Utrata elastyczności i zakresu ruchu

Aż 80% pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów ma problemy z zakresem ruchu, a około 25% potrzebuje nawet pomocy przy codziennych czynnościach, w tym kąpieli, chodzeniu po schodach i wstawaniu z krzesła.

Jeśli potrafią to zrobić samodzielnie, często muszą wkładać w życie wzmożony wysiłek fizyczny, aby wykonywać swoje codzienne zadania.

Prowadzi to do wszechobecnego zmęczenia i większego ryzyka rozwoju stanu zapalnego lub innych powikłań choroby.

Należy pamiętać, że objawy te wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej i nigdy nie należy ich ignorować. 

Depresja i niepokój

Zarówno depresja, jak i stany lękowe są nieprzyjemnymi problemami, a ryzyko ich wystąpienia u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów jest znacznie wyższe.

Powodem jest przede wszystkim fakt, że przewlekły ból wywołany tą chorobą może prowadzić do dużego stresu, który dodatkowo powoduje te objawy.

Należy też mieć świadomość, że często mogą one świadczyć o innych groźnych problemach, jak np. niedobór witaminy D.

Rozległy stan zapalny w wyniku tej choroby może często prowadzić do rozwoju gorączki. 

Ostrogi kostne 

Ostrogi kostne to małe, grudkowate wypustki, które pojawiają się wokół stawów, zarówno naturalnie, jak i w wyniku reakcji zapalnej stawów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów.

Chociaż same w sobie zwykle nie są bolesne, mogą zacząć ocierać się o  pobliski nerw i kość, co prowadzi do bólu i dyskomfortu.

Podobnie należy uważać przy tej chorobie na hałaśliwe stawy – czyli jeśli podczas ruchu stawy wydają dźwięki, takie jak skrzypienie, pękanie i zgrzytanie.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: