Czy potrzebujesz porady, jak najlepiej sadzić ziemniaki, aby uzyskać gigantyczne, wysokiej jakości i smaczne bulwy? Brokuły i mięta są najlepszymi sąsiadami!
Chcesz poznać sekret bogatych zbiorów? Sadź obok siebie rośliny, które przynoszą sobie nawzajem korzyści i nie szkodzą sobie w żaden sposób. Ziemniaki też mają swoich ulubionych sąsiadów, którzy zadbają o to, abyś nie tylko zebrał kosz pełen ziemniaków, ale żeby były gigantyczne i doskonałe w smaku.
Brokuły i mięta
Brokuły i pachnąca mięta doskonale komponują się z ziemniakami. I tak samo jest w odwrotnym przypadku. Wspierają się wzajemnie we wzroście, a także chronią się przed szkodnikami i niepożądanymi chorobami. Brokuły wydzielają substancje odstraszające stonki ziemniaczane, a mięta odstrasza mszyce.
Ponadto brokuły uwalniają do gleby azot, który jest ważnym składnikiem odżywczym ziemniaków. Brokuły układamy w rzędach pomiędzy ziemniakami w odległości około 30 cm, następnie miętę na brzegach grządki. Jednak ziemniaki mają także innych świetnych partnerów. Który to?
Bazylia
Oprócz ziemniaków warto uprawiać także bazylię, która pod uprawą ziemniaków nadaje się do lekko wilgotnego środowiska. Ponadto ziele doskonale odstrasza szkodniki takie jak wciornastki, muchy i robaki.
Fasola
Fasola to także doskonały wybór. Zaletą jest wiązanie azotu w glebie, a także fakt, że fasola zapewnia ziemniakom ochronę przed silnym słońcem. Połączenie tych dwóch upraw zwiększa całkowity plon.
Szpinak i sałatki
Rośliny o płytkich korzeniach i wymagające wilgoci można sadzić także z ziemniakami. W zamian zapewniają pewną ochronę młodym roślinom w glebie, pomagają utrzymać niezbędną wilgotność i zapobiegają nadmiernemu wzrostowi chwastów.
Cebula i czosnek
Są korzystne dla ziemniaków, a także cebuli i czosnku. Dzięki zawartym w nich substancjom nie tylko odstraszają groźne szkodniki, ale także stanowią skuteczną barierę przed atakami grzybów.
Kukurydza
Jeśli jesteś fanem kukurydzy, posadź ją także z ziemniakami. Ochroni je przed silnym słońcem, a przede wszystkim ograniczy nadmierne parowanie wody z gleby, co jest drogą nie tylko do obfitych zbiorów, ale także do ziemniaków najwyższej jakości.