Spryskaj tym ogórki, a zapomnisz o żółknięciu liści

Znacie lekarstwo na żółte liście ogórków? Czy wiesz, że może Ci pomóc dość prosty nawóz, który możesz za darmo przygotować w domu? Nie czekaj, aż problem rozprzestrzeni się na całą roślinę i przygotuj prosty domowy spray oraz płynny nawóz ze łusek cebuli.

Ogórki mają się dobrze, ale czy liście zaczynają żółknąć?

Czy liście Twojego ogórka żółkną? To, że liść od czasu do czasu żółknie i wysycha, nie jest tragedią ani czymś dziwnym. Czasami roślina może nie być podlewana przez długi czas, liść może zostać spalony, złamany itp.

Jeśli jednak żółknięcie występuje w większym stopniu i na kilku roślinach, z pewnością nie jest to tylko uraz i wiedziałbyś o braku wilgoci. Inną częstą przyczyną żółknięcia liści jest także brak niektórych składników odżywczych, do których zalicza się np. ważny dla zieleni potas.

Dlaczego warto stosować nawóz ze skórek cebuli?

Wróćmy do niedoborów składników odżywczych. Być może zastanawiasz się, dlaczego potas wiąże się z żółknięciem. Przecież mówi się o tym głównie w związku z systemem korzeniowym, tworzeniem kwiatów i dojrzewaniem.

To prawda, jednak potas wpływa na cały szereg procesów zachodzących w roślinach, a co za tym idzie, utrzymuje także prawidłowe nawodnienie roślin poprzez optymalną gospodarkę wodną. Dodatkowo aktywuje enzymy niezbędne w procesach metabolicznych, wiąże się z transportem składników odżywczych, ale także wpływa na fotosyntezę.

Ale szczerze mówiąc, jeśli liście żółkną, może to oznaczać nie tylko brak azotu, ale także żelaza lub magnezu. Jednak w przypadku żelaza i magnezu żyły pozostają zielone, a tylko reszta liścia zmienia kolor na żółty. O grzybie na ogórkach, który objawia się również żółknięciem, mogliście słyszeć w poście. Marmurkowatość liści ogórka jest spowodowana przez wirusy.

Co może uratować Twoje ogórki przed niedoborami składników odżywczych? Oczywiście także domowe nawozy, a wśród nich ogórki kiszone ze łusek cebuli.

Łuski cebuli są bogate w potas i wapń, dlatego są popularnym nawozem, który nic nie kosztuje, a jest niezwykle łatwy w przygotowaniu. Ponadto jest również stosunkowo skutecznym środkiem odstraszającym, dlatego regularne stosowanie odstraszy uporczywe szkodniki.Pamiętaj, aby zachować łuski cebuli i użyć ich do nawozu lub oprysków przeciwko szkodnikom.

Nawóz ze skórek cebuli

Namocz łuski cebuli w wodzie i pozwól im macerować całkowicie zanurzone przez kilka dni. Stosować około pełnej garści peelingów na litr wody. Po kilku dniach odcedź płyn i rozcieńcz go wodą w stosunku 1:10.

Jeśli chcesz zastosować nawóz także na liście lub jako środek odstraszający owady, użyj ściereczki lub filtra do kawy. Ogórki tym nawozem można podlewać raz w tygodniu. Jednakże nawóz zdecydowanie nadaje się pod wszelkie inne uprawy i zieleń ozdobną.

Jeśli interesują Cię także inne domowe nawozy, zdecydowanie warto spróbować nie tylko skórek bananowych czy naparu kompostowego, ale także kwaśnego mleka czy serwatki. Nie warto jednak kupować serwatki ani kwaśnego mleka, gdyż takie podlewanie byłoby dość drogie.

Jeśli jednak zdarzy się, że mleko skwaśnieje lub w pobliżu znajduje się mleczarnia, w której można pozyskać odpadową serwatkę, zdecydowanie nie wahaj się wykorzystać tych płynów w ogrodzie. Rozcieńczyć także mleko lub serwatkę wodą w stosunku 1:1.