Nawóz ten jest kluczem do obfitych zbiorów cukinii. Większość ludzi wyrzuca te resztki z kuchni

Domowy nawóz do cukinii jest bardziej odpowiedni niż nawozy zakupione z dodatkiem środków chemicznych.

Cukinia to bezpretensjonalna roślina, która owocuje przez całe lato. Aby zbiory były zdrowe i bogate, konieczne jest wzbogacenie gleby w wapń, magnez, azot, fosfor i potas. Można oczywiście stosować zakupione nawozy, jednak lepiej będzie jeśli uniknie się szkodliwych środków chemicznych.

Jak uprawiać cukinię

Uprawę cukinii rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Powinno być słoneczne i dobrze osuszone. Gleba powinna być bogata w składniki odżywcze, co można zapewnić poprzez jesienne nawożenie. Jeśli wstępnie uprawiasz własne sadzonki, zawsze namocz nasiona w wodzie na 24 godziny wcześniej. Pomoże to w szybszym kiełkowaniu, można jednak kupić także sadzonki cukinii.

Przygotuj dołek do sadzenia, duży i wystarczająco luźny, aby system korzeniowy mógł się rozwijać.

Jak zapewnić obfite zbiory

Aby otrzymać zdrowe owoce cukinii, należy przestrzegać kilku punktów.

  • Gleba nie może być podmokła, ale konieczne jest regularne podlewanie. Szczególnie, gdy od dłuższego czasu nie padało. Podlewaj konewką bezpośrednio do korzeni, a nie do liści.
  • Nie pozwól roślinie zarosnąć i usuń część pędów bocznych. Jeśli pędów będzie za dużo, ta zielona materia zostanie odżywiona, a owoce nie będą mieć wystarczającej ilości składników odżywczych.
Uprawiaj różne rodzaje cukinii
  • Cukinię można ściółkować, aby gleba nie przeschła zbyt szybko, co również zahamuje rozwój chwastów.
  • Niezbędna jest także ochrona przed szkodnikami i chorobami. Dlatego regularnie sprawdzaj roślinę i usuwaj szkodniki oraz uszkodzone części roślin. W ten sposób można zapobiec przenoszeniu choroby.

Domowy nawóz dla cukinii

  • W okresie pączkowania, czyli przed kwitnieniem, do nawożenia należy stosować świeży nawóz rozcieńczony wodą. W tym czasie i dla tej rośliny najlepszym rozwiązaniem jest napar z obornika drobiowego. Wzbogaci to glebę w składniki odżywcze ważne dla wzrostu liści i owoców.
  • Poprawa wzrostu i promowanie obfitego kwitnienia: roztwór jodu może pomóc; zmieszaj 10 kropli jodu w 10 litrach wody; nawóz ten można zastosować kilka tygodni po posadzeniu, ale także w okresie kwitnienia.
  • Drożdże lub nawóz drożdżowy: jedno opakowanie świeżych drożdży pozostawić do fermentacji z dwiema łyżkami cukru w ​​trzech litrach letniej wody. Po około pięciu godzinach można zalać drożdże kolejnymi siedmioma litrami wody i podlać nim cukinię.

I kolejna wskazówka dla Ciebie : nie zapominaj, że piękne kwiaty cukinii są jadalne.