OgródTen spray na mszyce działa cuda: znikną i nigdy nie wrócą do...

Ten spray na mszyce działa cuda: znikną i nigdy nie wrócą do Twojego ogrodu

Martwisz się już szkodnikami takimi jak mszyce? Co zapłacić. One także mają swoje miejsce w ekosystemie. Ale żaden hodowca nie chce ich w ozdobnym ogrodzie lub grządce warzywnej. Jak się ich pozbyć? Zrób skuteczny spray do domu!

Domowe spraye, które wypędzają mszyce

Mszyce są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych szkodników, można je spotkać zarówno w ogrodach, jak i na łąkach. Chociaż paskudne mszyce łatwo się rozprzestrzeniają i powracają, z drugiej strony można je stosunkowo dobrze ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować. Czy masz swój sprawdzony przepis?

Domowy spray na mszyce z czosnkiem

Domowy spray z ząbka czosnku, łyżki chili i pół szklanki mięty na pewno nie jest złym pomysłem i na pewno możesz go spróbować także w tym roku. Fajnie też, że autorka i doświadczona ogrodniczka sama wyhodowała składniki i stosuje domowy spray nie tylko na mszyce, ale także mączliki i grzyby.

Analogią może być użycie liści pomidora, które zawierają aromatyczną i agresywną toksynę pomidorową, która doskonale działa również na mszyce, mole czy gąsienice. Wystarczy, że w przepisie zastąpisz miętę np. zaworkami wyciętymi z pomidorów.

Jak w przypadku wszystkich sprayów, aby nie zatykać pompki atomizera, warto przepuścić płyn przez filtr do kawy lub delikatną szmatkę. Nie używaj domowych sprayów nawet w godzinach południowych, kiedy mocno świeci słońce. Można przypadkowo spalić liście roślin. Dlatego najlepiej nadaje się do oprysków rano lub późnym popołudniem. Idealna jest także bezwietrzna pogoda. Nie zapomnij zastosować sprayu spod pras lub na zamknięte pąki.

Po co dodawać olejki lub środki zwilżające do sprayów?

W każdym razie nie zapomnij również o środku zwilżającym. Zwykle wystarczą dwie lub trzy krople detergentu, aby zapewnić dobre wymieszanie mieszaniny, szczególnie jeśli są one częścią sprayu olejowego. Jednocześnie dzięki środkowi zwilżającemu spray przyklei się do rośliny.

Niewielka ilość środka zwilżającego i olejków to podstawa popularnych organicznych środków ochrony roślin, zdecydowanie nie trzeba się nimi martwić. Najczęściej polega na zastosowaniu olejków mineralnych, spożywczych lub słynnego olejku neem. Stosowana jest bardzo mała ilość oleju, która ma zapewnić nieprzepuszczalną, a jednocześnie bardzo cienką, jednolitą warstwę uniemożliwiającą szkodnikom oddychanie.

Jeśli chcesz wypróbować prosty przepis z odrobiną oleju, włóż do blendera 2 łyżki posiekanego czosnku, 2 łyżki oleju mineralnego lub stołowego i 1 łyżkę zwykłego detergentu. Opcjonalnie dodaj liście mięty lub pomidora. Przed użyciem wymieszać, odcedzić i rozcieńczyć 4 litrami wody.

Czy przeszkadzają Ci mszyce? Uważaj na mrówki!

Ponieważ mszyce żyją w symbiozie z mrówkami, należy również zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się po ogrodzie. W przypadku większych drzew lub roślin o grubszych pniach istnieje możliwość zamocowania lepkiej pułapki na obwodzie pnia, dzięki czemu owady nie będą mogły poruszać się po roślinie. Jest to łatwe i skuteczne rozwiązanie, chociaż nie wygląda zbyt dobrze.

Czosnek, ostre przyprawy i mięta są również bardzo denerwujące dla mrówek. Mieszanką można zatem spryskać nie tylko roślinę, ale także jej otoczenie, brzeg doniczki i miejsca, w których mrówki docierają do rośliny.


Najnowsze

Popularne

Najnowsze