Ryż biały to jeden z najpopularniejszych dodatków. Jest węglowodanem złożonym, czyli jednym z trzech podstawowych makroelementów. Nie zaleca się całkowitego wykluczania węglowodanów z diety, nawet w trakcie diety.
Jeśli starasz się schudnąć, zaleca się zastąpienie białego ryżu jego bardziej kolorową odmianą. Jak wyjaśnia dietetyk Alissa Palladino, MS , ryż pełnoziarnisty ma znacznie wyższą wartość odżywczą i jest znacznie korzystniejszy dla organizmu.
Oczywiście nadal można jeść biały ryż, warto jednak przestrzegać kilku zasad, aby wysiłki w utracie zbędnych kilogramów zakończyły się sukcesem.
Rodzaje ryżu i ich wartość odżywcza
Istnieje wiele rodzajów ryżu, jaśminowy, basmati, okrągły, czarny, fioletowy i wiele innych. Ale teraz skupimy się na trzech najbardziej typowych: białym, brązowym i czerwonym:
- Ryż biały : Ryż biały to w rzeczywistości ryż przetworzony, pozbawiony zewnętrznej skorupy i zarodków. Po obraniu poddaje się dalszej obróbce w celu poprawy smaku, przedłużenia przydatności do spożycia i poprawy właściwości kulinarnych.
- Ryż brązowy : Jest to ryż zawierający łuskę zewnętrzną, dlatego oprócz węglowodanów zawiera dużą ilość błonnika, minerałów i witamin. Zawiera także o wiele więcej przeciwutleniaczy i niezbędnych aminokwasów niż biały ryż.
- Ryż czerwony : Ten rodzaj ryżu jest uważany za pożywienie o bardzo wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Ma większą zawartość tłuszczu niż ryż brązowy, dzięki czemu szybciej jełczeje, ale z drugiej strony zachowuje swój smak nawet po ugotowaniu, dlatego w przeciwieństwie do ryżu białego można go stosować nawet drugiego lub trzeciego dnia po przygotowaniu.
Kwestia białego ryżu na odchudzanie
Ponieważ ryż biały jest już żywnością przetworzoną, traci dużą część swoich składników odżywczych.
Bez otrębów i zarodków pozostaje tylko bielmo (środkowa część ryżu), dlatego biały ryż słusznie uważany jest za pusty węglowodan.
Puste węglowodany są ogólnie uważane za niewłaściwe w jakiejkolwiek diecie. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie wyeliminować biały ryż ze swojej diety.
Węglowodany są zatem bardzo ważne dla organizmu, ponieważ są źródłem energii. Jednak biały ryż należy odpowiednio połączyć. Wystarczy przestrzegać dwóch prostych zasad:
Nie łącz ryżu z innymi węglowodanami
Jeśli połączymy węglowodany z innymi węglowodanami, na przykład z owocami, organizm będzie miał ich po prostu w nadmiarze i nie będzie w stanie ich przetworzyć.
Nadmiar będzie zatem logicznie magazynowany w postaci rezerw tłuszczu. W trakcie swojej diety zapomnij oczywiście o budyniu ryżowym.
Węglowodany proste łatwo rozpoznać, są to produkty o słodkim smaku: owoce, niektóre warzywa, nabiał i oczywiście wszelkie słodycze produkowane przemysłowo.
Węglowodanów złożonych nie da się rozpoznać po samym smaku, nie są one tak szkodliwe jak proste, jednak nie należy przesadzać z ich dietą.
Najczęstszymi węglowodanami ubocznymi są właśnie ryż, makaron i ziemniaki. Oprócz nich w tej grupie znajdują się także np. fasola, kukurydza, kasza gryczana i proso.
Wszystkie te produkty są oczywiście zdrowe, jednak ich połączenie w diecie doda organizmowi zbyt dużej ilości energii.
Trzymaj się większej proporcji warzyw i białka w porównaniu do ryżu
Jeśli jesz ryż i jesteś na diecie, uważaj na swoje proporcje. Porcja ryżu nie powinna być większa niż warzywa i towarzyszące jej dodatki.
Można spróbować spożywać 3-4 łyżki ryżu i uzupełniać je warzywami oraz odżywkami białkowymi . Generalnie ważne jest zwiększenie proporcji warzyw, gdyż same warzywa przynoszą korzyści organizmowi, a przy tym są niskokaloryczne.