Problemem są fioletowe plamy na pomidorach: nie panikuj pomożemy!

Czy na Twoich pomidorach pojawiają się fioletowe plamy? Nie panikuj! Doradzimy jak umiejętnie „wyjść z tej sytuacji”!

Fioletowe plamy na liściach pomidorów zwrócą uwagę każdego hodowcy. Bardzo łatwo mogą zepsuć radość z oczekiwanych zbiorów. To znak, że z roślinami dzieje się coś niedobrego. Można jednak łatwo poradzić sobie z tą sytuacją. Co warto wiedzieć i jak dokładnie postępować?

Przyczyny fioletowych plam

Faktem jest, że najczęstszą przyczyną fioletowych liści pomidora jest brak składników odżywczych. Z reguły jest to fosfor, czyli podstawowy pierwiastek fotosyntezy. Jego niedobór prowadzi do spowolnienia wzrostu, martwicy (śmierci tkanki) i zwijania się liści.

Brakującym elementem może być także bardzo potrzebny potas. Pierwiastek niezbędny do regulacji wody i transportu składników pokarmowych. Pomidory wymagają także odpowiedniej ilości magnezu, który bierze udział w tworzeniu chlorofilu. Dlatego dostarczaj pomidorom odpowiednie dawki tych składników odżywczych w postaci odpowiedniego nawozu.

Inne możliwe przyczyny fioletowych plam?

Nadmiar polewy

Innym częstym powodem pojawiania się fioletowych liści jest nadmierne podlewanie rośliny. W wilgotnej glebie system korzeniowy nie może wchłaniać składników odżywczych, a liście żółkną i stopniowo stają się fioletowe. Dlatego zawsze podlewaj oszczędnie i stosownie do aktualnej pogody.

Brak słońca

Jeśli chcesz dać swoim pomidorom to, co najlepsze, powinieneś je uprawiać w miejscach, w których mają możliwość ekspozycji na słońce przez co najmniej 6 godzin dziennie. Gdy uzyskają zbyt dużo cienia, liście mogą zmienić kolor na fioletowy. Dlatego zawsze zapewniaj pomidorom wystarczającą ilość światła.

Nieodpowiednia gleba

Pomidory często reagują na brak tlenu zmianą koloru liści. Przyczyną jest zwykle zbyt twarda i gęsta gleba. Pomidory uwielbiają glebę wzbogaconą w materię organiczną. Rozwiązaniem jest zatem napowietrzenie gleby, należy tylko uważać, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego rośliny.

Zgnilizna korzeni

Jeśli deszczowa pogoda nie jest sprzyjająca lub pomidory nie są odpowiednio podlewane, rośliny mogą być narażone na gnicie korzeni. W takiej sytuacji ratunek rośliny czasami jest beznadziejny. Możesz jednak spróbować go przesadzić i usunąć wszystkie zgniłe korzenie. Jeśli większość z nich jest zdrowa, roślina ma duże szanse na ponowny wzrost.Jeśli chcesz dać swoim pomidorom to, co najlepsze, powinieneś je uprawiać w miejscach, w których mają możliwość ekspozycji na słońce przez co najmniej 6 godzin dziennie.

Choroby grzybicze

Fioletowe plamy na pomidorach mogą być również oznaką niepożądanych chorób. W przypadku wczesnej zarazy lub plamistości liści wystarczające jest regularne, ostrożne usuwanie i utylizacja dotkniętych części.

W najgorszym przypadku mogą to być choroby bakteryjne i wirusowe, które objawiają się nie tylko plamami, ale także skręceniem liści. Często przenoszą je szkodniki, takie jak mszyce lub wciornastki. Najlepszym rozwiązaniem jest pozbycie się zakażonej rośliny, aby inne nie uległy zakażeniu.