Ekstremalne letnie temperatury mogą czasami bardziej zaszkodzić roślinom niż im pomóc. Oto, co musisz wiedzieć o stresie cieplnym roślin.
Lato jest już w pełni, a temperatury w USA nadal rosną. Chociaż zwykle cieszymy się z dużej ilości słońca i ciepła dla naszych roślin, eksperci ostrzegają, że zbyt duże ciepło może powodować stres roślin i negatywnie wpływać na ich wzrost i wygląd.
Dlatego ważne jest, aby chronić rośliny podczas fali upałów – zarówno te ogrodowe, jak i nawet domowe rośliny, które lubią bezpośrednie słońce. Zbyt duża ekspozycja na wysokie temperatury może zaszkodzić Twoim roślinom, ponieważ nie są one przystosowane do takich warunków wzrostu. Dotyczy to zwłaszcza roślin, które nie są rodzime dla cieplejszych klimatów.
Jeśli Twoje rośliny wyglądają na nieco zwiędłe, nie rosną tak jak wcześniej lub po prostu reagują negatywnie na wyższe temperatury, mogą cierpieć z powodu stresu cieplnego. Oto pięć powszechnych oznak stresu cieplnego roślin i co radzą eksperci, aby pomóc im przetrwać lato.
Co to jest stres cieplny roślin?
Stres cieplny występuje, gdy roślina jest narażona na ekstremalnie wysokie temperatury, co ogranicza jej zdolność do prawidłowego wzrostu, często szkodząc jej wyglądowi. Twoja roślina zacznie dawać sygnały, że cierpi z powodu stresu cieplnego, zanim będzie za późno, aby ją uratować. Odkryj pięć powszechnych oznak stresu cieplnego poniżej.
1. Zwiędłe kwiaty
Tak jak my odczuwamy pragnienie w wyższych temperaturach, rośliny również mogą się odwodnić w ekstremalnym upale. Dla krzewów kwitnących i roślin, a nawet najlepszych roślin kwitnących w pomieszczeniach, może to prowadzić do więdnięcia kwiatów.
„Więdnięcie występuje, gdy poziom wilgoci w roślinie jest niski” – mówi Thom Rutter, były profesjonalny ogrodnik i redaktor treści w Homes & Gardens. „W ekstremalnym upale wilgoć szybko wysycha i paruje, więc roślina nie jest w stanie wchłonąć wystarczającej ilości wody, aby wspierać kwiaty” – dodaje.
Zazwyczaj zdrowe rośliny kwitnące odzyskają swój wygląd, gdy temperatury znów spadną. Jednak więdnięcie jest oznaką, że Twoja roślina zmaga się z upałem i może nadszedł czas, aby ją podlać.
Jeśli więc zauważysz, że hortensje więdną lub inne kwiaty tracą swój blask w letnim słońcu, warto regularnie sprawdzać poziom wody w glebie. Uważaj jednak, aby nie przelać roślin na zewnątrz. Możesz użyć wilgotnościomierza do gleby, aby monitorować i określić, kiedy gleba jest zbyt sucha.
2. Żółknięcie liści
Niezależnie od tego, czy dbasz o rośliny domowe, czy ogrodowe, wszystkie są narażone na żółknięcie liści z powodu stresu cieplnego. Podobnie jak więdnięcie, odbarwienie liści jest kolejnym znakiem braku wilgoci.
„Gdy rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości wilgoci, nie są w stanie pobierać wody przez korzenie, aby wspierać zdrowy wzrost liści” – mówi Thom.
Rośliny potrzebują wielu składników odżywczych do prawidłowego wzrostu, dlatego ważna jest dobra jakość gleby. Podlewanie pomaga wciągać składniki odżywcze z gleby, aby odżywiać roślinę i utrzymywać jej liście w dobrej kondycji. Gdy ciepło szybciej wysusza rośliny, korzenie nie są w stanie pobierać wody i dostarczać tych niezbędnych składników odżywczych – dlatego prawidłowe podlewanie roślin w czasie upałów jest kluczowym elementem letniej pielęgnacji.
Może być również pomocne użycie zestawu do testowania gleby, aby sprawdzić, jakie składniki odżywcze są obecne w Twojej glebie i czy niedobór nie jest przyczyną odbarwienia liści.
3. Spalone liście
Oprócz intensywnych temperatur, zbyt duża ekspozycja na słońce może powodować, że liście stają się spalone i przypalone. Choć jest to mniej prawdopodobne w przypadku roślin domowych chronionych przez okna, może to dotyczyć zarówno roślin doniczkowych, jak i ogrodowych.
„Spalone liście mają chrupiące krawędzie (podobnie jak przypalona pizza), a w skrajnych przypadkach całe liście mogą zbrązowieć i obumrzeć” – mówi Donna Letier, ekspertka od roślin i CEO Gardenuity.
Nie tylko rośliny cierpiące na stres cieplny stają się spalone przez nadmierną ekspozycję na słońce, ale nieprawidłowe podlewanie roślin w gorącą pogodę również może prowadzić do przypalenia liści. Najlepiej unikać zwilżania liści podczas ekstremalnego upału, aby zapobiec uszkodzeniu liści.
Możesz również zauważyć, że niektóre liście mają blizny spowodowane ekstremalnym ciepłem i ekspozycją na słońce. „Oparzenia słoneczne na liściach będą widoczne jako białe plamy na liściach, które są narażone na długotrwałe intensywne światło słoneczne” – dodaje Donna.
4. Opadanie owoców i kwiatów
Jeśli masz ogród z pięknymi drzewami owocowymi, które wiosną oferują oszałamiający pokaz kwiatów, możesz zauważyć, że stres cieplny powoduje opadanie owoców i kwiatów. To jest moment, w którym rośliny zrzucają swoje kwiaty i owoce przed czasem.
„Rośliny owocujące będą miały przedwczesne opadanie, gdy kwiaty i nowe owoce mogą opadać wcześnie, ponieważ roślina priorytetowo traktuje przetrwanie, a nie rozmnażanie” – zauważa Donna.
Kiedy rośliny są pod wpływem stresu z powodu ciepła, energia i dostępne źródła wody będą wykorzystywane do utrzymania rośliny przy życiu, zamiast produkować obfity pokaz kwiatów i owoców. W rezultacie kwiaty i plony nie są wspierane i opadają wcześnie.
To samo dotyczy uprawy żywności w szklarni, dlatego najlepiej jest utrzymywać szklarnię dobrze wentylowaną latem, aby utrzymać niskie temperatury i zwiększyć szanse na udane zbiory. Używanie wentylatora może pomóc w wentylacji.
5. Brak nowego wzrostu
Przy całym stresie związanym z wysokimi temperaturami i uszkodzonymi liśćmi, nie jest zaskoczeniem, że stres cieplny może zapobiec prawidłowemu wzrostowi roślin. Jeśli Twoje rośliny przestały rosnąć w trakcie aktywnego sezonu wzrostu latem, jest to oznaka, że nie radzą sobie dobrze z upałem.
„Stres cieplny wprowadza rośliny w tryb przetrwania, więc nie skierują żadnych zasobów na nowy wzrost” – mówi Drew Swainston, były profesjonalny ogrodnik i redaktor treści w Homes & Gardens. „Prawdopodobnie zauważysz brak nowych pędów i liści