Ludzki mózg zaczyna się rozwijać w momencie poczęcia i rośnie do około 21 roku życia. W dzieciństwie przechodzi krytyczne skoki wzrostu, kiedy komórki mózgowe, zwane neuronami, rozwijają się w szybkim tempie.
Od naszych nastoletnich lat do wczesnej dorosłości najważniejszym obszarem naszego rozwoju jest kora przedczołowa. Jest to część mózgu, która moduluje naszą kontrolę impulsów, abstrakcyjne procesy decyzyjne, zachowanie, umiejętność czytania, a także zdolność rozumienia sygnałów społecznych, które mogą mieć ogromny wpływ na nasze interakcje z innymi ludźmi.
Przez długi czas myśleliśmy, że kiedy stajemy się dorośli, tracimy zdolność do dalszego rozwoju mózgu wraz z powstawaniem nowych komórek mózgowych – nazywa się to neurogenezą.
Naukowcy postulowali raczej, że po osiągnięciu dorosłości możemy jedynie poprawić połączenia między neuronami, które już posiadamy. Aby dać ci wyobrażenie, w mózgu dorosłego znajduje się ponad 100 miliardów neuronów.
Każdy neuron może nawiązywać połączenia z ponad 1000 innych neuronów, co oznacza, że mózg dorosłego człowieka ma około 60 bilionów połączeń neuronowych.
Czy jako dorosły tworzysz nowe komórki mózgowe?
Wydaje się jednak, że neurogeneza może i utrzymuje się do dorosłości. Ale czym właściwie jest neurogeneza?
Bardzo trudno jest to szybko wyjaśnić, ale zasadniczo jest to proces, w którym nerwowe komórki macierzyste (NSC) różnicują się w dorosłe neurony. Odgrywają one ważną rolę nie tylko w plastyczności neuronów, ale także w naprawie i wymianie komórek uszkodzonych w wyniku normalnego procesu starzenia i chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.
Proces ten rozpoczyna się, gdy NCS są wyzwalane na podstawie sygnałów wysyłanych przez uszkodzone komórki i inne mediatory komórkowe, które pojawiają się w stanach dużego stresu i choroby.
U dorosłych NCS są zlokalizowane głównie w oddzielnych częściach mózgu, a mianowicie w strefie podkomorowej (SVZ) i zakręcie zębatym hipokampu.
Jest to również powód, dla którego zaburzenie neurogenezy u dorosłych może prowadzić do dysfunkcji poznawczych (hipokamp odgrywa istotną rolę w naszej pamięci i przypominaniu).
Wiedząc o tym, nie jest zaskoczeniem, że aktywna neurogeneza jest związana z wyższymi funkcjami poznawczymi u dorosłych.
Szczegóły dotyczące neurogenezy lub Jak promować wzrost nowych komórek mózgowych
Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wiedzieć o neurogenezie, jest to, że jest to proces wieloetapowy, który w dużym stopniu zależy od zdrowego funkcjonowania naszych mitochondriów.
Oznacza to, że z wiekiem mamy zdolność tworzenia nowych komórek mózgowych. Jest to jednak prawdą tylko wtedy, gdy utrzymujemy optymalne środowisko dla neurogenezy, która ma bardzo duże zapotrzebowanie na energię i wymaga jej dużej ilości od naszego organizmu.
Jak więc stworzyć optymalne środowisko dla nowych komórek mózgowych?
Badania na dorosłych pokazują szkodliwy wpływ diety bogatej w tłuszcze nasycone i rafinowane cukry na neurogenezę i neuroplastyczność.
Dzieje się tak, ponieważ promują stres oksydacyjny i zapalenie nerwów, tworząc bardzo słabe środowisko dla trwającej neurogenezy.
I odwrotnie, karotenoidy, witaminy, polifenole, kwasy tłuszczowe i flawonoidy mogą odgrywać znaczącą rolę we wspieraniu tysięcy reakcji enzymatycznych wymaganych do wydajnej i funkcjonalnej neurogenezy.
Jak promować neurogenezę i zdrowie mózgu przez całe życie
Aby uzyskać związki niezbędne do dalszej neurogenezy i plastyczności, spróbuj włączyć do swoich nawyków zdrowotnych 13 poniższych zaleceń:
1. Wyeliminuj z diety tłuszcze nasycone.
2. Wyeliminuj rafinowane cukry z diety.
3. Włącz do swojej diety witaminy E, C, B12, B2 i B9.
4. Stosuj dietę bogatą w ciemnozielone warzywa liściaste, warzywa krzyżowe, winogrona i jagody.
5. Stosuj dietę bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w orzechach włoskich, orzechach brazylijskich, siemieniu lnianym i nasionach chia.
6. Przyjmuj codziennie porcję ekstraktu z pestek winogron i bazylii.
7. Rozpocznij każdy dzień od porannego napoju z korzenia kurkumy i imbiru.
8. Wypij koktajl z jagodami, warzywami, bananem i pudrem z grzybów koralowych.
9. Codziennie jedz kawałek gorzkiej czekolady.
10. Idź na okazjonalny strajk głodowy.
11. Medytuj codziennie.
12. Ćwicz codziennie przez 30 minut.
13. Śpij! Spokojny sen jest bardzo ważny dla zdrowia mózgu.
Wniosek
Jeśli jesteś w stanie robić powyższe przynajmniej od czasu do czasu, jesteś na dobrej drodze, aby pozwolić mózgowi robić to, co robi najlepiej: utrzymywać zdrowe neurony i zdrowe połączenia między neuronami, aby uzyskać lepsze zdolności poznawcze na całe życie.