Jeśli widzisz to w swoim ogrodzie, oznacza to, że nadmiernie podlewasz swoje rośliny

Nie psuj tegorocznych zbiorów i kwitnącego ogrodu nadmiernym podlewaniem! Jak rozpoznać rozsypane kwiaty?

Podlewanie to ważny element pielęgnacji roślin, jednak ważne jest, aby nie przesadzić. Nadmierne podlewanie, które prowadzi do podmoczenia gleby, może zaszkodzić roślinom tak samo jak susza. Zawsze należy wziąć pod uwagę rodzaj rośliny i oczywiście aktualny stan pogody. Jakie są główne objawy podmokłej gleby, które wkrótce pojawią się na roślinach?

Żółknięcie liści

Żółknięcie liści jest jednym z najczęstszych objawów podmokłej gleby. Korzenie roślin uprawnych nie mają wystarczającej ilości tlenu, bez którego nie mogą wchłaniać składników odżywczych. Nadmiar wody odbija się wówczas na kolorze liści, które stopniowo żółkną, a później opadają.Żółknięcie liści jest jednym z najczęstszych objawów podmokłej gleby.

Zgnilizna korzeni

Kolejną poważną konsekwencją nadmiernej wilgoci są poważne choroby grzybowe. Atakują głównie system korzeniowy, gdy górna część rośliny nie jest dostatecznie odżywiona i cała roślina stopniowo obumiera.

Znacząco spowolnił wzrost

Podmokła gleba uniemożliwia korzeniom roślin prawidłowy wzrost i rozgałęzianie. Niestety tak uprawiana roślina rozwija się bardzo wolno. Ma nie tylko cienkie łodygi, ale także liście i zwykle nie jest zdolna do kwitnienia.

Choroby pleśniowe i grzybicze

Niestety zbyt wilgotne środowisko jest również idealne do rozwoju pleśni i grzybów. Wymienione choroby stopniowo atakują całą roślinę. Z reguły jako pierwsze pojawiają się na liściach.

Opadające liście

Choć może to brzmieć absurdalnie, zbyt duża wilgotność prowadzi również do więdnięcia i opadania liści. Korzenie nie są w stanie wchłonąć wody, nawet jeśli w glebie jest jej wystarczająco dużo, i odpowiednio ją do siebie przetransportować.Choć może to brzmieć absurdalnie, zbyt duża wilgotność prowadzi również do więdnięcia i opadania liści.

Końcowe wskazówki

Jeśli chcesz uniknąć podlewania gleby, podlewaj rośliny tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Najlepiej rano lub wieczorem, gdy nie świeci słońce.