Dlaczego trudno Ci schudnąć: błędy, które nieświadomie spowalniają metabolizm

Czy śpisz wystarczająco długo, jesz dobre śniadanie i ogólnie starasz się jeść wyłącznie zdrową żywność, a mimo to tyjesz?

Problemem prawdopodobnie jest Twój metabolizm, który według Franziski Spritzler może zostać spowolniony na skutek pewnych typowych błędów, które ludzie nieświadomie popełniają.

Jeżeli nie wiesz co robić, poniżej znajdziesz najczęstsze błędy przy odchudzaniu, a jeśli je popełniasz, jak najszybciej je powstrzymaj. 

1) Nie jesz regularnie

Twoje ciało to świetna maszyna. Dzieje się tak, ponieważ czekając na pożywienie, zaczyna szybko uwalniać dużą ilość energii, wiedząc, że wkrótce otrzyma nową dawkę paliwa.

Jeśli jednak jesz za każdym razem o innej porze i często odczuwasz głód,  możesz mieć do czynienia z wolnym metabolizmem . Ten problem wynika z tego, że organizm przechodzi w „tryb ekonomiczny”, ponieważ nie wie, kiedy otrzyma nowe kalorie.

Aby uniknąć tego problemu, staraj się jeść raz na 3-4 godziny, zwykle w mniejszych porcjach. 

2) Pijesz za mało wody

Komórki Twojego organizmu do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wystarczającej ilości wody – jeśli jest jej za mało, metabolizm zaczyna zwalniać , a co za tym idzie sam proces odchudzania (nawet o 2 proc.).

Należy również mieć świadomość, że problem ten może prowadzić do  odwodnienia, co może mieć ponadto poważne skutki dla zdrowia.

Jeśli nie lubisz pić zwykłej wody, możesz zastąpić ją zieloną herbatą lub doprawić naturalnymi składnikami, takimi jak cytryna czy mięta.  

3) Unikasz produktów mlecznych

Produkty mleczne zawierają składniki odżywcze, które odgrywają ważną rolę w spalaniu tłuszczu i budowaniu masy mięśniowej.

W szczególności jest to substancja zwana sprzężonym kwasem linolowym – jest to białko serwatkowe składające się z kazeiny i wapnia,  które odgrywa bardzo ważną rolę m.in. w szybkości metabolizmu.

Im więcej masz komórek tłuszczowych, tym więcej tłuszczu spala Twoje ciało w ciągu dnia, dlatego zdecydowanie powinieneś włączyć te produkty do swojej codziennej diety. 

4) Nie spędzasz wystarczająco dużo czasu na sporcie

Do najczęstszych błędów, które prowadzą do spowolnienia metabolizmu, należy brak sportu.

Po zakończeniu treningu  system ten przyspiesza, a efekt utrzymuje się przez około 48 godzin.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, staraj się chodzić na siłownię co najmniej trzy razy w tygodniu.

5) Masz złe nawyki związane ze snem

Sen jest ważny dla absolutnie każdego procesu zachodzącego w organizmie. Dlatego ważne jest, abyś poświęcał temu odpowiednią uwagę, czyli spał przynajmniej 7 godzin na dobę.

Podobnie należy wziąć pod uwagę,  że światło słoneczne ma ogromny wpływ na metabolizm , ponieważ reguluje i normalizuje rytmy dobowe. To proste: jeśli te rytmy zostaną zakłócone, Twój metabolizm zwalnia, ponieważ organizm decyduje, że żyje w stanie ciągłego zagrożenia.

Dlatego staraj się kłaść spać zazwyczaj przed północą i wstawać wcześniej rano. 

6) Spożywasz niewielką ilość węglowodanów

Rezygnacja z węglowodanów to bardzo niebezpieczny pomysł. Zawierają glikogen niezbędny do wzrostu mięśni i utrzymania szybkiego metabolizmu oraz  wystarczającego poziomu energii w ciągu dnia.

Nie zapominaj jednak, że generalnie powinieneś spożywać zdrowe węglowodany, które znajdują się głównie w ryżu, pieczywie pełnoziarnistym, ziemniakach czy płatkach owsianych. 

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: