Nie jesteś fanem chemii w ogrodzie? Wtedy na pewno będzie to dla Ciebie dobra wiadomość, że możesz osiągnąć naprawdę duże zbiory pomidorów bez konieczności zaopatrywania ich w kupowane nawozy. Wystarczy wiedzieć, które rośliny mogą sobie pomóc w ogrodzie, a wygrasz.
Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, nawet rośliny mają swoje zbiorowiska, w których lepiej im się żyje, a potem takie środowiska i „sąsiadów”, których woleliby unikać. Ale w przeciwieństwie do zwierząt, a nawet nas, ludzi, nie mogą przenieść się do miejsca, które im bardziej odpowiada.
Dlatego my, ogrodnicy, jesteśmy po to, aby zapewnić im optymalne warunki. Dotyczy to również nasadzeń otaczających lub towarzyszących, które mogą znacząco wpłynąć na plony, zwłaszcza warzyw. Co zatem sadzić w pobliżu pomidorów, aby zebrać ich dużo?
Które rośliny lubią obok siebie? Obejrzyj film na YouTube z Envy:
https://www.youtube.com/embed/OM01I7SfOAA?enablejsapi=1&fs=1&loop=1&showinfo=0&disablekb=1Źródło: YouTube
Musimy przestrzegać podstawowych zasad
Na początek podsumujmy, czego pomidory, podobnie jak inne rośliny, potrzebują do pomyślnego rozwoju i produkcji owoców. Oprócz podlewania wystarczy także składniki odżywcze oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami.
Oprócz wystarczającej ilości wody, odpowiednie rośliny, które sadzimy w ich pobliżu, mogą zapewnić pomidorom wszystko inne. Jakie więc rośliny wybrać jako rośliny towarzyszące tym warzywom?
Nie zapomnij o burakach
Jeśli naprawdę chcemy maksymalnie wykorzystać ziemię, możemy wykorzystać warzywa jako rośliny towarzyszące, co nie tylko pomoże pomidorom uzyskać lepsze plony, ale także same w sobie przyniosą dodatkowe korzyści.
To na przykład warzywa korzeniowe, zwłaszcza marchew, naruszają glebę i tym samym zapewniają lepsze wchłanianie wody, a następnie dostawę pomidorów. Ponadto gleba jest bardziej przewiewna, co również jest zaletą. Jeśli mówimy o warzywach korzeniowych, to nie możemy pominąć buraków, które niewątpliwie odgrywają w tym procesie wiodącą rolę.
Idealne i również smaczne
Burak jest idealną rośliną towarzyszącą pomidorom, a obie strony na takim współistnieniu nawet skorzystają. Podczas gdy buraki pomogą pomidorom uzyskać wystarczającą ilość wilgoci i lepszą strukturę gleby dzięki większemu rozmiarowi i kształtowi korzeni, pomidory zadbają o wystarczający cień, czyli ochronę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, których burak potrzebuje do pomyślnego wzrostu i rozwój.
Przeciw chorobom i dla większych zbiorów
Ponadto korzeń buraka wydziela substancje chemiczne, które pomidory mogą wykorzystać jako naturalną ochronę przed rozwojem grzybów i innych chorób. W pobliżu buraków zapewniona jest także lepsza równowaga mikroorganizmów glebowych, co jest jednym z warunków pomyślnego wzrostu każdej rośliny, a nawet wielkości zbiorów.
Dlatego sadząc pomidory, nie zapominajmy o burakach, które ostatecznie również bardzo dobrze wykorzystujemy, czy to do sałatek, do przechowywania na zimę, czy do konserw. O co więcej możemy prosić? Tak naprawdę każdy skorzysta na takim sposobie zarządzania ogrodem.