OgródProsty trik zapobiegnie żółknięciu trawnika, stosują go tylko dobrzy ogrodnicy

Prosty trik zapobiegnie żółknięciu trawnika, stosują go tylko dobrzy ogrodnicy

Chcesz uzyskać pięknie zielony trawnik, który będzie ozdobą każdego ogrodu? Doradzimy, jak skutecznie zapobiec jego nieprzyjemnemu żółknięciu.

Świeży i pięknie zielony trawnik to duma każdego właściciela ogrodu. Czasami jednak może dojść do sytuacji, gdy zaczną pojawiać się w nim żółtawe plamy, czasem niestety nawet na większych obszarach. Jak zapobiec temu niepożądanemu zjawisku i sprawić, aby trawnik znów był zdrowy, zielony i gęsty?

Sekret tej sztuczki tkwi w podlewaniu i czasie podlewania

Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie trawę wystawową, istotne jest jej prawidłowe i odpowiednie podlewanie. Nie daj się zwieść mitowi, że należy nawilżać skórę codziennie. Trawnika naprawdę nie trzeba zraszać codziennie, nawet podczas upalnego lata.

Podlewanie raz na 4 do 5 dni jest wystarczające, ciężkie gleby mogą tolerować dłuższe przerwy. Rozpoczynając podlewanie nie trzeba oszczędzać wody, ale należy też uważać na nadmierne zamoczenie.

Zdecydowanie unikaj podlewania w ciągu dnia, kiedy słońce świeciłoby na mokrą trawę. Woda działa wtedy na roślinę jak szkło powiększające, a ciepło może nawet spalić roślinę.

Niezastąpione źródło składników odżywczych

Jeśli chcesz, aby Twój trawnik dobrze się rozwijał, powinieneś dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych, które wspomagają zdrowy wzrost. Najlepiej stosować nawozy organiczne lub mineralne i rozsiewać je na trawniku trzy razy w roku.

Najpierw wiosną po pierwszym lub drugim koszeniu, następnie w okolicach lipca i pod koniec września. Oblicz, że na 1 m2 potrzeba około 40 g nawozu. Na początku sezonu wegetacyjnego można dodać także nawóz kompostowy lub torfowy. Można zastosować także specjalny nawóz do trawników o działaniu długotrwałym.

Szkodniki powodują również żółknięcie

Nawet niechciane szkodniki mogą zniszczyć piękny zielony teren. Korzenie są często niszczone przez larwy owadów, takich jak chrząszcze, chrząszcze i kosy. W rezultacie wierzchnia warstwa trawnika odrywa się od gleby i stopniowo żółknie.

Ponadto szkodniki te przyciągają swoich wrogów, takich jak krety, ryjówki i jeże, które rozrywają glebę. W takim przypadku zawsze konieczne jest użycie odpowiednich eksterminatorów.

Regularne koszenie

Prawidłowe i regularne koszenie trawnika to doskonała profilaktyka dla jego trwale dobrej kondycji. Wspiera nie tylko jej prawidłowy wzrost, ale także wymaganą gęstość.

Idealna wysokość skoszonej trawy to około 5 do 6 cm. Skoszoną trawę możesz pozostawić równomiernie rozłożoną na trawniku, zadziała ona jak naturalny nawóz, który zapewni trawie więcej składników odżywczych i zdrowszy kolor.

Trawnik musi oddychać

Jednym z podstawowych działań w pielęgnacji wysokiej jakości trawnika jest także aeracja. Powietrze, wilgoć i składniki odżywcze lepiej docierają do korzeni roślin.


Najnowsze

Popularne

Najnowsze