Dla dobrych zbiorów malin nie tylko w nadchodzącym sezonie, ale także w kolejnych latach potrzebna jest przyzwoita pielęgnacja.
Aby uzyskać duże i słodkie owoce, konieczne jest terminowe przycinanie i nawożenie, a także przestrzeganie niektórych zaleceń.
Wiosenna pielęgnacja
Możesz zacząć dbać o maliny, gdy tylko temperatura powietrza nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. Do tego czasu śnieg całkowicie zniknie, a gleba trochę wyschnie.
Pielęgnując maliny wiosną, należy najpierw uwolnić je od zalegającej ściółki i suchych liści, które pozostały wokół łodygi.
Zapewni to glebie wokół krzewu ciepło, ponieważ promienie słoneczne będą padać bezpośrednio na glebę, a wraz ze ściółką zostaną usunięte zarodniki grzybów i larwy szkodników.
Nawadnianie
Jakość zbioru krzewów malin zależy również od jakości nawadniania.
Malina jest rośliną kochającą wilgoć i aby zapewnić wilgoć, malinę należy obficie podlewać, tak aby gleba nasiąkła do głębokości pół metra.
Na tej głębokości znajdują się główne korzenie tej rośliny.
Podlewanie powinno odbywać się niezbyt często, ale z dużą ilością wody (30 l na 1 m2).
Częstotliwość podlewania zależy od warunków pogodowych. Podlewaj częściej przy słonecznej pogodzie niż przy deszczowej pogodzie.
Najczęściej maliny wymagają podlewania w okresie kwitnienia i podczas tworzenia samych jagód. Możesz podlewać zarówno glebę, jak i zraszając całą roślinę.
Spulchnianie gleby
Aby uniknąć tworzenia się skorupy wokół krzaka, gleba powinna zostać poluzowana po nawadnianiu.
Spulchnienie nasyca glebę tlenem i ułatwia dostęp składników pokarmowych do systemu korzeniowego.
Odpowiednie nawożenie
Aby krzew miał jasne i zdrowe liście, nawozy azotowe należy stosować wraz z nadejściem wiosny, mają korzystny wpływ na pędy.
Podczas kwitnienia maliny potrzebują nawozu, w którym przeważają potas i fosfor, są potrzebne do tworzenia jagód.
Przycinanie
Maliny przycina się wiosną, jedynie korygując przycinanie jesienne, usuwając łodygi, które przemarzły podczas mroźnej zimy lub zostały uszkodzone.
Odpowiednie zagęszczenie
Maliny nie powinny rosnąć gęsto, należy je przerzedzić. Jednocześnie zdrowy i mocny krzak na 1 metr kwadratowy powinien mieć nie więcej niż 6 sztuk łodyg.
Podwiązywanie krzewów
Jak wszyscy wiedzą, maliny owocują w dobrze oświetlonych miejscach, ale pędy rosną szybko i mogą się wzajemnie zacieniać.
W takim przypadku konieczne jest zastosowanie podwiązki krzewów.
Podwiązkę należy przeprowadzić wiosną. W tym okresie wygodniej będzie przeprowadzić procedurę niż latem, kiedy już będą liście.
Zapobieganie chorobom
Wiosną musisz zabezpieczyć krzewy przed szkodnikami i różnymi chorobami. Najczęstszą procedurą jest leczenie siarczanem miedzi.
Błędy w pielęgnacji malin
Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących ogrodników:
- Rozpoczęcie prac pielęgnacyjnych malin było przedwczesne.
- Postęp prac musi być we właściwej kolejności.
- Przycinanie krzewów zostało wykonane nieprawidłowo lub w ogóle nie przeprowadzono procedury usuwania.
- Krzewy nie otrzymały odpowiedniej ilości nawozu lub taki zabieg w ogóle nie został przeprowadzony.
- Nie przeprowadzono prac związanych z ochroną przed szkodnikami.
Właściwa pielęgnacja krzewów malin zapewnia plon wysokiej jakości.