10 znaków ostrzegawczych, że Twoje ciało jest odwodnione

Woda jest najważniejszym płynem dla ludzkiego organizmu. Osoba może przetrwać bez niej tylko 72 godziny. To co sprawia, że ​​woda jest tak ważna to to, że każda komórka, narząd i tkanka w ciele są w znacznym stopniu od niej zależne.

Za co odpowiada woda w naszym organizmie:

 • Pomaga w trawieniu.
 • Kontroluje spożycie kalorii.
 • Utrzymuje równowagę płynów ustrojowych w ryzach.
 • Reguluje i utrzymuje temperaturę ciała.
 • Smaruje twoje stawy i oczy.
 • Chroni tkanki, rdzeń kręgowy i stawy.
 • Pomaga organizmowi wyeliminować odpady i toksyny.
 • Utrzymuje skórę nawilżoną i młodzieńczą.

Ponieważ wszystkie funkcje ciała zależą od wody, prawidłowe nawodnienie jest kluczem do ogólnego stanu zdrowia. Aby zachować nawodnienie ważne jest, aby pić dużo płynów i jeść pokarmy bogate w wodę.

Istnieją jednak warunki, w których twoje ciało traci więcej wody niż zwykle. Niektóre z nich obejmują ciężką aktywność fizyczną, nadmierne pocenie się, biegunkę, wymioty, cukrzycę i częste oddawanie moczu.

Odwodnienie może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, ponieważ prowadzi do zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Niestety odwodnienie często może pozostać niezauważone, ponieważ większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Wiedza na temat rozpoznawania objawów odwodnienia może pomóc w szybkim podjęciu działań i ochronie zdrowia.

10 znaków ostrzegawczych, że Twoje ciało jest odwodnione

Są to najpopularniejsze oznaki, że brakuje Ci wody:

Bóle głowy i zawroty głowy

Są to jedne z pierwszych objawów odwodnienia, ponieważ w tym przypadku występuje mniej płynu otaczającego mózg. Ten płyn jest szczególnie ważny, ponieważ działa jak bufor chroniący mózg przed łagodnymi uderzeniami.

Wraz z migreną odwodnienie prowadzi do irytujących bólów głowy, ponieważ zmniejsza przepływ tlenu i krwi do mózgu.

Mgła mózgowa lub słaba koncentracja

Odwodnienie nie tylko powoduje bóle głowy, ale także zmniejsza funkcjonowanie mózgu. Ponieważ ludzki mózg zawiera prawie 90% wody, niedobór wody w mózgu może mieć negatywny wpływ na umiejętności podejmowania decyzji, pamięć i nastrój.

Odwodnienie często objawia się objawami mgły mózgowej, w tym zapominaniem i trudnościami z ogniskowaniem, myśleniem i komunikowaniem się.

Nieświeży oddech i suchość w ustach

W stanie odwodnienia organizm wytwarza mniej śliny, która ma właściwości antybakteryjne. Prowadzi to do nieświeżego oddechu, ponieważ bakterie rozprzestrzeniają się w jamie ustnej.

Innym objawem jest suchość w ustach, ponieważ woda jest środkiem nawilżającym, który utrzymuje nawilżenie błon śluzowych w gardle, zapobiegając w ten sposób suchości w ustach.

Zaparcia i inne problemy trawienne

Woda nawilża wszystkie komórki i tkanki w organizmie, co dotyczy również układu pokarmowego. W rzeczywistości woda utrzymuje przewód pokarmowy w stanie elastycznym i czystym. Ponadto stymuluje regularne ruchy jelit i zapobiega zaparciom.

Zaparcie jest częstym objawem odwodnienia prowadzącego do stwardnienia stolca z powodu nadmiernej utraty płynu. Biegunka i wymioty często prowadzą do odwodnienia. Warunek ten może nawet powodować refluks i niestrawność.

Nagłe pragnienie jedzenia

Ludzie często mylą swoje zapotrzebowanie na wodę z pragnieniem jedzenia. W rzeczywistości twoje ciało wysyła fałszywe sygnały do ​​mózgu, że jesteś głodny, kiedy jesteś spragniony. Tak więc, następnym razem, gdy pojawi się nagłe pragnienie jedzenia najpierw wypij szklankę wody, a potem sięgnij po przekąskę.

Innym powodem, dla którego odczuwasz głód kiedy jest naprawdę spragniony jest fakt, że twoje ciało pragnie słonego jedzenia, gdy doświadczasz utraty wody i elektrolitów. Możesz łatwo rozwiązać ten problem pijąc napój sportowy zawierający sód lub mieszając świeży sok z cytryny, szklankę wody i łyżeczkę soli.

Kiedy w twoim ciele występują problemy z produkcją glikogenu doświadczasz także słodkich zachcianek. W tym przypadku sięgnij po owoce, takie jak arbuz, papaja lub jagody, które są nie tylko słodkie, ale także bogate w wodę.

Zmniejszona potrzeba oddawania moczu i zmiana koloru moczu

Jeśli nie masz potrzeby oddawania moczu co kilka godzin twoje ciało może odczuwać odwodnienie. Kiedy dostajesz wystarczającą ilość wody, powinieneś iść do toalety około 4-7 razy dziennie. Jeśli jednak tak nie jest poziom toksyn w organizmie wzrasta.

Inną rzeczą, która powoduje odwodnienie jest zmiana koloru moczu co jest ważnym wskaźnikiem tego jak dobrze jesteś nawodniony. Kiedy twoje ciało jest dobrze nawodnione, kolor moczu jest czysty i jasny, podczas gdy ciemnożółty lub bursztynowy mocz jest wyraźnym znakiem odwodnienia.

Zmęczenie i letarg

Odwodnienie sprawia, że ​​czujesz się zmęczony i ospały. Ponieważ w twoim mózgu brakuje wody powoduje to niskie ciśnienie krwi i niedostateczną podaż tlenu w całym ciele. To z kolei prowadzi do senności, zmęczenia i letargu.

Odwodnienie wpływa również negatywnie na transport niezbędnych składników odżywczych do każdej komórki w organizmie. W rzeczywistości twoje ciało pracuje bardzo ciężko, aby to utrzymać wydając więcej energii niż zwykle dzięki czemu czujesz się stale zmęczony.

Utrzymywanie nawodnienia jest najłatwiejszym sposobem na zachowanie czujności i energii.

Bóle stawów i mięśni

Twoje stawy i chrząstki są wykonane w 80% z wody, więc kiedy brakuje Ci tego płynu, zwiększa się tarcie między kośćmi co prowadzi do bólu stawów. W przeciwieństwie do tego, gdy twoje ciało jest dobrze nawodnione stawy mogą poradzić sobie z nagłymi ruchami, takimi jak bieganie, skakanie lub upadek bez bólu. Niedobór wody powoduje również skurcze mięśni.

Łuszcząca się, sucha skóra i usta

Sucha skóra to kolejny problem, który wywołuje odwodnienie, ponieważ prowadzi do braku elastyczności. Twoja skóra jest największym organem, który potrzebuje dużo wody, aby utrzymać zdrowie.

Ponadto niski poziom wody powoduje mniejsze pocenie się, a tym samym zapobiega skutecznej eliminacji nadmiaru brudu i oleju nagromadzonego na skórze. Odwodnienie zwiększa również ryzyko trądziku, egzemy i łuszczycy, ponieważ woda stymuluje wypłukiwanie toksyn z organizmu.

Suche i spierzchnięte usta są kolejnym częstym objawem odwodnienia. Upewnij się, że utrzymujesz właściwe nawodnienie organizmu i dobrą jakość skóry pijąc wystarczającą ilość wody.

Przyspieszone bicie serca

Wreszcie prawidłowe nawodnienie wpływa na tętno i wydajność. Odwodnienie powoduje, że krew staje się bardziej lepka i zmniejsza objętość osocza co wpływa na krążenie krwi i zwiększa tętno. Naukowcy odkryli, że częstość akcji serca zmienia się średnio o trzy uderzenia na minutę na każdy 1 procent zmiany masy ciała wynikającej z odwodnienia.

Ponadto odwodnienie nie tylko prowadzi do niedociśnienia, ale także powoduje zmiany poziomu elektrolitów w organizmie. To sprawia, że ​​kołatanie serca staje się szybsze z powodu dodatkowego stresu w ciele. Często może to być przerażające i powodować lęk i panikę.

Wskazówki dotyczące zapobiegania odwodnieniu:

 • Codziennie pij dużo wody. Ilość wody, której potrzebujesz zależy od wielu czynników w tym klimatu, w którym mieszkasz, aktywności fizycznej i ogólnego stanu zdrowia.
 • Zawsze rozpoczynaj dzień od dużej szklanki wody o temperaturze pokojowej i wypij jedną szklankę przed każdym posiłkiem.
 • Zaleca się nawet przypomnienie o wypiciu szklanki wody kilka razy dziennie, jeśli jesteś zajęty i często zapominasz o piciu wody.
 • Zawsze noś ze sobą butelkę wody bez względu na to, dokąd idziesz.
 • Regularnie zwiększaj spożycie bogatych w wodę owoców i warzyw.
 • Trzymaj się z dala od napojów, które powodują odwodnienie, takich jak alkohol, napoje energetyczne i te z kofeiną.
 • Gdy cierpisz na gorączkę, wymioty lub biegunkę zwiększ spożycie płynów, aby zapobiec ciężkiemu odwodnieniu.
👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: